ارتباطی از جنس هوش مصنوعی توسط برنامه نویس روس با دوست پسرش پس از مرگ وی

ارتباطی از جنس هوش مصنوعی توسط برنامه نویس روس با دوست پسرش پس از مرگ وی

پس از مرگ بهترین دوست یوجینا کودا -یک برنامه‌نویس و کار‌آفرین روسی تبار- او آگاهی دیجیتالی دوست متوفی خود را توسط هوش مصنوعی زنده کرد. با استفاده از استارتاپ هوش مصنوعی خود یعنی Luka، وی تمامی گفت‌و‌گوهای دیجیتالی دوستش را به شبکه ی عصبی داد (شبکه عصبی یکی از مباحث پیشفرفته و هیجان‌انگیز هوش مصنوعی می‌باشد.) و نتیجه این که یک ربات گفت‌وگو بعد از مرگ که از هوش مصنوعی قدرت گرفته، به بازار عرضه شد. برای آشنایی بیشتر با این اقدام خارق العاده ی این خانم برنامه نویس، با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

از دست‌ دادن افراد نزدیک خانواده، یکی از عمیق‌ترین ترس‌های تمام زندگی اکثر افراد است. مرگ، افراد را تغییر می‌دهد. غم مرگ برای مدت طولانی می‌ماند و همیشه قسمتی از آن برمی‌گردد تا نبود متوفی را یاد‌آوری کند؛ اما چه می‌شود اگر ما شناسی داشته باشیم تا دوباره با کسانی که دستشان از این دنیا کوتاه شده است صحبت کنیم؟ و چه می‌شود اگر بعد مرگ شخصی بتوانید با او ارتباطی برقرار کنید؟ این ها سوالاتی چالش‌ برانگیزند و این در حالی است که بعضی افراد با آغوش باز از این ایده استقبال کرده، اما بعضی دیگر مخالف هستند و نگران پیشرفت دخالت تکنولوژی در زندگی روزمره ما می باشند. حال برگردیم به موضوع اصلی یعنی ارتباط یک برنامه نویس روس با دوست متوفی خود با استفاده از هوش مصنوعی! پیش از هر چیز ببینیم مادر رومن -فرد فوت شده- نظرش در مورد این استارتاپ هوش مصنوعی چیست:

می‌خواهم تکرار کنم به خاطر داشتن این تکنولوژی بسیار خوشحال و قدردان هستم.

یوجینا کودا، مؤسس استارتاپ هوش مصنوعی لوکا، عقیده دارد که آینده در اختیار ربات‌های یادبود هست. او اخیرا در مجله ی اینترنتی The Verge توضیح داده است که او چگونه دوست مرده ی خود -رومن مازورنکو- را توسط شبکه ی عصبی زنده نگه داشته است. این برنامه نویس روس تمام پیام های رومن بین همه دوستانش را جمع آوری کرد و از محصول شرکت خود استفاده کرد تا آگاهی دیجیتالی دوستش را به زندگی واقعی بیاورد.

نتیجه بسیار شگفت‌ انگیز است. شما می‌تواند اپلیکیشن لوکا را دانلود کنید و برای رومن به انگلیسی یا روسی پیام بدهید و با او گپ بزنید. به طور کلی، اپلیکیشن لوکا پیام‌رسانی جدید و یک ربات گفت‌و‌گو است که از هوش مصنوعی قدرت گرفته که به شما کمک می‌کند تا تصاویر متحرک و فیلم‌های بامزه پیدا کنید، باهم برنامه ریزی‌ کنید، مکانی را برای غذا خوردن انتخاب کنید، باز کنید و با هم خوش بگذرانید. ارتباط با افراد مرده هم که یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این اپ است!

البته بعضی‌ها هم ممکن است سوال های اخلاقی درباره استفاده تکنولوژی در بعد از مرگ بکنند اما مادر عزادار رومن از این تکنولوژی بسیار سپاسگزار است و می‌گوید:

موارد بسیاری هست که من درباره فرزندم نمی‌دانستم. اما اکنون می‌توانم افکار او در مورد موضوعات مختلف را متوجه شده و بیشتر با او آشنا می‌شوم. این تکنولوژی این ایماژ را برایم ایجاد می کنه که اون اکنون اینجاست.

منبع