TypeScript 2.0: مجموعه ی آزاد و اپن سورس جاوا اسکریپت از مایکروسافت

TypeScript 2.0: مجموعه ی آزاد و اپن سورس جاوا اسکریپت از مایکروسافت

مایکروسافت محصول اختصاصی جاوا اسکریپت خود یعنی TypeScript را «جاوا اسکریپت قابل گسترش» عنوان می کند؛ این مجموعه ی اپن سورس جاوا اسکریپتی اولین بار در سال 2012 به بازار عرضه شد و حالا هم مایکروسافت با عرضه نسخه دوم آن قصد دارد روی افزایش پشتیبانی از لایبرری ها، ابزار و ادیتورهای اصلی جاوا اسکریپت تمرکز کند مضاف بر این که در این نسخه، ایراد شناخته شده null values نیز برطرف شده است. برای آشنایی بیشتر با این زبان، با سکان آکادمی همراه باشید.

TypeScript مجموعه ای اصطلاحا Typed از زبان برنامه نویسی محبوب جاوا اسکریپت است که برای اجرا روی هر مرورگر یا موتور پیشرفته ای ابتدا به جاوااسکریپت ساده کامپایل می شود؛ این محصول، زبانی اپن سورس است و با همان سینتکس و سمانتیکی نوشته می شود که توسعه دهندگان وب قبلا با آن آشنا شده اند؛ به عبارت دیگر، اصلا قرار نیست شما سینتکس جدیدی فرا بگیرید!

استفاده از جاوا اسکریپت در برنامه هایی با مقیاس بزرگ باعث ایجاد مشکلات خاصی می شود. برخلاف زبان هایی مثل جاوا، سی پلاس پلاس یا سی شارپ، جاوا اسکریپت اجازه ی بررسی و رفع خطا قبل از این که برنامه کامپایل شود را نمی دهد. سال 2012 مایکروسافت نسخه 1.0 تایپ اسکریپت را با عنوان «جاوا اسکریپت قابل گسترش» منتشر کرد و به همراه آن چندین ابزار برای ویرایش و رفع خطا به هنگام کامپایل نیز عرضه نمود تا بلکه توانسته باشد این نقص زبان JS را مرتفع کرده باشد.

با عرضه ی نسخه ی TypeScript 2.0، می توان در Visual Studio 2015 Update 3 از آن استفاده کرد. برای این کار می توانید از Visual Studio Code استفاده کنید، یا از طریق NPM این زبان را نصب کنید:

npm install -g typescript@beta

از اولین توزیع تا به حال، این غول نرم افزاری مستقر در ردموند ایالات متحده بهبودهای زیادی از طریق آپدیت های کوچک ارائه کرده است و حالا توسعه آن را با TypeScript 2.0 ادامه داده است. ارائه این نسخه تضمینی برای پشتیبانی بهتر از ابزارها و لایبرری های جاوا اسکریپت خواهد بود و آن را هم ردیف با ECMAScript قرار خواهد داد.

یکی از بزرگترین ویژگی های نسخه جدید، کنترل مقادیر null است. این تایپ برای مشخص کردن متغیری که هیچ مقداری ندارد استفاده می شود. با استفاده از ویژگی جدید که در TypeScript 2.0 فعال شده، متغیرها به طور پیش فرض مقدار خواهند داشت و نمی توان از مقدار null استفاده کرد.

قابل ملاحظه است که TypeScript رده چهارم زبان های برنامه نویسی در گیت هاب را به خود اختصاص داده است چرا که تایپ اسکریپت با تحت تاثیر قرار دادن توسعه دهندگان جاوا اسکریپت، پیشرفت زیادی کرده است. 

منبع


مرتضی صمدی