لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
شش درسی که از برنامه‌نویسی می‌توان یاد گرفت

شش درسی که از برنامه‌نویسی می‌توان یاد گرفت

تجربه گرفتن از هر اتفاقی که در زندگی برای شما می افتد برای داشتن یک زندگی موفق لازم است. جالب است که حتی در برنامه نویسی هم تجربیات زیادی برای استفاده در زندگی وجود دارد. Ryan Dube در اینباره می گوید: «بیشتر تجریباتی که من برای مدیریت زندگی یاد گرفتم مستقیماً از یادگیری زبان های مختلف برنامه نویسی به دست آورده ام.» ادامه مطلب را برای شناختن تجربیاتی که می توانید از برنامه نویسی یاد بگیرید از دست ندهید.

1- فلوچارت ها همه چیز را آسان می کنند
اکثر برنامه نویسان قبل از نوشتن حتی یک خط از کد ابتدا به یادگیری فلوچارت ساختن می پردازند. دلیل این مسئله این است که نوشتن یک برنامه کامل بدون داشتن دید کلی نسبت به آن خیلی سخت است مخصوصاً اگر بخواهید نرم افزاری با کارایی پیچیده ای بنویسید. برنامه نویسان با تجربه وقتی پروژه های بزرگ را شروع می کنند، برای مدیریت بهتر آن را به چندین بخش یا بهتر بگوییم ماژول تقسیم کرده سپس گام به گام هر قسمت را تکمیل می کنند. این مسئله مانند ساخت یک ماشین بوده به این شکل که ابتدا اجزای مختلف آن را می سازند سپس آن ها را روی هم سوار می کنند. هر جزء ماشین مانند یک یا چند بلاک از کد است که با دریافت ورودی ها، یک تغییر خاص روی آن ها اعمال می کند. در هر جزء، برنامه نویس روش اعمال تغییرات روی ورودی را از فلوچارت آن قسمت دنبال خواهد کرد. استفاده از فلوچارت ها، که الگوریتم به کار رفته در نرم‌افزار را به صورت بصری نشان می دهند، آسانتر از نوشتن همان قسمت به صورت جمله ای روی کاغذ یا تصور کردن به صورت ذهنی است.

تصور سازی کار اشتباهی است چرا که ممکن است راه هایی بعداً به ذهنتان برسد که باید در کل مسیر تغییرات زیادی ایجاد کنید. یک اشتباه در اول راه می تواند باعث شود تا راه رسیدن به هدف به یک بن بست تبدیل شود. همین موضوع در زندگی هم صدق می کند. زمانی که شما تصمیم دارید راهی برای پرداخت قرض های خود پیدا کنید یا پول برای خرید خانه جدیدتان جمع کنید یا دیگر مشکلات پیچیده زندگی خود را حل کنید و یا حتی پروژه کاری خود را به اتمام برسانید، همه این قضایا که دارای ظاهری پیچیده اند می توانند بهتر مدیریت شوند وقتی که شروع به کشیدن روند اجرای آن روی کاغذ کنید و برای هر اتفاقی که ممکن است بیافتد راه حلی ایجاد کنید و مشکلات راه را از ابتدا پیش‌بینی کرده و راه حلی برای آنها در نظر بگیرید همانطور که یک برنامه نویس چگونگی برخورد با هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد را از قبل پیش‌بینی می کند.

2- هر چیز جایگاه خودش را دارد
وقتی که شروع به برنامه نویسی یک اپلیکیشن یا نرم افزار می کنید اولین قدم ساخت متغیرهای آن است. در برنامه نویسی متغیرهای متفاوتی برای انواع متفاوت داده وجود دارد که اصطلاحاً به آن Data Type گفته می شود. به عنوان مثال رشته ها برای ذخیره سازی داده های متنی، متغیرهایی از جنس Integer برای داده های عددی غیر اعشاری استفاده می شوند. وظیفه آن ها این است که داده های مناسب با کار خود را در خود نگهداری کنند. برای مثال اگر خروجی یک تابع اسم یک شخص باشد آن را باید در داده ای از جنس رشته ذخیره ساخت. همین موضوع در زندگی هرکسی زمانی صدق می کند که دارد دفتر کار، خانه یا ... را منظم می کند و برای هر چیزی ظرفی متناسب با اندازه آن پیدا می کند. برای مثال در دفتر کار مدارک روزانه را روی میز کار خود جای می دهد اما مدارک مهم و حساس را در کمدی که دارای قفل است می گذارد. همه چیز ظرف مناسب خود بوده و دارای جای مناسب خود است.

3- از نمونه های آماده برای صرفه جویی در وقت خود استفاده کنید
هر برنامه نویس حرفه ای بعد از آن که یک بخش از کد را برای یکی از اپلیکیشن های خود نوشت ممکن است بعداً نیز مجبور به استفاده از آن در پروژه های بعدی خود شود. برای مثال ممکن است تابعی که مثلاً دمای فارنهایت را به سانتیگراد تبدیل می کند در چندین پروژه به درد شما بخورد پس چرا هر بار شروع به نوشتن آن تابع می کنید زمانی که می توانید آن را به عنوان یک ماژول ذخیره کرده و بعداً از آن استفاده کنید؟ در زندگی روزمره هم قضیه دقیقاً به همین صورت است. اگر می‌خواهید در زمان خود صرفه جویی کنید، سعی کنید در زندگی روزمره هم کارهای خود را به این شکل انجام دهید و تا حد ممکن کارهای تکراری را مکانیزه کنید.

