چرا زبان های برنامه نویسی اپن سورس از دیگر زبان های برنامه نویسی پیشی گرفته اند؟

چرا زبان های برنامه نویسی اپن سورس از دیگر زبان های برنامه نویسی پیشی گرفته اند؟

همان طور که آمار و ارقام نشان می دهند، هم زمان با رونق یافتن زبان هایی مانند Go و R، زبان های دیگر مانند Matlab و SAS در حال افول هستند. ولی چرا؟ همه می دانیم که امروزه جامعه ی اپن سورس، زیرساخت کلان داده (Big Data Infrastructure) را در اختیار گرفته است. از Kubernetes گرفته تا Hadoop و MongoDB همگی نمونه هایی از پروژه های اپن سورس هستند. در واقع می توان گفت که در ۱۰ سال اخیر، هیچ زیرساخت نرم افزاری کلوز سورس انحصاری در قالب یک پلتفرم ایجاد نشده است. این مسئله نه تنها در مورد زیرساخت کلان داده ها وجود دارد، بلکه در مورد زبانی که برای تحلیل و جست و جوی داده ها به کار می گیریم نیز صادق است. با این که زبان های تحلیل داده انحصاری مانند Matlab و SAS از مدت ها پیش در حوزه ی کلان داده ها مورد استفاده قرار می گرفته اند، ولی به مرور زمان این زبان ها محبوبیت خود را از دست داده اند و روند نزولی در پیش گرفته اند. بنابراین به طور کلی می توان گفت که زبان های برنامه نویسی انحصاری در مقایسه با زبان های برنامه نویسی اپن سورس، دیگر نباید زیاد امیدی داشته باشند.

با افزایش محبوبیت اپن سورس، برنامه های انحصاری افول کردند 
با توجه اهمیت توسعه دهندگان در دنیای امروز (که مرتباً جایگاه آن ها پر اهمیت تر هم می شود)، تعجبی ندارد که ببینیم زیرساخت اپن سورس داده و زبان های برنامه نویسی اپن سورس در حال صعود هستند. آنچه مسلم است این که فلسفه ی اپن سورس، رفیق گرمابه و گلستان اکثر توسعه دهندگان است و بهبود جایگاه توسعه دهندگان ناخواسته منجر به بهبود جایگاه اپن سورس نیز می شود.

در ۲ سال اخیر، تغییرات رنکینگ زبان های برنامه نویسی بسیار چشم گیر بوده است. با مقایسه رنکینگ IEEE در سال 2014 و 2016 به نتایج جالبی می توان رسید (این داده ها از منابعی مانند GitHub، Stack Overflow و ... به دست آمده اند.) مقایسه رنکینگ ها نشان می دهد که Go و R به میزان قابل توجهی جایگاهی بهتر پیدا کرده اند و در مقابل Matlab در حال سقوط بوده است.

در این ۲ سال زبان برنامه نویسی R توانسته است از جایگاه 9 ام در سال 2014 به جایگاه 5 ام در سال 2016 برسد. سوالات پرسیده شده در مورد این زبان برنامه نویسی 46 درصد در Stack Overflow افزایش داشته است که نشان می دهد توسعه دهندگان زیادی به دنبال درک بهتر طریقه استفاده از آن بوده اند. همچنین در تحقیقات علمی بسیاری از زبان R استفاده شده است. IEEE استفاده از یک زبان برنامه نویسی در مقالات چاپ شده را یک شاخص مهم در تعیین رنکینگ در نظر می گیرد.

با آن که زبان برنامه نویسی R عملکرد بسیار خوبی را در این ۲ سال از خود نشان داده، ولی باید گفت که R تنها زبان برنامه نویسی موفق سال های اخیر نبوده است. در واقع عملکرد Go حتی از R هم چشمگیرتر است. Go زبان برنامه نویسی اپن سورسی است که اولین بار توسط گوگل عرضه شد. رشد 5 برابر Go به عنوان زبان برنامه نویسی اولیه و پیش فرض در ریپازیتوری گیت هاب، نشان می دهد که توسعه دهندگان حقیقتاً عاشق Go هستند. میزان موفقیت به حدی است که حتی ممکن است در آینده نه چندان دور جایگزین جاوا شود و توسعه دهندگان از آن برای ساخت اپلیکیشن های کلود استفاده کنند.

در واقع، بر خلاف افزایش محبوبیت و جایگاه زبان های برنامه نویسی اپن سورس مانند Go، Julia، R و Scala در رنکینگ، زبان های برنامه نویسی تحلیل داده مانند Matlab و SAS تنزل داشته اند. به طور مثال زبان Matlab در ۲ سال اخیر 4 پله سقوط داشته است و SAS نیز در رنکینگ جدید 7 پله پایین تر از مکان قبلی خود قرار گرفته است.

استفن اگرادی (O’Grady) که یک تحلیلگر است هم نتایجی مشابه در مورد روند تغییر جایگاه زبان های برنامه نویسی به دست آورده است. با آن که تغییرات از نظر استفن اگرادی چندان شدید نیستند، ولی باز هم همان الگو را نشان می دهند. از نظر او Matlab از جایگاه 16 به 17 و سپس 18 سقوط کرده است (از سال 2014 تا 2016) و Go از طرف دیگر از جایگاه 21 به 15 صعود داشته (در سال های 2014 تا 2016) و این در حالی است که تحلیل ها حاکی از آنند که ظاهراً در حال حاضر کار با زبان های اپن سورس آینده بهتری داشته باشد.

البته باید دقت داشته باشید که رنکینگ های زبان های برنامه نویسی همه چیز را مشخص نمی کند. به طور مثال بیشتر رشد زبان برنامه نویسی R مربوط به افزایش محبوبیت آن در میان کسانی است که تحصیلات آکادمیک را می گذرانند نه آن هایی که در شرکت ها مشغول به کار هستند. البته به طور کلی محبوبیت این زبان برنامه نویسی در هر دو گروه افزایش داشته است.

در مورد ۲ زبان Matlab و SAS هم باید گفت که شاید قضاوت در مورد وضعیت آن ها هنوز کمی زود باشد. طبق گفته دیاکوپولوس، این ۲ زبان برنامه نویسی همچنان در حال رشد هستند. ولی مشکل آن است که این زبان ها به سرعت زبان های دیگر رشد نمی کنند و به همین دلیل در حال سقوط در رنکینگ هستند. در دنیایی که حجم، تنوع و سرعت حرف اول را می زند، سرعت رشدی به این کندی، می تواند نهایتاً منجر به مرگ شود.

دوای درد این مشکل هم اپن سورس است. استفاده از اپن سورس شاید هیچ سودی برای SAS نداشته باشد ولی قطعاً به افزایش سود شرکت Microsoft کمک می کند چرا که مایکروسافت Revolution Analytics که توسعه دهنده اصلی R است را خریداری کرده است. بنابراین راهکار این مشکل آن است که ابزارهای اصلی مورد نیاز توسعه دهندگان اپن سورس شود و در کنار آن مکمل هایی که شرکت ها حاضرند برای آن هزینه کنند نیز ساخته شود. کسانی که هنوز در فکر کسب سود از طریق زبان های برنامه نویسی انحصاری هستند باید بدانند که رنکینگ جدید IEEE نشان می دهد زمان زیادی برای پیدا کردن یک استراتژی جدید باقی نمانده است.

حال نوبت به نظرات شما می رسد؟ آیا شما از طرفداران زبان های اپن سورس هستید یا کلوز سورس؟ به نظر شما چه آینده یی در انتظار هر کدام از این دو طیف است؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع