Gobaby: استارتاپی جالب با هدف کمک به مادران

Gobaby: استارتاپی جالب با هدف کمک به مادران

استارتاپ Gobaby با هدف راحت تر کردن زندگی برای مادرهایی که کودک خردسال دارند طراحی شده است! گوبیبی می‌تواند به مادرها کمک می‌کند که تجهیزات و وسایل مرتبط با کودک خود من جمله کالسکه، کرییر، آغوشی، صندلی خودرو و غیره را از دیگر افرادی که قبلا این وسائل را تهیه کرده و در حال حاضر دیگر به آن ها نیازی ندارند اجاره کنند. برای آشنایی بیشتر با این استارتاپ مبتنی بر اپلیکیشن، با ما همراه باشید.

هدف گو بیبی این است که کسانی که دوست دارند یک وسیله را اجاره دهند، بتوانند کسانی که به آن وسیله نیاز دارند را پیدا کنند. چیزی شبیه به دیوار و شیپور و ... خودمان. در ادامه توضیح می‌دهیم که دو طرف معامله، یعنی صاحب وسیله و قرض گیرنده آن، چه مراحلی را باید طی کنند.

کسانی که می‌خواهند قرض دهند
عکس گرفتن
کسانی که دوست دارند وسایلی را که در حال حاضر یا قبلاً متعلق به کودکشان بوده را قرض دهند، می‌توانند از آن وسیله یک عکس تهیه کنند. بعد لازم است که کمی توضیحات در مورد آن وسیله بدهند و قیمت آن را تعیین کنند.

روش ارسال آیتم مورد نظر
بعد از این که از ابزار، اسباب بازی یا ... عکس گرفته شد، باید روش ارسال آن هم مشخص شود. مثلاً اگر صاحب کالا قصد دارد که آن را با پست یا ... ارسال کند، شاید لازم باشد یک مقدار هزینه هم برای آن در نظر بگیرد. یا مثلاً شاید صاحب وسیله محدوده جغرافیایی مشخصی را برای انجام این طور معاملات در نظر داشته باشد (مثلاً شعاع 10 کیلومتری از محل زندگی‌اش) که در این صورت باید آن را مشخص کند. به علاوه این که چطور و چه زمانی فرد قرض گیرنده باید آن وسیله را از صاحب کالا تحویل بگیرد هم می‌تواند مشخص شود.

درخواست از سوی دیگران
اگر افراد دیگر به چیزی که برای اجاره گذاشته شده علاقه نشان دهند و بخواهند آن را اجاره کند، اجاره دهنده (صاحب وسیله) یک ایمیل یا یک نوتیفیکیشن (هشدار) در خود اپلیکیشن دریافت می‌کند؛ او می‌تواند درخواست مورد نظرش را نگاه و بررسی کرده و در صورتی که تمایل داشت، آن را بپذیرد.

ارسال وسیله به اجاره کننده
اجاره دهنده می‌تواند وسیله مورد نظرش را برای اجاره کننده ارسال کند یا آن که آن را به نحوی در دسترس او قرار دهد تا خودش زحمت کمتری متحمل شود (مثلاً خود اجاره کننده بیاید و آن را تحویل بگیرد.)

پس گرفتن آیتم 
وسیله اجاره داده شده نهایتاً باید باز پس گردد و اجاره کننده باید آن را به صاحبش بازگرداند. برای این کار می‌تواند آن را به اجاره کننده تحویل دهد یا آن که اجاره دهنده خودش مسئولیت تحویل گرفتن آن را بر عهده گیرد.

امتیاز دهی به آیتم
در نهایت کسی که یک وسیله را قرض داده است می‌تواند نظرش را با دیگران به اشتراک بگذارد و یک امتیاز به معامله‌ای که انجام داده است و رضایتش از آن بدهد.

پرداخت
زمانی که معامله انجام شد، پرداخت و واریز پول به‌ حساب صاحب کالا انجام می‌شود.

کسانی که می‌خواهند یک وسیله را قرض بگیرند
جست و جو
اجاره کننده اول باید به دنبال یک وسیله در محدوده مکانی و زمانی مورد نظرش بگردد. دسته بندی کلی برای وسایل مختلف وجود دارد که فرد می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند. همچنین اطلاعات مربوط به ارسال و دریافت کالا هم باید پر شوند.

انتخاب وسیله
کاربر پس از پیدا کردن وسیله مورد نظرش، یک درخواست ثبت می‌کند. این در خواست به صورت یک هشدار برای صاحب کالا ارسال می‌شود.

دریافت از صاحب وسیله
همان طور که قبلاً گفتیم، وسیله مورد نظر را یا خود صاحب آن ارسال می‌کند یا آن که گیرنده باید خودش آن را دریافت کند.

پس دادن وسیله
پس دادن وسیله هم مشابه گرفتن آن است. یعنی یا کسی که وسیله را قرض گرفته باید آن را به صاحبش باز گرداند یا آن که خود صاحب کالا آن را از مشتری دریافت می‌کند.

امتیاز دهی
در نهایت اجاره کننده نظرش را در مورد تجربه‌ای که داشته است اعلام می‌کند تا در آینده، سایر مشتریان با دید بازتری بتوانند دست به انتخاب کالاها بزنند.

پرداخت
زمانی که همه چیز تمام شد، پرداخت کامل می‌شود. پول از حساب قرض گیرنده به‌حساب قرض دهنده واریز می‌شود.

تاکنون در سکان آکادمی مقالات بسیاری در زمینه ی استارتاپ ها منتشر شده است و به طور کلی یکی از اهداف نشر چنین مقالاتی، ارائه ی ایده به کاربرانی است که در صدد راه اندازی کسب و کار شخصی خودشان هستند. در همین راستا، لازم دیدیم که چنین استارتاپی را نیز معرفی کنیم که بعید به نظر می رسد مشابه ایرانی آن به بازار عرضه شده باشد و به سادگی می توان این ساز و کار را در داخل ایران به کار گرفت. استارتاپ گوبیبی (Gobaby) احتمالاً بتواند منبع الهام خوبی برای برنامه نویسان ایرانی جهت هدف گیری اختصاصی برای رفع نیازهای اقشار مختلف جامعه باشد. امیدواریم به زودی شاهد ساخت نمونه ی ایرانی گوبیبی باشیم.

منبع