نگاهی به برترین پروژه های اپن سورس Microsoft

نگاهی به برترین پروژه های اپن سورس Microsoft

مایکروسافت که به عنوان یکی از بزرگ ترین غول های فناوری و تکنولوژی دنیا شناخته می شود، از سابقه ی کم رنگی در حوزه ی اپن سورس برخوردار است اما مدت زمانی است که این شرکت گام های بلندی در حفظ رابطه خود با جوامع اپن سورس برداشته است. از همه دشمنی ها و بی اعتمادی ها به مایکروسافت که بگذریم، بدون شک این شرکت در ضمینه ی پروژه های رایگان و اپن سورس عملکرد خوبی از خود نشان داده است که این ادعا در ایده های ارائه شده توسط این شرکت به وضوح قابل مشاهده است. در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید تا با برخی از مهم ترین پروژه های اپن سورس عرضه شده به بازار توسط مایکروسافت آشنا شویم.

رفتاری که مدیران مایکروسافت در حوزه ی اپن سورس از خود نشان داده اند، می تواند در نقش یک مدل و نمونه برای بسیاری از شرکت ها و سازمان هایی که از جوامع متن باز دوری می کنند عمل کند؛ به عبارت دیگر، این احتمال وجود دارد تا سایر شرکت ها مایکروسافت را دنبال و در جهت تولید نرم افزار های رایگان و متن باز شروع به فعالیت نمایند. حال برسیم به برخی از مهم ترین پروژه های اپن سورس مایکروسافت:

Visual Studio Code
یکی از اولین کارهای امسال مایکروسافت، برترین و به مراتب پر ستاره ترین پروژه هایش Visual Studio Code است. ویژوال استدیو کد در حال پیشرفت و توسعه است در حالی که امکان دارد این نرم افزار و ویندوز -یکی دیگر از محصولات محبوب مایکروسافت- به صورت موازی در کنار هم قرار گیرند. در جامعه رو به رشد اپن سورس ها، این برنامه ی بسیار توسعه پذیر و در عین حال بسیار سبک ، همچون یک IDE است که از بسیاری زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند. گرچه ممکن است نواقصی در این برنامه دیده شود، اما به طور حتم ويژگی های مثبت آن به مراتب بیش از نقاط ضعف اش می باشند!

Net Core Libraries.
فریم ورک دات نت هنوز یکی از سهم های بزرگ مایکروسافت در جوامع اپن سورس به شمار می آید اگر چه همه ی دات نت اپن سورس نیست و به اصطلاح یک لایبرری است اما بخشی از این لایبرری که اصطلاحا Core Libraries نامیده می شود متن باز است که این یک شروع خوب برای مایکروسافت قلمداد می شود؛ علاوه بر این، Net Runtime. که یکی دیگر از ابزارهای مایکروسافتی می باشد نیز اپن سورس است. به علاوه این که مایکروسافت کامپایلر خود را برای پلتفرم دات نت تحت عنوان Roslyn متن باز کرده است؛ با این ابزار، توسعه دهندگان می توانند بدون دردسر و با سهولت، انتقال برنامه های خود را  به یک سیستم غیر مایکروسافتی شروع کنند (چیزی که قبلا امکان پذیر نبود!)

TypeScript
تایپ اسکریپت لقب نسخه ی مایکروسافتی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است. تایپ اسکریپت، جاوا اسکریپت را با کلاس ها و ماژول های به مراتب بیشتری گسترش نموده و بر روی هر سیستمی قابل اجرا می باشد و این در حالی است که TypeScript، مبتنی بر جاوا اسکریپت استاندارد کامپایل می شود؛ لذا بدون هیچ مشکلی می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

RxJS
RxJS مجموعه یی از لایبرری های جاوا اسکریپت می باشد که برای اپلیکیشن های به اصطلاح Asynchronous (غیر هم زمان) و برنامه های رویداد-محور یا Event-driven پشتیبانی ارائه می دهد. هدف RxJS  کمک به ساختن نسل بعدی از نرم افزار های تحت وب به صورت حرفه یی است.

ChakraCore
ChakraCore بخش اصلی Chakra -موتور پرقدرت جاوا اسکریپت که برای برنامه های ویندوزی همچون Edge نوشته شده است- می باشد که با زبان های اچ تی ام ال، سی اس اس و جاوا اسکریپت نوشته شده است؛ این موتور علاوه بر سیستم های ۳۲ و ۶۴ بیتی، روی پلفترم ARM نیز قابل اجرا است.

BashOnWindows
انقلابی ترین چیزی که مایکروسافت تا به حال انجام داده است BashOnWindows نام دارد! در این سرویس ویندوز به عنوان یک سرویس جانبی برای لینوکس استفاده می شود به طوری که لینوکس داده ها را خوانده و آن ها را برای ویندوز ترجمه می کند (به زبان بومی ویندوز بازگردانی می کند.) در نتیجه شما می توانید از نرم افزارهای لینوکسی بر روی ویندوز استفاده کنید و آن ها را در ویندوز به اجرا در آورید. در این سیستم برخی چیزها هنوز نیاز به تکمیل شدن دارند اما حتی اگر این ابزار برای توسعه دهندگان بی نقص و فوق العاده عمل کند، مایکروسافت برای کسب تجربه های کامل تر سخت در تلاش است تا این سرویس را توسعه دهد.

این روند رو به رشد مایکروسافت برای پروژه های اپن سورس و هدف همه ی توسعه دهندگان آن، به عنوان بخشی از برنامه های اصلی این شرکت درآمده است که امیدواریم در آینده، شاهد محصولات اپن سورس به مراتب بیشتری از این غول نرم افزاری دنیا باشیم.

آیا پروژه ی بزرگی از مایکروسافت که متن باز باشد را می شناسید که از قلم افتاده باشد؟ علاوه بر این، نظر شما در مورد رویکرد اپن سورسی مایکروسافت چیست؟ با کامنت های خود، ما و سایر کاربران سکان آکادمی را از دیدگاه های خود مطلع سازید.

منبع