SGX: ابزار اپن سورس اینتل برای محافظت از سورس کد برنامه

SGX: ابزار اپن سورس اینتل برای محافظت از سورس کد برنامه

کمپانی اینتل سورس کد نسخه‌ای تازه از ابزار SGX برای لینوکس را منتشر کرده است. SGX مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است که ناحیه‌ای امن برای کدها و داده‌های حساس یک برنامه‌ نویس فراهم می‌کند. در حال حاضر کدهایی که به این طریق محافظت می‌شوند حتی از دید پردازنده‌ها نیز پنهان می‌مانند، حتی اگر این پردازنده‌ها امکان دسترسی به روت برنامه‌ها‌ را داشته باشند. نسخه‌ای که تا کنون اپن سورس (متن باز) شده است تنها از نسخه 64 بیتی اوبونتو 14.04 پشتیبانی می‌کند.

فناوری SGX اینتل به برنامه نویس‌ها این توانایی را می‌دهد که از کدها و داده‌های برنامه در حین اجرا در پردازنده محافظت کنند. با استفاده امکانات این فناوری، محرمانگی اطلاعات حساس حفظ شده و سازندگان نرم‌افزار با امنیتی بیشتر به ارائه و به‌روز رسانی نرم‌افزارهای خود می‌پردازند.

وقتی SGX روی یک ماشین اجرا می‌شود، کدها و داده‌ها در مکانی قرار می‌گیرند که پردازنده حتی در حالت دسترسی به ریشه (روت) برنامه‌ها نمی‌تواند به آن‌ها دست یابد. آن‌ گونه که اینتل می‌گوید:

SGX مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های تازه‌ی CPU است که برای نرم‌افزارها امکان قرار دادن کد و داده‌ها در ناحیه‌ای امن را فراهم می‌کند.

اینتل انتشار اپن سورس فناوری SGX برای لینوکس را پیش از این و در ماه آوریل امسال اعلام کرده بود. حال اینتل به قول خود عمل کرده و کدهای مربوط به SGX را روی گیت‌هاب قرار داده است.

پیاده‌سازی SGX برای لینوکس شامل نرم‌افزار پلتفرم SGX، درایورهای آن، و SGX SDK است. SGX SDK مجموعه ای از APIها، مستندسازی‌ها، کدهای ساده، ابزارها و لایبرری های برنامه ‎نویسی است. با استفاده از این ابزار، یک برنامه نویس می‌تواند برنامه‌هایی با زبان‌های C و ++C بنویسد که در آن‌ها از تکنولوژی SGX استفاده می‌شود.

انتشار کنونی در مراحل ابتدایی قرار دارد و تنها از نسخه 64 بیتی اوبونتو 14.04 پشتیبانی می‌کند. همچنین سخت‌افزار مورد استفاده باید دارای نسل ششم پردازنده‌های Core اینتل همراه با بایوس (BIOS) دارای این تکنولوژی یا اصطلاحا SGX-enabled باشد.

شما هم اگر برنامه‌ نویس حرفه‌ای نرم‌افزارهای نزدیک به سطح ماشین باشید ممکن است به استفاده از امکانات SGX علاقمند شوید. همچنین دیدن کدهای چنین نرم‌افزاری می‌تواند جذابیت بسیاری برای یک برنامه نویس داشته باشد.

منبع