4- همه چیز را مستندسازی کنید
برای هر برنامه نویسی وسوسه انگیز هست تا بدون آن که به مستند سازی بخش های مختلف برنامه خود بپردازد شروع به برنامه نویسی کند. مستندسازی کدها به این معنی است که کار هر بخش از کدها را مشخص کنید که هدف از نوشتن این بخش چه بوده و آن بخش دقیقاً چه کاری انجام می دهد. بخاطر این که این کار وقت گیر است انجام ندادن آن وسوسه انگیز است و در ابتدا یک کار بی معنی به نظر می رسد اما زمانی که بعداً خواستید از آن کدها استفاده کنید یا شروع به تغییر آن ها کنید آن وقت اهمیت کامنت نویسی را درک می کنید. این مستندسازی ها می تواند در هر کجای زندگی به کمک شما بیایند؛ از به یاد داشتن تاریخ تولد و سالگردها گرفته تا نگهداری گزارش هایی از کارهای روزانه و معاملات انجام شده و دلایل مرتبط با آن ها. اعتماد به حافظه خود برای نگهداری از اطلاعات روزانه کار اشتباه و ساده لوحانه ای است چرا که زندگی روزانه پر از اتفاقاتی است که برای هر شخصی هر روز اتفاق می افتد و ذهن باید تمامی آنها را ثبت کند. بنابراین ممکن است برخی اتفاقات مهم از یادتان بروند.

5- همیشه یک راه فرار برای خود باقی بگذارید
یکی از بزرگترین مشکلات برنامه نویسان مبتدی حلقه های بدون پایان است. این حالت وقتی اتفاق می افتد که حلقه می خواهد به شرط پایانی خود برسد اما هرگز آن به شرط نمی رسد بنابراین نرم افزار در حلقه می ماند و هرگز به پایان نمی رسد و تمام قدرت پردازنده را گرفته و کامپیوتر شما هنگ می‌کند و این اتفاق تا زمانی به طول خواهد انجامید که آن فرایند اصطلاحاً kill شود. بنابراین زمانی که حلقه ای در اپلیکیشن یا برنامه خود ایجاد می کنید که مقدار زیادی از قدرت پردازنده کامپیوتر را ممکن است بگیرد، حتماً یک شرط ثانویه هم در نظر بگیرید که اگر مثلاً اپلیکیشن شما به مقدار x ثانیه در آن حلقه ماند، شرط دوم عملی شود که باعث خروج از حلقه شوید. در زندگی هم حتی زمانی که شما فکر می کنید با برنامه کارها طبق روال خود پیش خواهند رفت ممکن است مشکلی در روند زندگی شما بوجود بیاید. برای مثال شما برای آخر هفته برنامه تفریح خارج شهر چیده اید اما ممکن است شروع بارندگی برای عملی ساختن برنامه تان مشکل ایجاد کند. راه فرار در زندگی به این معنی است که شما برای برنامه ریزی های خود بدترین حالت ممکن را هم در نظر بگیرید و برای آن پیشاپیش راه حلی پیدا کنید و یا در صورت طی شدن همه چیز در حالت عادی بهترین برنامه ریزی را انجام دهید.

6- هنگامی که کار تمام شد حافظه را آزاد کنید
درس آخری که از برنامه نویسی می توان گرفت این است که بعد از تمام کردن کارهایتان، محیط اطراف خود را منظم کنید. در اپلیکیشن ها باید جریان هایی را برای انجام کارهایی مانند ساخت خروجی ایجاد کنید که از منابع و حافظه دستگاه استفاده می کنند. اپلیکیشن خوب آن اپلیکیشنی است که این جریان ها را بعد از اتمام کارشان از بین می برد. مشکلی که اصولاً در اپلیکیشن هایی که دارای برنامه نویسی ضعیف هستند پیش می آید ناتوانی در مدیریت حافظه دستگاه و مشکلات حاصل از آن است. در زندگی روزانه مثلاً هنگامی که کارتان در محل کار تمام می شود اگر وسایل خود را منظم نکنید بعداً هنگامی که می خواهید کار را دوباره شروع کنید برایتان مشکل پیش می آید. رها کردن وسایل تان فقط باعث هدر رفتن وقت می شود و بعداً نیز وسایلی که مورد نیازتان هست را نمی‌توانید به سادگی پیدا کنید. کلام آخر حقیقت این است که فقط این شش درس نیست که در زندگی می توان از برنامه نویسی یاد گرفت و تعداد این درس ها بیشتر از اینها است. در واقع هنگامی که یک زبان برنامه نویسی یاد می گیرید جز برنامه نویسی با آن زبان، درس های زیادتری نیز برای یاد گرفتن وجود دارد و شاید یکی از دلایلی که ما در سکان آکادمی اصرار می‌کنیم که کودکان می بایست برنامه نویسی یاد بگیرند همین مسأله باشد.