Bedrock Linux و تلاش برای ترکیب کردن توزیع های مختلف لینوکس

Bedrock Linux و تلاش برای ترکیب کردن توزیع های مختلف لینوکس

Bedrock Linux نام یک توزیع منحصر به فرد لینوکس است که تلاش دارد بهترین عناصر از توزیع های مختلف را به کاربر پیشنهاد دهد. به عبارت دیگر، کاربران قادرند یک بیس مبتنی بر Debian، RHEL و ... ساخته سپس پکیج های مختلف از توزیع های متفاوت لینوکس را بر طبق نیازهایش اضافه کند. Bedrock Linux قادر است این کار را با دستکاری در فایل سیستم مجازی سیستم عامل انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با قابلیت های این توزیع جدید لینوکس، با سکان آکادمی همراه باشید.

توزیع های لینوکس تقریبا همه ی کارهای سخت را برای شما انجام می دهند و این در حالی است که این توزیع ها کاربردهای فراوانی دارند. به طور مثال، توزیع های لینوکسی قادرند سورس کد Linux Kernel، سرور Xorg X، تجهیزات پوسته و برنامه های مختلف را برای کار در سیستم عامل گنو/لینوکس آماده کنند. اکنون یک توزیع جدید و البته آزمایشی به نام Bedrock Linux عرضه شده است که قرار است حتی پا را از این هم فراتر بگذارد و اجرای نرم افزارهایی که برای توزیع های مختلف لینوکس پکیج شده اند را ممکن سازد.

یعنی به این صورت می توان پکیج های Arch، نرم افزار های امتحان شده Ubuntu، ثبات Debian و قدرت Gentoo را در یک توزیع لینوکس در کنار هم در اختیار داشت. این توزیع که هم اکنون در حال توسعه است، به کاربر امکان می دهد بیشتر نرم افزارها را از توزیع های مختلف لینوکس نصب کند.

ظاهرا Bedrock Linux قصد دارد مشکلات اساسی که کاربران لینوکس که در اکوسیستم لینوکس با آن ها دست و پنجه نرم می کنند را به یکباره حل کند. در واقع  Bedrock Linux چنین طرز تفکری را ارائه می دهد که زمانی که یک کاربر قبلا یک نسخه ی مشخص از یک پیکج دلخواه را نصب کرده است، چرا نباید بتواند از آن استفاده کند؟

Bedrock Linux قصد دارد با این کار به سیستم عامل جهانی لینوکس تبدیل شود. ولی چطور می خواهد به این هدف خود برسد؟ جواب این سوال در سیستم های فایل مجازی (Virtual File Systems) نهفته است.

Bedrock Linux با دستکاری سیستم های فایل مجازی توانسته هر گونه مشکل و تضاد در پردازش توزیع های مختلف را از بین ببرد. با استفاده از چنین سیستمی، کاربر قادر خواهد بود از فید خوان (RSS Reader) توزیع Arch استفاده کند، وب را با استفاده از مرورگر Debian بگردد و هر دوی این ها را در سرور Fedora X11 اجرا کند.

با اعمال صحیح این تغییرات، این فرآیندها با یکدیگر به صورتی تعامل پیدا می کنند که گویی همه ی پکیج ها از یک توزیع هستند. علاوه بر مزایای بسیار مهمی که در بالا ذکر شد، Bedrock Linux همچنین عملکردهای دیگری هم می تواند داشته باشد که از جمله ی مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کاربر می تواند بدون زمان تاخیر یک آپدیت توزیع را اجرا کند. این بدان معنی است که فرد دیگر نیازی به توقف سرور و کانفیگ مجدد ندارد.
- در صورتی که آپدیت دچارمشکل شود، برنامه های قبلی و تنظیمات می توانند به راحتی بازیابی شوند.
- اگر یک پیکج به هر دلیلی کار نکرد، خیلی ساده می توان به دنبال پکیج یک توزیع لینوکس دیگر باشید.

Bedrock Linux در حال حاضر تحت توسعه قرار دارد. امیدواریم که هر چه زودتر این توزیع عرضه شود تا بتوانیم قابلیت ها و عملکرد های بیشتر آن را امتحان کنیم.

منبع