سکان آکادمی بر سر دو راهی لینوکس و ویندوز

از ابتدای تأسیس سکان آکادمی یعنی بیستم شهریور سال یک هزار و سیصد و نود و دو بر آن بودیم، هستیم و خواهیم بود تا آموزش رایگان در اختیار هموطنانمان قرار دهیم تا حتی کسانی هم که در شهرهای دور افتاده ساکن هستند صرفاً با دسترسی به اینترنت بتوانند از آموزش‌های مد نظر خود استفاده نمایند و از خداوند متعال می خواهیم تا این توفیق را به ما عطا کند تا زمانیکه دامین sokancademy.com زنده است این ماموریت خود را به نحوه احسن دنبال کنیم. همواره این خلاء احساس می‌شد که برای موفقیت در این عرصه می بایست از تجربیات جنبش ها، مکاتب و کارآفرینانی که توانسته اند این مسیر پر چالش با با پیروزی بپیمایند استفاده نماییم تا این که …

بله با مفهوم FOSS که مخفف واژگان Free And Open-source Software آشنا شدیم که به معنی نرم‌افزار رایگان و باز متن است. حال ممکن است این سؤال برای خوانندگان این مقاله پیش بیاید که چه ارتباطی می‌تواند مابین آموزش‌های سکان آکادمی و نرم افزارهای رایگان و باز متن وجود داشته باشد. در پاسخ بایستی گفت که هیچ، اما می‌توان از این الگوی بسیار موفق در دنیا پیروی کرد. حال برای آنکه بتوانیم اصطلاح FOSS را با مبحث آموزش آمیخته کنیم می‌توانیم اصطلاحی همچون Free Tutorial به معنی آموزش رایگان را بسازیم که می‌شود آنرا به صورت مختصر FT نامید. همانطور که نرم افزارهای آزاد و باز متنی همچون سیستم عامل لینوکس توانستند توجه اقشار مختلفی از کاربران (از برنامه نویسان گرفته تا کاربران عادی و شرکت های مختلف) را به خود جذب کنند و به دنیا فهماندند که بدون دریافت هزینه هم می‌شود کالا یا بهتر بگوییم خدمات باکیفیت به مخاطبین ارائه داد،‌ به همین صورت هم می‌شود با پیروی از رویکرد FT طیف گسترده ای از علاقمندان به یادگیری (از آن دسته از افراد گرفته که پول کافی برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ندارند تا گروهی از علاقمندان به فراگیری که پول لازم را دارند اما موقعیت جغرافیایی ایشان اجازه شرکت در کلاس‌های حضوری را به ایشان نمی‌دهد) را به خود جذب کرد. اگر قرار باشد که همچون FOSS های موفق کار کرد، به هیچ وجه نمی بایست به خود اجازه دهیم که به دلیل رایگان بودن دوره های آموزشی، با هر کیفیتی اقدام به طراحی مواد آموزشی نماییم چرا که رویکردی اینچنین منجر به شکست خواهد شد. سایت‌هایی که می‌خواهند چنین رویکردی را دنبال کنند به طور حتم با مشکلات مالی رو به رو خواهند شد چرا که طراحی مواد آموزشی با کیفیت مستلزم صرف هزینه است و چطور می‌شود سایتی که هدف آن ارائه آموزش‌های رایگان است به طور هم‌زمان منابع درآمد زایی هم داشته باشد.

در شرایطی اینچنین است که در طول زمان مدیران سایت‌هایی اینچنین به تدریج انگیزه خود را از دست داده و دو راه پیش روی خود می بینند: راه اول اینکه فعالیت خود را متوقف سازند و راه دوم اینکه از سیاست‌های کاهش هزینه پیروی کنند و این در حالی است که بسیاری از این سیاست‌ها ارتباط مستقیم با کاهش کیفیت آموزش‌ها دارند (لازم به ذکر است که راه‌کار دوم هم سرنوشتی همچون راه‌کار اول خواهد داشت چرا که در طول زمان بازدید سایت کمتر و کمتر شده و در نهایت سایت به یک سایت مرده تبدیل می شود.) در چنین شرایطی چه می بایست کرد؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت همانطور که آقای لینوس توروالدز (خالق سیستم عامل لینوکس) به خاطر عشق اش به برنامه نویسی این کار را انجام داد و از این کار هیچ انتظار مالی نداشت، مکتب FT هم می بایست متشکل از گیک هایی باشد که این کار را به خاطر عشقشان به این کار انجام می‌دهند خواه این عشق شخصی باشد و خواه عشقی از جنس ملی یا مذهبی و …  که در چنین صورتی است که انگیزه افرادی که در پشت صحنه سایت‌هایی آموزشی قرار دارند همواره حفظ خواهد شد.

تا اینجای کار به این نتیجه رسیدیم که فلسفه FT بسیار ارزشمند و ایده‌آل است اما در چنین شرایطی دچار یک دوگانگی فلسفی خواهیم شد و آن هم اینکه چطور می‌شود سایتی که پیرو مکتب آموزش رایگان و با کیفیت است از نرم افزارهای رایگان و باز متن استفاده نکند. اجازه دهید روشن‌تر به این مسأله بپردازیم. مگر می‌شود سایتی که پیرو مکتب آموزش رایگان است از هاست ویندوز برای میزبانی وب و از سیستم عاملی همچون ویندوز 8.1 که جزو نرم‌افزار های متعلق به گروه FOSS محسوب نمی‌شود برای توسعه سایت استفاده خود کند. این‌ها با هم منافات دارند. این شد که تیم اجرایی سکان آکادمی تصمیم گرفت به جای استفاده از سیستم عامل ویندوز، از سیستم عامل آزاد، رایگان، باز متن، ایمن، راحت و کاربر پسند لینوکس توزیع اوبونتو استفاده کند (البته جای هیچ شگفتی نیست که در ابتدای راه مهاجرت از یک سیستم عاملی که به طور مثال بیش از ۲۰ سال از آن استفاده نموده ایم به یک سیستم عامل جدید مثل لینوکس با سختی‌ها متعددی مواجه شده و حتی در ابتدای راه ناامید شویم.)

حال می بایست برای نرم افزارهایی که تاکنون در سیستم عامل ویندوز از آن‌ها استفاده می‌کردیم همچون فتوشاپ، اقدام به یافتن معادل های لینوکسی آن‌ها نماییم و تازه این اول راه است. فراگیری نحوه کار کردن با این نرم‌افزارها زمان خاص خود را می‌طلبد لذا بایستی گفت که این مهاجرت هنوز به صورت صد درصد صورت نگرفته و یک دستمان در سیستم عامل ویندوز و دست دیگر در اوبونتو گیر کرده است اما آنچه مسلم است نتیجه اینکار بسیار شیرین خواهد بود (از سوی دیگر یکسری کارها هستند که در حال حاضر فقط از طریق سیستم عامل ویندوز امکان‌پذیر است مثل تهیه آموزش‌های ویدیویی و همین مسأله موجب می‌گردد تا به صورت کامل از سیستم عامل ویندوز بی‌نیاز نگردیم.) برخی کارشناسان بر این باورند که آینده دنیای فناوری به سمت و سوی بازمتن و پلتفرم های رایگان سوق پیدا خواهد کرد لذا منطقی به نظر می‌رسد که خود را برای چنین تغییر و تحول شگرفی آماده سازیم. از سوی دیگر، فرض را بر این بگذاریم که ایران به WTP یا همان سازمان تجارت جهانی بپیوندد که در این صورت دیگر به هیچ وجه قادر نخواهیم بود آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز یا Adobe Suite را با قیمتی ناچیز خریداری کنیم!

0از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)