برگزاری ‫همایش نرم افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو در دانشگاه شهید باهنر کرمان

برگزاری ‫همایش نرم افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو در دانشگاه شهید باهنر کرمان

‫همایش نرم‌افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود. سخنران‌های فوق‌العاده‌ای دعوت هستند که در موضوع همایش دارای تخصص بوده و شناخته‌ شده‌اند. از اهداف این برنامه معرفی و ترویج مفهوم نرم‌افزار آزاد و استفاده از سیستم‌عامل گنو/لنوکس است. به طور کلی، نرم افزار آزاد نرم‌افزاری است که نه‌ تنها کد آن در دسترس است، بلکه به استفاده‌ کنندگان آزادی می‌دهد تا آن را استفاده، تغییر، کپی و انتشار مجدد بدهند. همچنین این شرط نیز هست که اگر شما از این آزادی‌ها استفاده کردید و نرم‌افزاری را تولید کردید و آن را به دیگران دادید، باید این آزادی‌ها را به کاربران‌تان هم بدهید. اگر شما این آزادی‌ها را داشتید پس دیگران هم ‫باید داشته باشند، یعنی نرم‌افزار آزاد تا آخرین توزیعش باید آزاد بماند.

‫گنو/لینوکس سیستم‌عامل «آزادی» است که شرکت‌ها و گروه‌های زیادی در سراسر دنیا نسخهٔ خاص خودشان از این سیستم‌عامل را با محیط دسکتاپ و برنامه‌های متفاوت از یکدیگر منتشر می‌کنند که به این نسخه‌ها اصطلاحا Distro یا «توزیع» گفته می‌شود. 

‫از نظر تاریخی، طراحی این سیستم‌عامل توسط ریچارد استالمن در دههٔ ۸۰ میلادی آغاز شد و با اضافه شدن کرنل لینوکس به آن، از دههٔ ۹۰ میلادی توسعه ی آن سرعت گرفت. امروزه گنو/لینوکس پلتفرم محبوب سرورها و بستر بسیاری از سرویس‌های اینترنتی است و روند محبوبیت آن در میان کاربران خانگی و اداری نیز رو به افزایش است.

‫یکی از توزیع‌های محبوب سیستم‌عامل گنو/لینوکس، اوبونتو (Ubuntu) است که توسط جامعه کاربری‌اش توسعه داده می‌شود و به‌ صورت آزاد و رایگان عرضه می‌شود. این توزیع در راستای آسان کردن استفاده از سیستم‌عامل گنو/لینوکس و نرم‌افزار آزاد برای همه ی کاربران تلاش می‌کند. ‫اوبونتو نسخه‌هایی برای سرورها، کلود (Cloud)، تلویزیون‌ها، موبایل‌ها و غیره نیز دارد که همگی در زیرساخت با یکدیگر مشترک هستند. در دنیای رایانش ابری، اوبونتو توزیع مرجع بسیاری از پروژه‌ها مانند اوپن‌استک (OpenStack) و محبوب‌ترین توزیع در دیگر زیرساخت‌ها مانند آمازون است.

‫هر شش ماه، در ماه‌های آوریل و اکتبر هر سال نگارش تازه‌ای از اوبونتو منتشر می‌شود و کاربران به این بهانه و با هدف ترویج استفاده از نرم‌افزارهای آزاد جشن‌های انتشار را در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌کنند. با هماهنگی‌های انجام شده تیم اوبونتو ایران (ubuntu.ir)، میزبانی این جشن در پاییز ۹۵ به دانشگاه شهید باهنر کرمان سپرده شده است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره برنامه همایش می‌توانید به نشانی events.ubuntu.ir سر بزنید و یا اخبار آن را از کانال تلگرامی ‎@kufest1610 دنبال کنید.