6 باور نادرست درباره رتبه الکسا

سیستم رتبه بندی الکسا از سال 1998 در دسترس عموم قرار گرفت و از همان زمان تاکنون یکسری باور نادرست در مورد خود الکسا و همچنین بهبود رتبه سایت در الکسا در میان وب مسترها رایج شده است که در این مقاله قصد داریم به برخی از مهم ترین آنها اشاره کنیم.

باور نادرست 1: الکسا فقط ترافیک کاربرانی که تولبار الکسا را نصب کرده باشند مد نظر قرار می دهد.
چنین چیزی حقیقت ندارد. تعیین رتبه سایت ها که توسط الکسا صورت می گیرد بر اساس طیف گسترده ای از پلاگین هایی است که روی مرورگرها نصب می شوند و تولبار الکسا فقط یکی از این پلاگین ها است که در تعیین رتبه نقش دارد. لازم به ذکر است سایت هایی کهCode Alexa Certify روی آنها قرار گرفته باشد، الکسا به طور مستقیم داده ها از کاربرانی که آن سایت را مشاهده می کنند، خواه تولبار الکسا را نصب کرده باشند خواه نصب نکرده باشند، جمع آوری می کند.

باور نادرست 2: الکسا فقط و فقط بازدید صاحبین سایت ها را مد نظر قرار می دهد.
این باور نادرست تا حدودی مرتبط با باور نادرست شماره 1 است که بس اشتباه است. ترافیک الکسا بر اساس بازدید میلیون ها کاربری است که بیش از 25000 پلاگین مرورگر مختلف را در مرورگرهای خود مورد استفاده قرار می دهند.

باور نادرست 3: اگر اطلاعات مربوط به سایت را در سایت الکسا وارد کنید، در بهبود رتبه تأثیر دارد.
وارد نمودن اطلاعات مربوط به یک سایت در الکسا اصطلاحاً Claiming Site نامیده می شود که با استفاده از آن وب مسترها می توانند اطلاعات مختلف مرتبط با سایت خود را در سایت الکسا وارد نمایند. خیلی ها بر این باورند که وارد نمودن اطلاعات مربوط به سایت منجر به بهبود رتبه الکسا می شود که این چنین نیست و برای آنکه الکسا رتبه سایت را مورد سنجش قرار دهد، به هیچ وجه نیازی به Claim کردن سایت نیست. Claim کردن که کاملاً رایگان است، فقط این اطمینان را به شما می دهد که اگر کسی خواست با مدیر سایت ارتباط برقرار سازد، بتواند به اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مرتبط دست یابد.

باور نادرست 4: نصب ویجت الکسا منجر به بهبود رتبه سایت می شود.
ویجت های رنکینگ الکسا صرفاً این امکان را به شما می دهند تا رتبه سایتتان را نسبت به تعداد بازدید سایتتان ارتقاء دهید و این در حالی است که این ویجت ها برای محاسبه ترافیک سایت مورد استفاده قرار نمی گیرند.

باور نادرست 5: اگر ترافیک سایت من در یک روز به خصوص بالا رود، رتبه سایت من به صورت خودکار بهبود خواهد یافت.
ضرورتاً اینطور نیست. رتبه جهانی الکسا به صورت روزانه به روز رسانی می شود اما این در حالی است که این رتبه بر اساس تعداد بازدیدهای صورت گرفته از سایت شما در 3 ماه متوالی است. لذا تأثیر ترافیک صرفاً یک روز، در حدود 1/90 کل ترافیکی است که رتبه سایت شما را مشخص می سازد. علاوه بر این، رتبه یک سایت نسبت مستقیم با رتبه سایر سایت ها دارد. به عبارت دیگر، تغییر در ترافیک سایر سایت ها، رتبه سایت شما را هم دستخوش تغییر خواهد ساخت.

باور نادرست 6: رتبه الکسا خریدنی است.
به هیچ وجه اینطور نیست اگرچه که برخی خدمات خاص الکسا منجر به ترافیک بیشتر به سایت شما می گردند و بالتبع رتبه بهتر می شوند. در صورتیکه شما Certify Code الکسا را روی سایت خود نصب نمایید، الکسا می تواند به جای تخمین زدن، به صورت مستقیم ترافیک سایت شما را ارزیابی کند. ارزیابی مستقیم، رتبه دقیق تری از سایت شما ارائه خواهد داد اما توجه داشته باشید که رتبه دقیق تر ضرورتاً به معنی رتبه بهتر نیست.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)