معرفی 6 زبان برنامه‌نویسی گمنام که نامشان برگرفته از الفبای انگلیسی است

معرفی 6 زبان برنامه‌نویسی گمنام که نامشان برگرفته از الفبای انگلیسی است

به جز زبان برنامه نویسی C، زبان های تک حرفی دیگری در دنیای برنامه نویسی جهت انجام کارهای تخصصی طراحی شده اند؛ به لطف توانایی این زبان ها برای حل مسائل پیچیده، این زبان های تک حرفی پیروانی سرسخت در میان توسعه دهندگان برای خود پیدا کرده اند. به طور مثال، زبان برنامه نویسی R همچون C، یک زبان برنامه نویسی تک حرفی محبوب است که از آن برای کار با اعداد، تهیه ی گراف هایی با داده های پیچیده و غیره استفاده می شود (در ابتدا نام این زبان S بود که بعدها به R تغییر کرد.) حال در این مقاله قصد داریم به بررسی سایر زبان های تک حرفی دنیای برنامه نویسی بپردازیم؛ با سکان آکادمی همراه شوید.

زبان برنامه نویسی D
D یک زبان چند پارادایمی شیء گرا با قواعدی مانند زبان C و با تایپ استاتیک است. این زبان پس از بازطراحی زبان ++C به وجود آمد. در کنار بکارگیری تمام ویژگی های ++C، این زبان از مشخصه های زبان های دیگری مانند سی شارپ، جاوا، روبی و پایتون برخوردار است.

زبان برنامه نویسی F
F به عنوان نسخه ی مدرن فورترن توسعه یافت. این زبان زیرمجموعه ی کوچکی از فورترن با حدود 100 عملکرد داخلی می باشد. F یک زبان عددی ماژولار و کامپایلی است که از کدهای لگسی 77 فورترن استفاده می کند. اولین بار در کامپایلر G95 از زبان F استفاده شد.

زبان برنامه نویسی J
J یک زبان برنامه نویسی خیلی عادی با مجموعه حروف معمولی ولی با همان قدرت APL است. J یک زبان سطح بالا با قدرت پردازش زیاد است که با اهداف عمومی توسعه یافته و بر هر دو نسخه ی 32 و 64 بیتی ویندوز، لینوکس، مک، آی او اس و اندروید قابل اجرا است. اپلیکیشن های این زبان شامل برنامه ی های ریاضیات، آمار و تحلیل داده ها است. از سال 2011 این زبان به صورت رایگان و اپن سورس و با گواهی GPLv3 در اختیار عموم قرار گرفته است.

زبان برنامه نویسی K
K یک زبان اختصاصی پردازش آرایه است که توسعه ی آن به سال 1993 بر می گردد. این زبان یکی دیگر از انواع APL است. بعد از این که تبلیغات این زبان توسط شرکت Kx Systems انجام شد، نسخه ی اپن سورس آن به نام Kona نیز معرفی شد. K به توسعه دهندگان امکان نوشتن الگوریتم های دقیق با جزئیات زیاد را می دهد تا آن ها بتوانند به سادگی با آرایه ها کنار بیایند.

زبان برنامه نویسی M
M یا MUMPS (سیستم چند برنامه ای تجهیزات بیمارستان عمومی ماساچوست)، یک زبان برنامه نویسی با اهداف عمومی است. قابلیت کلیدی آن، یک دیتابیس داخلی است که امکان دسترسی سطح بالا به فضای ذخیره سازی را با استفاده از متغیرهای ساده و آرایه ها به کاربران می دهد. M از قواعد نوشتاری ساده یی استفاده می کند که به کاربران اجازه ی استفاده از انواع حافظه ها را می دهد و امکان دسترسی قدرتمند به داده ها نیز را فراهم می کند. امروزه از این زبان برای پردازش داده ها در بیمارستان ها استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی P
P زبان برنامه نویسی مایکروسافت است که از آن برای برنامه نویسی برنامه های Asynchronous Event-driven و هم چنین برنامه های اینترنت اشیاء استفاده می شود. P یک زبان برنامه نویسی اصطلاحا DSL است که امکان ادغام آن با زبان برنامه نویسی C نیز وجود دارد. مایکروسافت از این زبان برای پیاده سازی و در نهایت برای تایید اعتبار مجموعه درایورهای USB که همراه ویندوز 8 و ویندوز فون منتشر شد، استفاده کرد. اوایل امسال، نسخه ی اپن سورس این زبان توسط این غول فناوری دنیا -مایکروسافت- منتشر شد.

منبع


روزبه ژوله