آشنایی با مفهوم شبکه های عصبی با Google A.I. Experiments

آشنایی با مفهوم شبکه های عصبی با Google A.I. Experiments

گوگل به تازگی سرویس Google A.I. Experiments را برای آموزش عموم در مورد شبکه‌های عصبی مصنوعی به صورتی جذاب و عامه پسند، شروع کرده است. این سرویس به شما اجازه می‌دهد آهنگ بسازید، عکس بگیرید، نقاشی و کارهای دیگر کنید تا به این طریق در آزمایش‌های وب مبتنی بر هوش مصنوعی نقشی داشته باشید. اما پیش از آشنایی بیشتر با Google A.I. Experiments، بهتر است کمی در مورد خود مفهوم Neural Networks یا «شبکه های عصبی» بیشتر بدانیم؛ پس با سکان آکادمی همراه باشید.

به طور کلی، شبکه‌های عصبی مصنوعی یا Artificial Neural Network که به اختصار ANN گفته می شود عبارت است از:

سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی جدیدی برای یادگیری ماشینی و در نهایت نمایش و اعمال داده های به دست آمده در جهت پیش‌بینی های پیچیده در آینده هستند و این در حالی است که ایده ی اصلی شبکه های عصبی تا حدودی الهام‌ گرفته از شیوه ی کارکرد سیستم عصبی ما آدم ها، برای پردازش داده‌ها و اطلاعات برای یادگیری است.

جالب است بدانیم که بحث «هوش مصنوعی» جزو 10 بحث داغ در زمینه فناوری برای سال 2017 تا به این جای کار بوده است؛ بنابراین عجیب هم نیست بدانید که شرکت های فعال در حوزه ی آی تی یادگیری ماشینی پیشرفته و هوش مصنوعی را در اولویت کاری خود قرار داده اند که از آن جمله می توان به شرکت گوگل اشاره کرد به طوری که شرکت گوگل تحقیقات بسیار گسترده و زیادی در مورد یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی انجام داده است. گوگل سعی دارد از این ایده برای هوشمندتر کردن و بهتر کردن محصولات خود استفاده کند.

برای کاربران معمولی که از فناوری استفاده می‌کنند، مفهوم هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بحثی تئوری و علمی محسوب می‌شود. برای همین است که گوگل برای آن که افراد معمولی در مورد هوش مصنوعی بیشتر آگاهی پیدا کنند، نمونه‌های جالبی از آن را جمع آوری کرده و آن‌ها را در سرویسی تحت عنوان Google AI Experiments در معرض دید عموم قرار داده است.

زمانی که به سایت AI Experiment مراجعه می‌کنید، با آزمایش‌های مختلفی رو به رو می‌شوید چرا که گوگل AI Experiments را به عنوان راهی برای درک یادگیری ماشینی به طریق بازی، نقاشی، موسیقی، زبان، کد و ... معرفی کرده است. 

ابزار Quick Draw
Quick Draw به شما امکان می‌دهد خیلی سریع متن‌های مختلف را بنویسید و یا چیزی که دوست دارید را نقاشی کنید و تمام این کارها در زمانی کمتر از 20 ثانیه انجام می‌شود. هم زمان با تکمیل کردن تصویر، برنامه سعی می‌کند نقاشی شما را حدس بزند. احتمالاً این آزمایش هوش مصنوعی یکی از جذاب‌ترین و جالب‌ترین‌ها برای شما خواهد بود (توصیه می کنیم حتما این ابزار را امتحان کنید.)

ابزار Giogio Cam
Giogio Cam می‌تواند تصاویر را از طریق دوربین دستگاه شما تشخیص داده و آن‌ها را به صورت ریتم دار بیرون می‌دهد. اگر از گوشی هوشمند استفاده می‌کنید بهتر است حتماً این مورد را امتحان کنید.

Infinite Drum یا «ماشین درام بی‌نهایت»و Bird Sound یا «صدای پرنده» هم از دیگر ابزارهایی هستند که می‌توانند شما را سرگرم کنند. البته آزمایش‌های بیشتری هم وجود دارد که می‌توانید کد آن‌ها را دانلود کرده و امتحان کنید.

توصیه می‌کنیم که حتماً Google AI Experiments را امتحان کرده و نظرات خود را با کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. به نظر شما کدام آزمایش از همه جالب‌تر است؟

منبع