ویرایشگرهای کد برای لینوکس

ویرایشگرهای کد برای لینوکس

کاربران لینوکس انتخاب های زیادی برای نرم افزارهای ویرایشگر متن، محیط های یکپارچه برنامه نویسی و ابزارهای Command Line دارند. اگر شما هم دنبال یک نرم افزار خوب ویرایشگر متن هستید Kate انتخاب مناسبی است. سادگی در عین قوی بودن و داشتن افزونه های زیاد از ویژگی های این نرم افزار است. توجه داشته باشید که همیشه انتخاب بهترین در مجموعه ابزارهای ویرایشگر کار خیلی سختی است چرا که هر کس نیاز متفاوتی از نرم افزار خود دارد. توجه ما در این مقاله ویرایشگرهای متن بوده نه محیط های یکپارچه برنامه نویسی و خط فرمان ها. در ادامه به بررسی قابلیت های این نرم افزار می پردازیم.

ویرایشگر کد Kate سیستم عامل: لینوکس، کاملا رایگان

امکانات
- برجسته سازی Syntax ها با پشتیبانی از بیش از 180 زبان برنامه نویسی متفاوت و بستن اتوماتیک کروشه ها
- باز و بسته کردن یک بلوک کد
- چک کردن املای کلمات
نمایش چندین پرونده با هم
- تقسیم صفحه برای چند پرونده
- سیستم نشانه گذاری با قابلیت نشانه گذاری روی Scroll Bar
- کامل کردن اتوماتیک کدها و راهنمای کد
- جستجو و جایگزینی برای فایل های باز و فایل های بسته روی هارد
- توسعه پذیری از طریق پلاگین نویسی
- چک کردن اتوماتیک نسخه های جدید

برتری ها
Kate امکانات جذابی داشته و یادگیری کار با آن خیلی ساده است و درعین حال هم کاملاً رایگان است. شما می توانید از این ویرایشگر کد برای کارهای ساده با برجسته سازی Syntax ها استفاده کنید یا با استفاده از قابلیت های آن و افزونه های بیشتر آن را به یک محیط توسعه کامل تبدیل کنید. Kate یک ویرایشگر حرفه ای برای کسانی است که برنامه نویسی می کنند و امکانات یک ویرایشگر کامل و حرفه ای را ایجاد کرده است. ضعف ها بزرگترین مشکل Kate این است که به عنوان یک نرم افزار KDE اجرای مناسبی در سیستم های GNOME ندارد. همچنین اگر در محیط اصلی KDE خود اجرا نشود بطور جدی برای سیستم شما مشکل بوجود می آورد اما این ها از ارزش نرم افزار کم نمی کند. این مشکلات حاکی از آنند که اگر شما کمی باتجربه تر از افراد عادی باشید، باید برای فعالیت های خود یک محیط توسعه کامل پیدا کنید که در این صورت می توانید از بین رقبای این نرم افزار یکی را انتخاب کنید.

رقابت با سایر نرم افزارها
تعداد زیادی از ابزارهای برنامه نویسی هستند که باید اسم آنها در رقابت با Kate درج شود اما اینجا ما فقط به چند نرم افزار محبوب تر می پردازیم.

Eclipse
شباهت زیادی به Kate ندارد چون یک محیط توسعه یکپارچه کامل است که حتی توانایی کامپایل کردن کدها را نیز دارد. اگر شما یک نرم افزار بیش از یک ویرایشگر کد می خواهید Eclipse یکی از محبوب ترین نرم افزارها و یک نقطه شروع مناسب است. Vim یکی از بهترین ویرایشگرهای است که دارای هواداران خاص خود است. یادگیری استفاده از امکانات آن خیلی سریع انجام شده و به واسطه همین موضوع کارهای شما چندین برابر سریع تر انجام می شوند.

Vim
ویم یک ویرایشگر خط فرمان یا Command Line است که پایه آن بر اساس تایپ کردن است و هنگامی که تکنیک های کار با آن را یاد گرفتید کارهای شما بطور فوق العاده ای سریعتر انجام می شوند. به علاوه اینکه در هر سیستم عامل و محیط دسکتاپی کار کرده و رم و سی پی یو سیستم شما را خیلی درگیر نمی کند. اگر شما واقعا می خواهید به سادگی به ویرایش کدهای خود بپردازید بهتر است حداقل یکبار از Vim استفاده کنید. همچنین شما می توانید با رابط گرافیکی نیز کار کنید یا اگر دوست ندارید فقط از محیط خط فرمان استفاده کنید.

Emacs
Emacs در ارتباط با وجود تعداد بسیاری میانبر شبیه به Vim است. همچنین این ویرایشگر دارای دو حالت خط فرمان و دارای محیط گرافیکی است. بزرگترین نقطه قوت Emacs وجود یک Library بزرگ از افزونه ها است که می توانید از آن برای هر کاری از جستجو در فایل های سیستم گرفته تا خواندن RSS انجام دهید. همچنین یادگیری کار با آن بسیار ساده است اما Vim در رقابت بهتر عمل کرده است.

gedit
در آخر نیز اگر فقط دنبال یک ویرایشگر ساده با قابلیت برجسته سازی Syntax ها می گردید می توانید به gedit اعتماد کنید. بطور باور نکردنی کاربرد آن ساده است. همراه با منتشر شدن نسخه های مختلف GNOME نیز منتشر می شود. این ویرایشگر مانند ویرایشگر قبلی قوی نیست اما برای اتمام کارهای سبک مناسب است و در‌واقع چیزی شبیه به Note Pad در سیستم عامل ویندوز است اما با یکسری قابلیت‌های بیشتر!