Ably: پلتفرمی به منظور انتقال دیتا به صورت بلادرنگ مابین دیوایس‌های مختلف

Ably: پلتفرمی به منظور انتقال دیتا به صورت بلادرنگ مابین دیوایس‌های مختلف

Ably پلتفرمی مخصوص برنامه‌نویسان به منظور تحویل دیتا به صورت بِلادرنگ (Real-time) است و هر آنچه دولوپرها برای ایجاد، تحویل و یا مدیریت یک پروژهٔ پیچیده نیاز دارند را برای ایشان فراهم کرده و همچنین انجام تَسک‌های پیچیدۀ مربوط به انتقال دیتا را برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار تسهیل می‌کند. به عبارت دیگر، Ably انتقال مطمئن و صحیح دیتا را در تمام نقاط دنیا و در کسری از ثانیه مابین اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و سرورها تضمین می‌کند.

آشنایی با قابلیت‌های شاخص پلتفرم Ably
امکان ایجاد کانکشن‌های رمزگذاری شدۀ به اصلاح End-to-End، از جمله قابلیت‌های بارز Ably است. در واقع، در این سیستم تنها دیوایس‌های دو طرف کانکشن قادر به رمزگشایی پیام‌ها هستند و در این شیوهٔ ارتباطی، شُنود کلیدهای مورد استفاده در کانکشن برای سایر کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین لایبرری‌های موجود در این پلتفرم، امکان توسعه و استفاده از یکسری API سازگار با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف را برای دولوپرها فراهم می‌کند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های Ably عبارتند از:

- ارسال دیتا به میلیون‌ها کاربر در کسری از ثانیه
- امکان اطلاع‌رسانی در مواقع حضور و یا عدم حضور دیوایس‌ها در سمت دیگر کانکشن
- امکان ذخیرۀ پیام‌ها و ایونت‌های مرتبط با کانکشن در سمت سرور
- ارائۀ روش‌های امن و ساده برای کاربر به منظور مدیریت دسترسی به دیتای بلادرنگ خود
- پلتفرمی جهانی با قابلیت تحویل دیتا در هر زمان و مکان در کمتر از یک ثانیه
- تضمین دریافت دیتا در سمت گیرنده (حتی در صورت قطعی ارتباط از سمت ایشان)
- و امکان توسعۀ یکسری API ساده با استفاده از این پلتفرم

لازم به ذکر است که امکان انتخاب پروتکل مناسب برای تَسک‌هایی همچون IoT و MQTT نیز وجود دارد (MQTT مخفف MQ Telemetry Transport بوده و یک پروتکل بسیار ساده و سَبک برای پیام‌رسانی، انتشار و اشتراک دیتا است که برای دیوایس‌های مبتنی بر شبکه‌هایی با پهنای‌باند کم، شبکه‌های دارای تأخیر انتقال زیاد و یا غیرقابل اعتماد طراحی شده است.) همچنین Ably شامل یکسری WebSocket بلادرنگ و RESTful API است که با پلتفرم‌های بسیاری سازگار بوده و همین مسئله امکان استفاده از آن‌ را برای توسعۀ سایر اپلیکیشن‌های بلادرنگ با زبان‌هایی همچون Javascript ،Objective-C ،Swift ،.NET ،PHP ،Java ،Ruby ،Python و Go  فراهم کرده است. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon