چرا بی اعتماد به نفسی، از شما برنامه‌‌نویس بهتری می‌سازد؟

چرا بی اعتماد به نفسی، از شما برنامه‌‌نویس بهتری می‌سازد؟

چرا شما یک سوپر استار در برنامه نویسی نیستید؟ چرا دیگران بیشتر و سخت تر از شما کار می کنند و پروژه های بهتری می سازند؟ آیا بدون اعتماد به نفس می توانید موفق شوید؟ در جواب این سوال باید گفت بله می توانید موفق شوید و خبر جالب تر این که احتمالا این عدم اعتماد به نفس، ممکن هم هست تا حتی از شما برنامه نویس بهتری بسازد! شاید از خودتان بپرسید که چطور چنین چیزی ممکن است؟ برای یافتن پاسخ این سوال، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

شاید فکر کنید که داشتن اعتماد به نفس به مراتب بهتر از بی اعتماد به نفسی است؛ داشتن اعتماد به نفس باعث می شود تا جرئت پیدا کنید و چیزهای جدید را امتحان کنید و ارزش های خود را به دیگران ثابت کنید اما همان قدر که داشتن اعتماد به نفس مزیت محسوب می شود و می تواند زمینه ی موفقیت فرد را فراهم کند، داشتن اعتماد به نفس کاذب نیز می تواند خطرناک باشد!

نرم افزارها بسیار پیچیده تر از آن چیزی هستند که ما فکر می کنیم و درست کردن آن ها بسیار دشوارتر از تصور ما است. اگر اعتماد به نفس کاذب داشته باشیم، ممکن است ایرادات نرم افزارمان را نبینیم و فکر کنیم به درستی کار می کند در حالی که این طور نیست.

گاهی اوقات به خصوص برنامه نویسان جوان تر و کم تجربه تر، به دلیل این اعتماد به نفس کاذب، حاضر به پذیرش اشتباهات خود نیستند. به مرور زمان که تجربه ی بیشتری در این زمینه کسب می کنند و یاد می گیرند که به برنامه هایی که نوشته اند شک کنند، به برنامه نویس بهتری تبدیل می شوند (البته اگر خیلی دیر نشده باشد!)

 اما برای یافتن پاسخ به سوالاتی همچون «چرا برنامه نویسان خوب، به کار خود شک می کنند؟» و یا «چرا شک کردن به خود و عدم اعتماد به نفس از شما برنامه نویس بهتری می سازد؟» نیاز به بررسی بیشتر این موضوع داریم.

شما به عنوان یک برنامه نویس برای این که به بهترین نتیاج برسید، باید همواره به توانایی خود در یافتن تمام مشکلات، شک داشته باشید. اگر کمی عدم اعتماد به نفس داشته باشید، با چالش های زیر روبه رو می شوید:
- با خود فکر می کنید که کدی که زده اید عالی نیست. بنابراین آن را با یکی از همکاران خود در میان می گذارید و با هم برای رسیدن به یک ایده ی بهتر هم فکری می کنید.
- گاهی با خود می گویید که کدهایی که نوشته اید ممکن است اشکالی داشته باشند. بنابراین آن را تست می کنید، اشکالات آن را پیدا می کنید و از اشکالات بعدی پیشگیری می کنید.
- ممکن است تصور کنید که کدهایی که نوشته اید مشکلی در بخش رابط کابر (UI) دارند. بنابراین اپلیکیشن تان را به طور دستی تست می کنید و مشکلات احتمالی را بررسی می کنید.
- گاهی فکر می کنید که ممکن است چیزی را فراموش کرده باشید. بنابراین کدهای خود را بازبینی می کنید و پیشنهادهایی برای بهبود آن دریافت می کنید و ...

این حساسیت ها به شما می آموزند که چطور برنامه نویس بهتری باشید و در شرایط پیچیده تری بتوانید کار کنید. به علاوه باید بارها و بارها کدها را تست و بازبینی کنید. فراموش نکنید که ظرفیت ما برای یادگیری، نامحدود و همواره قابل گسترش است.

در این میان برخی از برنامه نویسان ممکن است با مشکل عدم اعتماد به نفس به شکل حادتری مواجه باشند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، فراموش نکنید که خودتان را سرسختانه قضاوت نکنید و بدانید که انسان ممکن الخطا است. اگر می خواهید پروژه های موفقیت آمیزی داشته باشید باید از اندکی عدم اعتماد به نفس استقبال کنید و به طور کلی کدهای خود را بارها و بارها تست کنید، به دنبال بخش هایی که فراموش کرده اید بگردید یا از دیگران کمک بگیرید و از اشکالات خود درس بگیرید تا به برنامه نویس موفقی تبدیل شوید.

حال نوبت به نظرات شما می رسد. به نظر شما آیا داشتن اعتماد به نفس کاذب برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه یی کمک بیشتری می کند و یا بی اعتماد به نفسی؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع