Just for Fun: کتاب زندگینامهٔ لینوس توروالدز

Just for Fun: کتاب زندگینامهٔ لینوس توروالدز

نیاز به توضیح نیست که آقای لینوس توروالدز خالق کِرنِل لینوکس است؛ در واقع، ایشان کسی است که با سختی‌ها و مشقت‌های فراوان شروع به کار روی هسته‌ای کرد که هیچ‌گونه قصدی به منظور کسب شهرت یا درآمد از آن نداشت اما از قضا لینوکس به مرور زمان طرفدارانی پیدا کرد و به سرعتی وصف‌ناپذیر در سرتاسر دنیا پخش شد.

در یک کلام، لینوس یک گیک است و شاید یکی از دلایلی که موفق به طراحی لینوکس شد نیز همین مسأله باشد که او هرگونه تفریح و سرگرمی را بر خود حرام کرده بود و همهٔ فکر و ذکرش سیستمی بود که از پدر بزرگش به وی به ارث رسیده بود به همراه ایده‌های نابی که در ذهن داشت (برای آشنایی بیشتر با مفهوم گیک، می‌توانید به مقالهٔ آیا شما یک گیک هستید؟ مراجعه نمایید).

کتاب زندگینامهٔ لینوس توروالدز تحت عنوان Just for Fun (فقط برای تفریح) به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و بدون اغراق می‌توان این کتاب را یکی از کتاب‌های تأثیرگذار نه تنها برای کسانی که علاقمند به دنیای فناوری هستند، بلکه برای کسانی که به دنبال یافتن معنای زندگی می‌باشند قلمداد کرد.

این کتاب توسط جادی، گیک معروف ایرانی، به زبان فارسی برگردانده شده است اما به دلایلی مجوز چاپ دریافت نکرده است و ایشان به صورت کاملاً رایگان کتاب فقط برای تفریح را در اختیار علاقمندان قرار داده است (مسلماً پس از خواندن چند صفحهٔ اول کتاب، رها کردن آن برای شما کار دشواری خواهد بود).

آیا کتاب Just for Fun را خوانده‌اید؟ دیدگاه شما در مورد این کتاب چیست و به نظر شما دولوپرها چه درس‌هایی از زندگینامهٔ لینوس توروالدز می‌توانند بگیرند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی