چگونه دولوپرها می‌توانند از یک سبک زندگی سالم برخوردار گردند؟

چگونه دولوپرها می‌توانند از یک سبک زندگی سالم برخوردار گردند؟

ورزش چیز خیلی خوبی است اما به‌نظر می‌رسد که اکثر برنامه‌نویسان به یک درد مشترک دچار هستند و آن‌هم این‌که زمان کافی برای ورزش کردن ندارند؛ یک اتاق کم نور، یک لپ‌تاپ i7 یا سیستمی در همین حد و اندازه، یک لیوان قهوه و مهم‌تر از همه یک اینترنت 4G دست‌به‌دست هم می‌دهند تا کسی که برنامه‌نویسی را به‌عنوان منبع درآمد خود انتخاب کرده نتواند به ورزش، تفریح و … بپردازد و در یک کلام یک سبک زندگی سالم داشته باشد! 

شاید برای شما هم پیش آمده که با یک باگی که به‌خاطر بی‌دقتی در حین کدنویسی به‌وجود آمده ساعت‌ها دست‌وپنجه نرم کرده‌اید و این قضیه برخی اوقات تا جایی پیش می‌رود که قید خواب و خوراک را می‌زنید. این سبک کار کردن می‌تواند در دراز مدت مشکلات متعددی را برای دولوپرها پدید آورد که از آن‌جمله می‌توان به مچ درد، کمر درد، گردن درد، مشکلات بینایی، کم خوابی، استرس و … اشاره کرد.

در این مقاله به هیچ‌وجه قصد نداریم بگوییم که چه کاری درست و است و چه کاری نادرست بلکه می‌خواهیم راه‌کارهایی را پیشنهاد دهیم که با پیروی از آن‌ها نه‌تنها خواهید توانست جلوی بروز بسیاری از مشکلات جسمی را بگیرید، بلکه درعین‌حال می‌توانید سلامت خود را حفظ نمایید که این راه‌کارها عبارتند از:

1. پیاده‌روی کنید: اگر با تاکسی به سر کار می‌روید، سعی کنید هر روز زودتر از مقصد اصلی از تاکسی پیاده شوید تا بتوانید چند دقیقه‌ای را پیاده‌روی کنید و اگر هم با ماشین شخصی به محل کار خود می‌روید می‌توانید ماشینتان -در صورت امکان- را حدوداً ۱ کیلوتر دورتر از محل کار خود پارک کنید تا با این کار مجبور شوید روزی چند دقیقه پیاده‌روی کنید.

2. نرمش دست انجام دهید: با‌توجه به این‌که بعد از مغز، پرکاربردترین عضو برنامه‌نویسان دست ایشان است، حتماً نیاز است تا تمرینات دست و مچ صورت گیرد که در غیر این‌صورت در درازمدت به امراضی همچون مچ درد و … مبتلا خواهند شد. به‌نظر می‌رسد پس از هر ۱ الی ۲ ساعت کدنویسی، ۵ دقیقه تمرین مچ بتواند خستگی این عضو را تا حدودی کاهش دهد.

3. مراقب گردن خود باشید: معمولاً برنامه‌نویسان زمانی‌که کدنویسی می‌کنند -به‌خصوص وقتی که می‌خواهند باگی را رفع کنند- بسیاری از حالات معمولی بدن ایشان تحت‌الشعاع قرار می گیرد! به‌طورمثال، حالت گردن که می‌بایست در حالت عمودی قرار داشته باشد از این حالت خارج شده و گردن رو به جلو خم می‌شود و این حالت ممکن است تا چندین دقیقه به‌طول انجامد (حداقل تا زمانیکه باگ رفع شود). این موقعیت گردن در دراز مدت می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن برنامه‌نویس وارد سازد.

