Pocky: ابزاری به منظور آموزش مهارت های کدنویسی به کودکان

Pocky: ابزاری به منظور آموزش مهارت های کدنویسی به کودکان

حتی اگر در ژاپن هم به دنیا نیامده باشید، باز هم با خوردن اسنک ژاپنی Pocky حتما عاشقش خواهید شد به طوری که در کشوری همچون ایالات متحده، بیشتر خاروبار فروشی ها Pocky با طعم های مختلف -مثل توت فرنگی و چای سبز- می فروشند که به خوبی نشان می دهد این اسنک چقدر پرطرفدار است. Pocky برای همه اقشار و برای همه سنین و همه رویدادها قابل استفاده است. حتی Pocky برای کودکان هم به صورت اختصاصی طراحی شده طوری که بتواند جنبه های آموزش برنامه نویسی داشته باشد! ولی چطور؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، با سکان آکادمی همراه باشید.

یکی از سازندگان Pocky که Glico نام دارد، یک بازی به نام Clicode طراحی کرده -دقیقا مثل بازی کدنویسی که Wilco ساخت و آن را Wilcode نامید- که در آن به طور غیر مستقیم مهارت های کدنویسی به کودکان آموزش داده می شود. این آموزش البته از طریق قرار دادن کوکی ها و اسنک های خوش مزه و مرتب کردن آن ها انجام می شود. سپس از طرح ساخته شده یک عکس گرفته می شود تا این طرح به صورت دستورات دیجیتالی ترجمه شوند. محصول دیگر Glico مثل Chcolates and Biscuit Creat Sands هم در این بازی خودنمایی می کنند و به عنوان دستور if استفاده می شوند.

در واقع این بازی شباهت بسیار زیادی به Swift Playground دارد که در آن برنامه نویسی ساده با دستور دادن به یک آدمک خمیری خنده دار که در بلاک های پلتفرم به این طرف و آن طرف می رود، انجام می شود. این نرم افزار در حال حاضر فقط برای اندروید منتشر شده و در دسترس قرار دارد.

Pocky برای بسیاری از مردم جهان، از دهه 60 میلادی تا کنون، یک خوراکی خاطره انگیز است و برای خیلی ها جالب است که شاهد حضور Pocky در دنیای مدرن و جا باز کردن در زندگی دیجیتالی مردم باشند.

شاید اگر این بازی در دوران کودکی ما هم وجود داشت، بسیاری از ما الان برنامه نویس های ماهری بودیم! البته احتمالا آمار اضافه وزن و چاقی هم خیلی قرمزتر از وضعیت کنونی می شد! به نظر شما چه دلیلی دارد که مقامات کشورهای مترقی دنیا از یک سو و همچنین مدیران کمپانی های بزرگ نیز از سوی دیگر  اینقدر روی مبحث آموزش مهارت های کدنویسی به کودکان متمرکز شده اند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع