به چه کامپیوتری هکینتاش می گویند و آیا هکینتاش کردن رایانه شخصی غیر قانونی است؟

به چه کامپیوتری هکینتاش می گویند و آیا هکینتاش کردن رایانه شخصی غیر قانونی است؟

هکینتاش، نام مستعار شرکت اپل برای کامپیوتر های متفرقه ی دارای سیستم عامل OS X یا macOS است. دلایل متعددی مانند هزینه کمتر، نیازهای سفارشی PC، و البته سرگرمی باعث می شوند علاقه مندان به کامپیوترهای اپل که پول کافی برای تهیه ی این سیستم ها ندارند، این مسیر را پیش بگیرند. Hackintosh کردن یک سیستم غیر اپلی بر اساس شرایط صدور مجوز اپل غیر قانونی عنوان شده است و امکان این که اپل از دست شما شاکی شود نیز وجود دارد!

پس از مدتی طولانی، در اواخر اکتبر، اپل مدل جدید لپ تاپ پرچم دار خود (MacBook Pro) را معرفی کرد. این شرکت موفق به ساخت سخت افزاری با قدرت بیشتر، صفحه نمایش بهتر، و یک صفحه نمایش ثانویه در قالب نواری لمسی (Touch Bar) شد. اپل همچنین برخی از طرفداران را با حذف پورت های اصلی روزمره مانند USB و جایگزین کردن آن ها با ۴ پورت ThunderBolt3 به شدت عصبانی کرد که بررسی چنین تصمیمی خارجی از بحث این مقاله است.

نیاز به توضیح نیست که اکوسیستم اپل یک اکوسیستم بسته است؛ به عبارت دیگر، دست کاربر را خیلی برای کاستومایز کردن سیستم نمی دهد و همین می شود که علاقمندان به این اکوسیستم به دنبال فلسفه ی «هکینتاش» می روند که در این مقاله قصد داریم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

هکینتاش چیست؟ چه مزایا و چالش هایی دارد؟ 
با استفاده از دسکتاپ موازی و ابزار بوت کمپ، کاربران می توانند سیستم عامل ویندوز را بر روی سخت افزار اپل را نصب کنند. هنگامی که اپل به تراشه های اینتل روی آورد، کاربران امیدوار بودند که اجرای OS X بر روی ماشین های غیر اپل ممکن شود ولی همان طور که مشخص است، این کار آسانی نیست. با تعیین سخت افزار مناسب و پیکربندی، این امکان برای سیستم عامل اپل وجود دارد که بر روی یک کامپیوتر معمولی نیز اجرا شود. به طور خلاصه، یک هکینتاش در واقع «یک رایانه غیر اپلی، در حال اجرا سیستم عامل OS X اپل است.» به عبارت دیگر، این روشی برای اجرای سیستم عامل دلپذیر اپل روی یک دیوایس ارزان قیمت است.

چالش اصلی نصب سیستم عامل Mac OS X یا MacOS، مبارزه  با UEFI است. برای کسانی که با این مفهوم آشنایی ندارند بایستی بگوییم که UEFI یا «رابط واحد توسعه پذیر سیستم عامل»، به عنوان جایگزینی برای BIOS (ورودی/خروجی سیستم عمومی) سنتی معرفی شد. همچنین باید به یاد داشته باشید که ممکن است همه چیز را نتوانید به کار بیاندازید. هیچ پشتیبانی رسمی برای مشکلات هکینتاش وجود ندارد و شما باید بر جامعه هکینتاش تکیه کامل کنید. به طور خلاصه، لپ تاپ هکینتاش شده دچار باگ های مختلف و برخی مشکلات سخت افزاری است که از نرم و لذت بخش اجرا شدن سیستم عامل مک جلوگیری می کنند.

به غیر از هزینه ی بسیار کم، هکینتاش برای کسانی است که عاشق آزمایش و ساخت و راه اندازی سفارشی OS X برای نیازهای خاص خود هستند. نیاز به یک درایو Blu-ray و یا راه اندازی سینمای خانگی دارید؟ هکینتاش به شما کمک می کند. دلایل دیگری مانند توانایی، برای اضافه کردن و یا بهبود عملکرد گرافیکی یک سیستم OS X با کمک یک کارت گرافیکی AMD یا NVIDIA نیز از دیگر دلایل مهاجرت به هکینتاش است.

آیا هکینتاش کردن واقعا غیر قانونی است؟ 
قبل از پاسخ به این سوال، باید در مورد دشمنی اپل با Psystar بیشتر بدانید. شرکت Psystar کامپیوترهایی با قابلیت اجرای OS X به عنوان یک سیستم عامل بومی را تولید می کرد. این شرکت حتی یک نسخه همراه OS X را ارائه می کرد و از نصب آن اجتناب می کرد. در نهایت، از طرح دعوی در دادگاه، اپل خسارت به دست آورد و Psystar از فروش سیستم های هکینتاش منع شد.

چه می شود اگر شما سعی به ساخت لپ تاپ هکینتاش خود کنید؟ آیا با این کار قانون را زیر پا می گذارید؟ آیا اپل می تواند شما را به نبرد قانونی احضار و درخواست غرامت چند میلیون دلاری کند؟

از لحاظ فنی، شما مالک OS X اپل نیستید، حتی اگر سیستم عامل را از  یک فروشگاه تهیه کنید. با توجه به توافقنامه نهایی کاربر مجوز اپل (EULA)، شما سیستم عامل را نمی خرید بلکه تنها پروانه کار با آن را تهیه می کنید و همچنین شرایط مجوز به شما اجازه ی  نصب سیستم عامل بر روی سیستم های غیر اپلی را نمی دهد!

با این حال، اگر این کار برای آزمایش و استفاده شخصی باشد، به راحتی جای چشم پوشی از EULA اپل را دارد. حتما به این فکر می کنید که چگونه این کار ممکن است، زمانی که به کسی حق نصب OS X روی دستگاه های دیگر داده نمی شود؟

نکته مهم این است، با این که اپل می تواند استفاده از هکینتاش را برای نقض قرارداد، نقض DMCA (قانون کپی رایت هزاره دیجیتال)، و نقض قوانین حق تکثیر به چالش بکشد، اما در عین حال حاضر به صرف پول هنگفتی برای این کار نیست. این نوع پرونده ها بسیار پرخرج هستند. با این که اپل میلیاردها دلار سرمایه دارد، باز هم ریسک ناتوانی در قانع کردن دادگاه و جلب توجه منفی را نمی پذیرد.

یکی دیگر از مواردی که باید در ذهن نگه داشت این است که اپل، سیستم عامل OS X را با محصول سخت افزاری خود به فروش می رساند و این کسب و کار اصلی این شرکت است. لذا هر گونه استفاده ی غیر قانونی از محصولات اپل یا هر شرکت دیگری، مساوی است با خیانت در امانت!

یکی از رسالت های سکان آکادمی، تشویق کابران ایرانی به عدم نقض قانون کپی رایت است؛ به طور مثال، ما اصرار داریم که اگر کسی از پول کافی برای خرید سیستم عامل محبوب ویندوز برخوردار نیست، از سیستم عامل گنو/لینوکس استفاده است و حفظ حقوق اپل هم که جای خود دارد. حال نوبت به نظرات شما می رسد. آیا با حفظ حق کپی رایت در هر شرایطی موافق هستید؟ و آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع