آیا می دانستید وجه تسمیه ی زبان برنامه نویسی C چیست؟

آیا می دانستید وجه تسمیه ی زبان برنامه نویسی C چیست؟

کمتر برنامه نویسی را می توان یافت که پس از شنیدن عبارت «زبان برنامه نویسی» به یاد زبان برنامه نویسی C نیفتد! زبان برنامه نویسی همه منظوره و سطح بالایی که بیش از پنج دهه از عمر آن می گذرد و شاخص محبوبیت را به کلی جا به جا کرده است. جدای از این مباحث، شاید برای خیلی ها جالب باشد که بدانند وجه تسمیه ی زبان برنامه نویسی C چیست و این دقیقا همان چیزی است که در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

C یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی است که 44 سال پیش توسط برنامه نویس مشهور آمریکایی، Dennis Ritchie و به کمک Ken Thompson در آزمایشگاه های Bell خلق شد. شاید شما هم کنجکاو شده باشید که چرا نام این زبان از یک حرف الفبا گرفته شده است و چرا C است و نه حرف دیگر. 

نامگذاری C برخلاف پنگوئن معروف کرنل لینوکس موسوم به Tux داستان مهیجی ندارد. در رابطه با پنگوئن لینوکس گفته می شود لینوس توروالدز -خالق لینوکس- به بیماری خاصی به نام Penguinitis مبتلا شد به این خاطر که پنگوئن آدم خواری با سرعت 100 مایل بر ساعت به او حمله کرده بود! البته همه این ها شوخی بیش نبوده و به نظر می رسد که Tux برگرفته از Torvalds unix باشد. به هر حال بهتر است برویم سر اصل مطلب و آن هم این که چرا این زبان کاربردی C نامگذاری شده است؟

به این دلیل که C بعد از B است!
دلیلی که این زبان توسط سازندگانش C نامیده شد این است که بعد از زبان B آمد. در آن زمان، آزمایشگاه بل قبلا زبان برنامه نویسی B را ساخته بود. زبان B زبانی سطح بالا بود که توسط Thompson ساخته شده و به خودی خود، نوعی پیاده سازی از زبان برنامه نویسی BCPL بود که توسط Martin Richards در دانشگاه کمبریج طراحی شده بود.

سیستم عامل Unix در ابتدا توسط کن تامپسون، دنیس ریچی و افراد دیگری در آزمایشگاه بل ایجاد شد. این سیستم عامل ابتدا بر روی کامپیوتر PDP-7 که در سال 1965 توسط شرکت Digital Equipment Corporation تولید شده بود، به زبان اسمبلی پیاده سازی شد. بعدها یونیکس را با استفاده از اسمبلی روی PDP-11 پورت کردند ولی توسعه دهندگان به فکر جایگزینی آن با استفاده از زبان B بودند.

زبان B توانایی استفاده از ویژگی های جدیدی که در دستگاه های جدیدتر PDP از جمله PDP-11 موجود بود را نداشت. به همین دلیل دنیس ریچی، کار بر روی زبان سطح بالای جدیدی که نشانه هایی از زبان B هم در آن وجود داشته باشد را شروع کرد. C تاثیر بسزایی در پیشرفت سیستم عامل یونیکس داشت. در حقیقت، بخش قابل توجهی از سیستم عامل یونیکس -شامل قسمت بزرگی از کرنل آن- در حال حاضر به زبان C نوشته شده است.

زبان C از اولین عرضه تاکنون، هر چند وقت یک بار بهبود یافته است و جالب است بدانیم که هنوز هم بخشی از برنامه آموزشی بسیاری از مدارس در سراسر دنیا است. ناگفته نماند دومین زبان پرطرفدار دنیا بعد از جاوا چیزی نیست جز C. از این زبان در ساخت بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر مثل C++، C#، Java، PHP و غیره نیز الهام گرفته شده است.

منبع


مرتضی صمدی