Kate: معرفی ادیتوری رایگان برای لینوکس + برخی از دیگر مهم‌ترین ادیتورها رایگان

Kate: معرفی ادیتوری رایگان برای لینوکس + برخی از دیگر مهم‌ترین ادیتورها رایگان

کاربران لینوکس انتخاب‌های زیادی برای نرم‌افزارهای ادیتور، محیط‌های یکپارچه برنامه‌نویسی (IDE) و ابزارهای کامندلاینی دارند. اگر شما هم دنبال یک نرم‌افزار خوب ویرایشگر کد هستید، Kate انتخاب مناسبی است؛ سادگی در عین قوی بودن و داشتن افزونه‌های زیاد از ویژگی‌های این ادیتور است. 

توجه داشته باشیم که همیشه انتخاب بهترین در حین گزینش یک ادیتور کار خیلی سختی است چرا که هر دولوپری، یا بهتر بگوییم هر کاربری، نیازهای متفاوتی از نرم‌افزار خود انتظار دارد؛ آنچه در ادامه مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد، معرفی ادیتور Kate به همراه دیگر ویرایشگرهای کد رایگان برای لینوکس است و از میان محیط‌های یکپارچهٔ برنامه‌نویسی (IDE)، صرفاً به معرفی اکلیپس خواهیم پرداخت (برای آشنایی بیشتر با Linux، به دورهٔ رایگان آموزش لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایید). 

Kate 
Kate امکانات جذابی داشته و یادگیری کار با آن خیلی ساده است و در عین حال هم کاملاً رایگان است. شما می‌توانید از این ویرایشگر کد برای کارهای ساده با قابلیت برجسته‌سازی سینتکس استفاده کنید یا با استفاده از قابلیت‌های آن و نصب افزونه‌های بیشتر، Kate را به یک محیط توسعهٔ کامل و کاربردی تبدیل کنید.

امکانات ادیتور Kate
- برجسته‌سازی سینتکس‌ با پشتیبانی از بیش از 180 زبان برنامه‌نویسی متفاوت
- بستن خودکار کروشه‌ها
- باز و بسته کردن یک بلوک کد
- چک کردن املای کلمات
- نمایش چندین فایل با هم
- تقسیم صفحه برای کار به صورت هم‌زمان روی چند فایل
- سیستم نشانه‌گذاری با قابلیت نشانه‌گذاری روی اسکرول‌ بار
- کامل کردن خودکار کدها و راهنمای کد
- جستجو و جایگزینی برای فایل‌های باز و فایل‌های بسته روی هارد
- توسعه‌پذیری از طریق نوشتن پلاگین‌های شخصی
- چک کردن خودکار نسخه‌های جدید

رقابت Kate با سایر نرم‌افزارهای ویرایشگر کد 
تعداد زیادی از ابزارهای برنامه‌نویسی هستند که باید اسم آنها در رقابت با Kate درج شود اما اینجا ما فقط به چند نرم‌افزار محبوب‌تر خواهیم پرداخت.

Eclipse
Eclipse شباهت زیادی به Kate ندارد زیرا یک محیط توسعهٔ یکپارچه (IDE) کامل است که حتی توانایی کامپایل کردن کدها را نیز دارا است. اگر شما یک نرم‌افزار بیش از یک ویرایشگر کد می‌خواهید، اکلیپس یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها و یک نقطهٔ شروع مناسب است.

Vim
Vim یک ویرایشگر کامندلاینی است که پایهٔ آن بر اساس تایپ کردن است و هنگامی که تکنیک‌های کار با آن را یاد گرفتید، کارهای شما به‌طور فوق‌العاده‌ای سریع‌تر انجام می‌شوند. به علاوه اینکه در هر سیستم‌عامل و محیط دسکتاپی کار کرده و رم و سی‌پی‌یو سیستم شما را خیلی درگیر نمی‌کند.

اگر شما واقعاً می‌خواهید به سادگی به ویرایش کدهای خود بپردازید، بهتر است حداقل یک‌بار از Vim استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با رابط گرافیکی نیز کار کنید یا اگر دوست ندارید فقط از محیط کامندلاین این ادیتور استفاده نمایید (برای آشنایی با نحوهٔ نصب این ادیتور، به مقالهٔ نصب ویراشگر کد Vim روی سیستم‌عامل اوبونتو مراجعه نمایید).

Emacs
Emacs در ارتباط با وجود تعداد بسیاری میانبر، شبیه به Vim است؛ همچنین این ادیتور دارای ۲ حالت کامندلاین و محیط گرافیکی است. بزرگترین نقطهٔ قوت Emacs وجود یک لایبرری بزرگ از افزونه‌ها است که می‌توانید از آنها برای هر کاری، از جستجو در فایل‌های سیستم گرفته تا خواندن RSS، کمک بگیرید. همچنین یادگیری کار با آن بسیار ساده است اما به نظر می‌رسد که Vim در این رقابت بهتر عمل کرده است.

Gedit
در آخر نیز اگر فقط به دنبال یک ویرایشگر ساده با قابلیت برجسته‌سازی سینتکس می‌گردید، می‌توانید به Gedit اعتماد کنید. به طور باورنکردنی، کاربرد این ادیتور ساده است و همراه با منتشر شدن نسخه‌های مختلف GNOME نیز نسخه‌های جدیدی از این ادیتور منتشر می‌شود (لازم به ذکر است که این نرم‌افزار مانند نمونه‌های قبلی معرفی شده در این پست اصلاً قوی نیست اما برای انجام کارهای سبک مناسب است و در‌ واقع چیزی شبیه به نرم‌افزار نوت‌پَد در سیستم‌عامل ویندوز است اما با یکسری قابلیت‌های بیشتر).

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. اگر از کاربران سیستم‌عامل گنو/لینوکس هستید، از چه ادیتوری برای کارهای روزمره و یا کدنویسی استفاده می‌کنید و دلایل انتخاب شما چیست؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.