آیا مرورگرتان شما را زیر نظر دارد؟

آیا مرورگرتان شما را زیر نظر دارد؟

مرورگر شما همین لحظه می داند که شما چه کار می کنید! و این امری کاملا عادی است و واضح است که مرورگرتان می داند که چه وبسایتی را باز می کنید چون باید آن را پردازش کند و محتوای آن را به شما نشان دهد، ولی در پشت صحنه اتفاقات دیگری در جریان است که شاید خیلی به مذاق کاربرانی که حریم خصوصی برایشان خیلی مهم است خوش نیاید.

وبسایت ClickClickClick به شما نشان می دهد که مرورگرتان چه قدر شما را تحت نظر دارد. از لحظه ی ورود به این سایت با علامتی چرخان مواجه می شوید؛ اگر در این لحظه دست به هیچ چیز نزنید، می بینید که مرورگرتان حتی عدم فعالیت شما را هم ثبت می کند. این اطلاعات به صورت متن در صفحه به نمایش در می آیند و هم زمان صدایی را می شنوید که می گوید از چه مرورگری استفاده می کنید، کجا زندگی می کنید و بسیاری چیزهای دیگر را به شما می گوید که فکرش را هم نمی کردید!

تازه از این جا اوضاع عجیب تر هم می شود. تقریبا هر کاری که انجام می دهید ثبت و روی صفحه نوشته می شود. حتی صدایی که اطلاعات شما را می گوید بر اساس الگوی کلیک کردن شما، جنسیتتان را حدس می زند و آن را با اشخاص قبلی که از مرورگر استفاده کرده اند مقایسه می کند. اگر حواستان نباشد ممکن کار به شوخی و طنز هم کشیده شود!

بعد از این که یک سری کارهای اولیه را انجام دادید، وبسایت مانند یک بازی، برایتان امتیاز تعیین می کند. پس از آن، مقابله با وسوسه ی کلیک کردن سخت می شود. رسیدن به امتیاز کامل در این بازی بسیار اعتیاد آور است و سخت تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

این وبسایت توسط شرکت VPRO medialab، با همکاری استودیو Moniker و با هدف ایجاد آگاهی بیشتر درباره ی این که «کسب اطلاعات از کاربران اینترنت تا چه حد پیشرفت کرده»  طراحی شده است. می توان با قطعیت گفت که این وبسایت در امر نمایش آنچه که مرورگرتان زیر نظر دارد بسیار موفق عمل کرده است.

با همه ی این تفاسیر، این وبسایت تجربه ی بسیار جالبی را برای کاربران فراهم می کند. شما هم بهتر است خودتان امتحانش کنید و تمام سورپرایز ها و حتی شوخی های پنهانی را که در آن نهفته است تجربه کرده و نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع