آشنایی با برنامه نویسی که رزومه‌ی خود را به شکل یک سیستم عامل در گیت هاب قرار داد!

آشنایی با برنامه نویسی که رزومه‌ی خود را به شکل یک سیستم عامل در گیت هاب قرار داد!

Mathieu Passenaud، توسعه دهنده ی خلاقی است که یک سیستم عامل کامل را ساخته که در واقع نمایشی خلاقانه از رزومه اش است. او از یک پروژه ی هشت ساله از زمان دانشجویی اش استفاده کرده و این سیستم عامل را بر مبنای آن ساخته است. نتیجه ی کار، یک سیستم عامل و در واقع یک رزومه ی دو صفحه ای است که اطلاعات ورودی از صفحه کلید را دریافت می کند و متن ها را نمایش می دهد. برای آشنایی بیشتر با این رزومه مبتنی بر OS، با سکان آکادمی همراه باشید.

نوشتن یک رزومه ی بی نقص، کاری ماهرانه است و به همین دلیل هم هست که همه همواره دنبال یک الگوی دقیق و کامل برای نوشتن رزومه هستند؛ رزومه ای که موفقیت آن ها را در یافتن شغل مد نظرشان تضمین کند (رزومه ی یک صفحه ای ایلان ماسک -مدیر شرکت های تسلا و اسپیس ایکس- ثابت کرد که حتی رزومه ی یک صفحه ای نیز کافی است!)

در تلاش برای حل این مشکل، توسعه دهنده ای به نام Mathieu Passenaud تصمیم گرفت تا شیوه ی جدیدی در پیش بگیرد. او یک سیستم عامل کامل را کدنویسی کرد تا از طریق آن رزومه ی خود را به نمایش بگذارد. این توسعه دهنده در وبلاگش خود را با عنوان فردی علاقه مند به REST API و بازی با اینترنت اشیا، Arduino، Golang، Java و Bash معرفی کرده است. او برای ساختن رزومه ی خلاقانه اش از پروژه ای استفاده کرده است که در دوران دانشجویی برای سرگرمی نوشته بود.

در پیج گیت هابش، او این رزومه را یک سیستم عامل ابتدایی نامیده که دستورات کیبورد را اجرا می کند و یک ویدیو کنترلر برای نمایش متن دارد. برای ساخت یک فایل باینری و ساده نگه داشتن این سیستم او تنها از NASM اسمبلر برای کامپایل کدهای اسمبلی، GCC و ld به عنوان یک لینکر -پیوند دهنده ی بخش های مختلف سورس کد- استفاده کرده است. او فقط ویژگی های ابتدایی یک سیستم عامل را اجرا کرده است؛ ویژگی هایی مانند صفحه بندی، کنسول متن،  چندنخی (Multithreading)، اکسپشن ها (Exceptions) و غیره.

برای اطلاع از نحوه ی ساخت این رزومه می توانید از وبلاگ این توسعه دهنده بازدید کنید. او همچنین سورس کد این سیستم عامل را در GitHub به اشتراک گذاشته است. همچنین می توانید فایل ISO این رزومه را دانلود کنید و خودتان نگاهی به آن بیاندازید.

منبع