رویکرد جزء‌به‌کل در یادگیری برنامه‌نویسی

رویکرد جزء‌به‌کل در یادگیری برنامه‌نویسی

بعضی از افراد پیشنهاد می‌کنند تا هنگامی‌که علاقه‌مند به برنامه‌نویسی شدید بلافاصله باید وارد عمل شده و بااستفاده از زبان برنامه‌نویسی مدنظر خود، آن ایده را به واقعیت تبدیل کنید؛ در طرف دیگر، پیشنهاد می‌شود که از یک رویکرد جزء‌به‌کل استفاده کرده، ابتدا مفاهیم اصلی برنامه‌نویسی را یاد گرفته و گام‌به‌گام و با گذشت زمان شروع به ساختن برنامه یا اپلیکیشن مد‌نظر نمایید. Semmy Purewal یک برنامه‌نویس در Netflix که سابقاً مدرس برنامه‌نویسی بوده، دربارهٔ تفاوت بین این ۲ روش دیدگاهی دارد که در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم.

روش جزء‌به‌کل حاکی از آن است که بهتر است یادگیرنده کار خود را از صفر آغاز کند؛ تعداد زیادی از کتاب‌ها و منابع آنلاین هستند که کاملاً از یک روش جزء‌به‌کل در منابع خود استفاده می‌کنند که اغلب آموزش خود را با معرفی متغیرها و دستورات شرطی و ... آغاز می‌کنند. رویکرد جزء‌به‌کل از مباحث پایه‌ای برنامه‌نویسی شروع می‌کند و سپس آهسته‌آهسته اطلاعات شما را تکمیل می‌کند.

این روش، در مقابل روش از کل‌به‌جزء، این امکان را برای کاربر ایجاد می‌کند تا چیزهایی که نامفهوم باشند را برای شما به حداقل برساند؛ Semmy Purewal به همهٔ تازه‌کارها پیشنهاد می‌کند تا از روش جزء‌به‌کل در یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید استفاده کنند، چراکه شما را از پایه قوی بالا می‌آورد. بعد از یادگیری کامل مقدمات، برای شما راحت‌تر و طبیعی‌تر خواهد بود تا نسبت به ساختن نرم‌افزارهای پیچیده‌تر اقدام نمایید.

برای روشن‌تر شدن این مسئله، می‌توان نوشتن یک رمان را مدنظر قرار داد؛ به‌طورمثال، اگر شما بخواهید یک رمان به زبان آلمانی بنویسید، ابتدا می‌بایست با الفبا و دستور زبان آلمانی آشنا شده و پس از تقویت خود از بعد دامنهٔ لغات، دستور زبان و سایر مسائل مربوطه خواهید توانست شروع به نوشتن رمان کنید و این درحالی است که اگر بدون کسب دانش در مقدمات زبان آلمانی شروع به نوشتن رمان کنید، احتمال خطای شما چه در املای کلمات و چه در دستور زبان، ساختارها و اصطلاحات و غیره به‌مراتب افزایش خواهد یافت.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما اثربخش‌ترین روش برای یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی چیست؟ آیا تجربهٔ یادگیری یک زبان جدید با روش‌های از کل‌به‌جزء یا از جزء‌به‌کل را داشته‌اید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی