Create React App: پروژه اپن سورس جدید فیسبوک برای ساخت بی دردسر اپلیکیشن

Create React App: پروژه اپن سورس جدید فیسبوک برای ساخت بی دردسر اپلیکیشن

فیسبوک برای آن که فرآیند ساخت اپلیکیشن در جاوا اسکریپت را ساده تر کند، یک ابزار جدید به نام Create React App ساخته است. این ابزار اپن سورس به کاربر کمک می کند تا دیگر با پیکربندی محیط جاوا اسکریپت و عناصر آن درگیر نشود. بنابراین اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به طور پیوسته با اپلیکیشن های مبتنی بر جاوا اسکریپت سر و کار دارید، احتمالاً به نفع تان است که از این ابزار استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این ابزار جدید و اپن سورس فیسبوک، با سکان آکادمی همراه باشید.

در مدت بسیار کوتاهی، لایبرری React.js فیسبوک به یکی از محبوب ترین متودولوژی ها برای کدنویسی اپلیکیشن های نیتیو (Native) برای پلتفرم های مختلف از جمله ویندوز 10، اندروید و آی او اس تبدیل شده است. البته این فریم ورک جاوا اسکریپت همچنین پیچیدگی های مخصوص به خود را دارا است؛ به همین دلیل است که فیسبوک ابزار اپن سورس جدیدش به نام Create React App را معرفی کرده است.

این پروژه در حقیقت در هکاتون (Hachothone) فیسبوک به وجود آمد و توسعه دهندگان می توانند از آن برای شروع توسعه و گسترش پروژه های جدید جاوا اسکریپت استفاده کنند. این ابزار جدید همه چیز را ساده می کند و شما را به دنیای کد و کامند لاین وارد می کند. جالب است بدانید که فیسبوک در حال حاضر بیش از 50 پروژه اپن سورس را برای جامعه توسعه دهندگان ارائه کرده است. 

ابزار جدید Create React App در واقع ترکیبی از سه ابزار Webpack (ابزار کمکی برای ساخت)، Babel (کامپایلر جاوا اسکریپت) و ESLint (ابزار لینتینگ) می باشد. این ابزار یکی از اپلیکیشن های منحصر به فرد فیسبوک است که به ساخت نوع خاصی از اپلیکیشن جاوا اسکریپت کمک می کند. با استفاده از این ابزار، توسعه دهندگان دیگر در مورد مرتب سازی فایل ها نگرانی نخواهند داشت چرا که فقط لازم است با یک وابستگی سر و کار داشته باشند. فیسبوک در مورد این ابزار جدید خود در بلاگش نوشت:

ما به روز رسانی Bbel، ESLint و Webpack را به عهده گرفتیم تا نسخه های سازگاری از آن ها داشته باشیم تا شما بتوانید یک وابستگی را بدون نیاز به دریافت تمام آن ها، به روز رسانی کنید.

یکی از نکات مهمی که در معرفی این ابزار به آن اشاره شد این بود که Create React App به هیچ وجه شما را محدود نمی کند، بلکه به شما اجازه می دهد از ابزار های مختلف دیگر React و اکوسیستم JS استفاده کنید.

از آن جا که این ابزار اپن سورس است، در نظر نگرفتن هیچ گزینه ای برای مرتب سازی در این ابزار می تواند یک نکته منفی آن برای برخی از افراد باشد. البته ذات اپن سورس بودن این ابزار به شما اجازه خواهد داد که پس از به پایان رسیدن پیکربندی اپلیکیشن، هر نوع شخصی سازی را بتوانید بر روی آن اعمال کنید.

اگر دوست دارید اپلیکیشن های خود را در جاوا اسکریپت بنویسید، Create React App فرصتی عالی برای این منظور را در اختیار شما قرار می دهد. این ابزار همان طور که گفته شد، با حذف نیاز به پیکربندی و خلاصه کردن وابستگی ها، می تواند هم برای توسعه دهندگان تازه کار و هم حرفه یی ها، بسیار کارآمد باشد.

منبع