به کارگیری از زبان برنامه نویسی جدید Simit برای شبیه سازی های کامپیوتری

به کارگیری از زبان برنامه نویسی جدید Simit برای شبیه سازی های کامپیوتری

محققینی از دانشگاه MIT و دیگر دانشگاه‌ها با همکاری یک دیگر یک زبان برنامه نویسی جدید به نام Simit ابداع کرده اند تا بتوانند مدل‌های فیزیکی و شبیه سازی‌ها را با استفاده از آن انجام دهند. شبیه سازی با استفاده از این زبان جدید تنها نیازمند یک دهم کدهای زبان‌های برنامه نویسی قدیمی‌تر است. به علاوه Simit در خارج از دنیای شبیه سازی نیز کاربردهای زیادی دارد و می‌تواند بخش‌هایی از تحلیل داده، یادگیری ماشینی و روباتیک را نیز پوشش دهد. برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی سیمیت و کاربردهای آن، با سکان آکادمی همراه باشید.

گروهی از محققین از لابراتوار هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) دانشگاه MIT، دانشگاه کالیفرنیا (University of California) در Berkeley، دانشگاه تورنتو (University of Toronto)، شرکت Adobe، دانشگاه تگزاس (University of Texas) و Texas A&M با همکاری یکدیگر یک زبان برنامه نویسی جدید ایجاد کرده اند که این زبان برنامه نویسی Simit نام گذاری شده است که می‌تواند به افزایش سرعت محاسبات شبیه سازی تا حد خیلی زیادی کمک کند.

پیش از آن که به جزئیات بیشتر این زبان برنامه نویسی بپردازیم، بد نیست بدانید که شبیه سازی کامپیوتری سیستم‌های فیزیکی یکی از مسائل و موضوعات بسیار رایج در مهندسی، علوم، صنعت سرگرمی (Entertainment) و برنامه نویسی است. البته برای این منظور از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود. استفاده از یک مدل فیزیکی در دو شرایط متفاوت و مقایسه و بررسی آن دو فرآیندی پیچیده برای کامپیوترها و برنامه نویسان است.

زبان برنامه نویسی جدید به وجود آمده هدفش آن است که این بررسی‌ها را به صورت خود کار در آورد. جالب است بدانید که کدهای مورد نیاز در زبان جدید Simit یک دهم کدهای مورد نیاز در زبان‌های برنامه نویسی قدیمی‌تری است که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ بر خلاف شبیه سازی‌هایی که با کد نویسی دستی انجام می‌شد، برنامه‌های نوشته شده در Simit می‌توانند بر روی میکرو پردازشگرها یا واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) معمولی هم مورد استفاده قرار گیرند و دیگر نیازی به تغییر کدهای آن‌ها وجود ندارد.

با آن که در Simit، فرد برنامه نویس باید ترجمه میان نمایش گرافیکی یک سیستم و توصیف ماتریسی آن را مشخص کند، ولی به ترجمه گرافیک به ماتریس دیگر لزومی ندارد؛ یعنی آن که به‌سادگی و با دنبال کردن دستورالعمل‌های زبان جبر خطی، این زبان قادر است گراف‌ها را ایجاد کند.

یکی از دانشجویان فارغ‌التحصیل MIT به نام Kjolstad و اولین فردی که نامش به عنوان دست اندر کار تولید Simit ذکر شده است می‌گوید این شبیه سازی برای طیف گسترده‌ای از مسائل قابل استفاده خواهد بود. به گفته ی او، این زبان برنامه نویسی کاربردهایی در خارج از دنیای شبیه سازی فیزیکی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به روباتیک، تحلیل داده، یادگیری ماشینی و بهینه سازی فرایندها اشاره کرد.

Kjolstad و همکارانش به همراه محققین MIT تاکنون موفق شده‌اند با استفاده از Simit نسخه اصلی PageRank گوگل را برای مرتب کردن داده‌های جست و جو شبیه سازی کنند. یکی از پروفسورهای موسسه علم و فناوری اتریش (Institute of Science and Technology Austria) با توجه به کیفیت این زبان برنامه نویسی می‌گوید:

ابداع این زبان برنامه نویسی به خصوص برای محققین شبیه سازی‌های فیزیکی خبر بسیار خوبی است چرا که دفاع از ایده‌های خلاقانه و البته ناپخته جدید در مقابل الگوریتم‌های سنتی و قدیمی که برای طرح‌های موجود بهینه سازی شده‌اند، بسیار دشوار است.

منبع