برای جلوگیری از این مسأله، تحت هیچ‌عنوان گردن خود را رو به جلو خم نکنید و برای جلوگیری از خم شدن گردن‌تان می‌توانید پشتی صندلی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید (به‌عبارت دیگر، کمی آن‌را شل کنید) که پس از تکیه دادن به صندلی کمی بیشتر از حالت عادی به عقب بروید که در این صورت اگر هم بخواهید به‌صورت ناخودآگاه گردن خود را رو به جلو نگه دارید به‌سختی خواهید توانست این‌کار را انجام دهید چرا بدن شما رو به عقب کشیده می‌شود (با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید به تعدادی ورزش سادهٔ گردن دست پیدا کنید که در هر زمان و مکانی قابل‌اجرا خواهند بود.)

4. زیاد کافئین استفاده نکنید: خیلی از برنامه‌نویسان بیش از حد انتظار به استفاده از قهوه، نسکافه و امثال این‌ها می‌پردازند و به‌نظر می‌رسد اگر رژیم خود را تغییر ندهند در دراز مدت به دیابت مبتلا شوند.

علاوه‌بر این، زمانی که قهوه زیاد مصرف شود، دیگر آن قابلیت ضد خواب‌آلودگی‌اش از بین می‌رود و این درحالی است که اگر فقط در مواقع ضروری از مواد خوراکی کافئین‌دار استفاده کنیم (مثلاً زمانی که به ددلاینی نرسیده‌ایم)، اثربخشی آن دوچندان خواهد شد.

5. در محیطی با نور مناسب کار کنید: عدم وجود نور کافی در اتاق کار، مسأله دیگری است که می‌تواند امراض چشمی را به‌دنبال داشته باشد؛ زمانی‌که در اتاق‌های کم‌نور به صفحهٔ مانیتور خیره می‌شویم، نور نسبتاً زیادی از یک منبع (صفحهٔ مانیتور) به سمت چشمان ما روانه می‌شود و همین مسأله منجر می‌شود که چشمان برنامه‌نویس اذیت شوند. اگر هم مجبوریم تا در محل کم نوری کدنویسی کنیم، بهتر آن است که نور مانیتور را باتوجه به نور اتاق تنظیم کنیم (برای این‌ منظور، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ f.lux: محافظ چشمان شما در مقابل اشعه‌های مانیتور نیز مراجعه نمایید).

6. خواب کافی داشته باشید: عدم برخورداری از خواب کافی، معضل دیگری است که برخی از برنامه‌نویسان به آن دچار هستند؛ درست است که این احتمال وجود دارد تا از پروژه‌ای که قول داده‌ایم در یک تاریخ خاص تحویل دهیم عقب افتاده باشیم، اما فراموش نکنیم که خواب‌آلودگی ضریب خطای برنامه‌نویسی را افزایش خواهد داد و درنهایت نتیجه‌ای که می‌خواهیم از بی‌خوابی کشیدن بگیریم، عکس خواهد بود!

۷. لپ‌تاپ را روی پای خود نگذارید (مخصوص آقایان): بسیاری از دولوپرها هستند که عادت دارند لپ‌تاپ‌شان را روی پاها گذاشته و کدنویسی کنید؛ باتوجه به این‌که فن خنک‌کنندهٔ لپ‌تاپ در قسمت پایین قرار دارد و معمولاً گرامی زیادی از داخل لپ‌تاپ را به خارج هدایت می‌کنند، این مسئله می‌تواند در دراز مدت باعث ناباروری در آقایان شود. لذا توصیه می‌شود که تا حد امکان از چنین پوزیشنی استفاده نکرده و یا در صورت لزوم، تایم آن‌را به حداقل کاهش دهید.

امیدواریم که با پیروی از این راه‌کارها، در کنار لذت بردن از کدنویسی سلامت خود را نیز بتوانیم به‌عنوان یک دولوپر حفظ نماییم. حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ چه راه‌کارهای دیگری به ذهنتان می‌رسد که با پیروی از آن‌ها می‌توانیم سلامت خود را حفظ کنیم؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.