آشنایی با کشورهایی که قوانینی برای تشویق اپن‌سورس تعیین کرده‌اند

آشنایی با کشورهایی که قوانینی برای تشویق اپن‌سورس تعیین کرده‌اند

بخش دولتی نقش مهمی در محبوب شدن نرم افزارهای اپن سورس داشته است. با توجه به سود و البته شفافیت در کارها، بسیاری از کشورهای جهان قوانینی برای این منظور تعیین کرده‌اند. NetworkWorld این اطلاعات را جمع آوری کرده و به صورت یک نقشه جغرافیایی به نمایش گذاشته است. در این نقشه، کشورهای اروپایی، آسیای شرقی و آمریکا جنوبی بزرگ‌ترین مراکز اپن سورس را در اختیار دارند.

در سال‌های اخیر محبوبیت نرم افزارهای اپن سورس مرتباً در حال افزایش بوده است. این رشد نتیجه تلاش توسعه دهندگان مستقل و همچنین غول‌های صنعتی و فناوری بوده است. البته در این میان معمولاً نقش یکی از بزرگ‌ترین و مؤثرترین عناصر نادیده گرفته می‌شود که همان بخش عمومی است.

مهم‌ترین عامل برای افزایش محبوبیت و استفاده از نرم افزارهای اپن سورس قطعاً هزینه کمتر آن‌ها است. با گذشت زمان، بسیاری از دولت‌ها فواید استفاده و به کارگیری از پروژه‌های اپن سورس را فهمیده اند چرا که این پروژه‌ها با از بین رفتن یا کنار کشیدن توسعه دهندگان آن‌ها از رده خارج نخواهند شد!

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده، بسیاری از بخش‌های مهم دولتی در آمریکا هنوز از سیستم‌هایی استفاده می‌کنند که عمر آن‌ها به بیش از 50 سال می‌رسد و بقیه آن‌ها هم از سیستم عامل‌های آسیب پذیر مانند Window XP استفاده می‌کنند. این گزارش مشخص کرده که برنامه‌های هسته‌ای برخی کشورها هنوز با استفاده از فلاپی دیسک‌ها کنترل می‌شوند!

جالب است بدانیم که به‌ روز رسانی و ارتقای این سیستم‌ها و نرم افزارها میلیون‌ها دلار هزینه دارد؛ شاید به همین علت است که استفاده از نرم افزارهای اپن سورس تا این حد در جهان طرفدار پیدا کرده است.

NetworkWold یک نقشه جغرافیایی تعاملی بر اساس قوانینی که در مورد نرم افزارهای اپن سورس وضع شده با استفاده از Google Fusion Tables ترسیم کرده است. تصویر پایین یک اسکرین شات از این نقشه تعاملی است:

 آشنایی با کشورهایی که قوانینی برای تشویق اپن‌سورس تعیین کرده‌اند

این نقشه با استفاده از منابع متعدد که شامل گزارش CENATIC Foundation در سال 2010 و مطالعه‌ای که توسط شرکت مشاوره بلغاری Trasys در سال 2013 به کمیسیون اروپا تحویل داده شد، ترسیم شده است. با نگاه به این نقشه می‌توانیم بفهمیم که اروپا و آمریکای جنوبی و آسیای شرقی بزرگ‌ترین مراکز اپن سورس در جهان هستند. در گذشته کشورهایی مانند بلغارستان، هند و ایتالیا با وضع برخی قوانین حمایتی، استفاده از نرم افزارهای اپن سورس را ترویج دادند. از طرف دیگر چنین قوانینی در کشورهای آسیای مرکزی و کشورهای آفریقایی تقریباً وجود ندارد.

منبع