Incubator: هدیهٔ جدید فیسبوک به برنامه‌نویسان در گیت‌هاب

Incubator: هدیهٔ جدید فیسبوک به برنامه‌نویسان در گیت‌هاب

Incubator روشی خلاقانه از طرف فیسبوک است که ارتباط تنگاتنگی با پروژه‌های اپن‌سورس این شرکت دارد. در حقیقت، شبکهٔ اجتماعی فیسبوک قصد دارد تا پروژه‌های داخلی اپن‌سورس خود را از طریق این کانال عرضه کند و نحوهٔ واکنش به آن در جامعهٔ اپن‌سورس را مورد ارزیابی قرار دهد.

GitHub مشهور ترین و محبوب ترین سرویس هاستینگ مبتنی بر سیستم ورژن کنترل گیت است. گیت هاب به توسعه دهندگان امکان می دهد سورس کدهای خود را هاست کرده و در پروژه های اپن سورس همکاری کنند. ولی کدهای جدید و بدون ساختار یک شرکت بزرگ به راحتی ممکن است توسط توسعه دهندگان جدید نادیده گرفته شود.

برای حل این مشکل، فیسبوک تصمیم گرفته است از طریق Incubator hub در GitHub تا حدودی کدهای اپن سورس خود را سازمان کند. در حقیقت این کار یک فرآیند جدید در رابطه با عرضه اپن سورس پروژه های جدید برای جامعه توسعه دهندگان می باشد. به عبارت دیگر، فیسبوک قصد دارد با اطمینان از Incubator به عنوان یک مرحله آزمایشی استفاده کند تا مطمئن شود پروژه هایش بازخورد خوبی خواهند داشت.

چندی پیش فیسبوک پروژه جدیدی به نام Create React App را عرضه کرد تا به توسعه دهندگان React کمک کند پروژه های جدید را به راحتی آغاز کنند و Create React App اولین پروژه ای بود که در Facebook Inductor در GitHub وارد شد. 

فیسبوک قصد دارد با کمک این مسیر جدید، پروژه های اپن سورس بیشتری را عرضه کند و واکنش توسعه دهندگان به آن را تحت نظر بگیرد. این پروژه ها همان هایی هستند که توسط خود فیسبوک و به صورت داخلی برای بهبود خدمات و سرویس هایش به کار گرفته می شوند. اگر این پروژه بتواند به اندازه کافی توجهات را در جامعه اپن سورس به خودش جلب کند، به یک ریپازیتوری مستقل تبدیل خواهد شد.

البته باید توجه داشته باشید که Facebook Incubator فقط برای پروژه های خود Facebook است. البته همه می توانند از پروژه های اپن سورسی که در آن جا قرار داده می شود، استفاده کنند. این کار نه تنها منجر به خلق ریپازیتوری های جدید شده است، بلکه روشی جدید و خلاقانه جهت کار روی پروژه های اپن سورس است.

منبع