مردان و زنان در رقابت‌های کدنویسی، پابه‌پای هم!

CodeFights، وب سایت رقابت‌های کدنویسی برای برنامه‌نویسان، اطلاعات جالبی را در مورد علایق آن‌‌ها در خود جای داده است. این وب‌سایت همچنین اطلاعاتی را برای مقایسه‌ی این که چه برنامه‌نویسانی سریع‌تر، چه زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب‌تر و این که مردان یا زنان کدام‌ یک در رقابت‌های کدنویسی برتر هستند، در اختیار ما گذاشته است. برای مشاهده‌ی جزئیات بیشتر، با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

در رقابت‌های الگوریتمی،  برنامه‌نویسان ++C نسبت به دیگران سریع‌تر و دقیق‌تر هستند. برنامه‌نویسان Python و بعد از آن برنامه‌نویسان JavaScript رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

Sublime Text نیز یک محیط توسعه‌ی (IDE) محبوب برای کاربران CodeFights است (البته بیش از آن که بتوان نام IDE روی این نرم افزار گذاشت، باید گفت که یک ویرایشگر کد خوب است!) و توسط سه چهارم از توسعه‌دهندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. رده‌ی دوم با 17/6 درصد در اختیار vim و بعد از آن رده‌ی سوم در اختیار emacs با 7/6 درصد قرار دارد. جالب است بدانید که بیشتر از دو سوم از برنامه‌نویسان از ویژگی Autocomplete در محیط‌های توسعه استفاده می‌کنند و درصد بسیار بالا یعنی 91/4 از برنامه‌نویسان، محیط توسعه‌ با رنگ تیره را نسبت به رنگ روشن، ترجیح می‌دهند. 

در سطح جهان، زبان برنامه‌نویسی ++C با احتساب 24 درصد، محبوب‌ترین زبان در CodeFights است. رقبای اصلی این زبان به‌ ترتیب Python با 22 درصد، Java با 20 درصد و JavaScript با 18 درصد می‌باشند (البته آمار و ارقام ارائه شده در شاخص Tiobe.com چیز دیگری را نشان می دهد!) البته در ایالات متحده، این لیست کاملا برعکس می‌شود. زبان برنامه‌نویسی JavaScript با 24 درصد از بالاترین محبوبیت برخوردار است و نزدیک به آن زبان Java با 23 درصد در رده‌ی دوم است.  زبان Python پشت سر این دو زبان و با 18 درصد و در رده‌ی بعدی زبان ++C با کمتر از 15 درصد قرار می‌گیرد.

اما اگر بخواهیم در برنامه‌نویسی جنسیت را در نظر بگیریم، CodeFights نتیجه‌ی جالبی را در اختیار ما قرار می‌دهد؛ مردان و زنان تقریبا برابرند. اگر دقیق تر بررسی کنیم، مردان و زنان شانه‌ به شانه‌ی هم در رقابت‌های برنامه‌نویسی شرکت می‌کنند و مردان فقط 54 درصد از رقابت‌ها را پیروز می‌شوند.

نظر شما چیست؟ آیا تفاوتی از حیث سطح درآمد، مهارت های کدنویسی، تفکر الگوریتمیک و ... مابین برنامه نویسان زن و مرد ایرانی وجود دارد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Data Shows Women, Men Equal In Coding Challenges

0 • بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/08/08

  سلام
  ممنون از آقای میرزایی عزیز
  یه نظر بدم کلی از کاربران «خانم» سکان آکادمی رو از دست بدیم!!!
  به نظرم آقایون کمی بالاتر هستن البته این بدان معنا نیست که نظر بنده کاملا درست باشد. از روی تجربه ی شخصی عرض کردم.
  ممنون

  حمید آتاری در تاریخ: 1395/08/09

  مرد ها راه یاد گیریشون بیشتر از طریق چشم و زن ها از گوش ...
  و از اون جایی که یک برنامه نویس بیشتر از راه چشم درگیر یادگیریه طبیعیه که برنامه نویس های مرد بهتری داشته باشیم.

 • آروشا در تاریخ: 1395/08/15

  CodeFights آمار رو مشخص کرده پس نیازی نیست بگید چه جنسیتی برتره، چون فقط خیال باطل شماست نه حقیقت.

 • عباس در تاریخ: 1396/02/22

  من 9 سال کد نویسی میکنم تا حالا 1 برنامه نویس زن ماهر ندیدم و علاوه بر اون تا حالا یه کد نویس الگوریتم خانوم یا تحلیل گر داده خانوم یا توسعه دهنده خانوم چه در ایران چه در سطح جهانی نه دیدم نه در موردشون شنیدم . هرچی هست آقاست . این کاملا طبیعیه چون مرد ها منطق قوی دارن و خانوم ها منطق قوی ندارن و سیستم عصبیشو در چیز های دیگه قویه و برنامه نویسی نیاز به تحلیل و منطق قوی داره .

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)