محبویت رو به افزایش زبان اسمبلی

محبویت رو به افزایش زبان اسمبلی

زبان اسمبلی یک زبان برنامه نویسی سطح پایین برای پلتفرم‌های توکار است. پلتفرم‌های توکار مانند نرم افزارهای راه انداز، درایورها و دستگاه‌های رایانه‌ای تعبیه شده (مانند سیستم رایانه‌ای یک ماشین لباس‌شویی!) نرم‌‌ افزارهایی هستند که مستقیما با سخت‌ افزار رابطه داشته و یا آن را کنترل می‌کنند. در ذهن بسیاری اسمبلی نوعی زبان برنامه نویسی است که دانشجویان رشته‌های مرتبط با کامپیوتر آن را در کلاس‌های درس خود می‌گذرانند و پس از آن هرگز در محیط کار از آن استفاده نخواهند کرد. اما آن طور که فهرست TOIBE برای ماه جولای ۲۰۱۶ نشان می‌دهد، این زبان رشدی ثابت و مداوم در رده‌بندی محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی داشته است. برای آشنایی بیشتر با دلایل رشد این زبان، با سکان آکادمی همراه باشید.

زبان اسمبلی هم اکنون در جایگاه دهم رده‌بندی محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی و بالاتر از زبان‌هایی مانند روبی، ویژوال بیسیک، آر و سوئیفت قرار گرفته است. همچنین این زبان بالاتر از زبان‌هایی بسیار تخصصی مانند متلب و گرووی قرار دارد.

چرا کسی باید در چنین سطحی که بیشتر از هر زبانی نزدیک به سخت افزار است کدنویسی کند و خطر آسیب‌پذیری در برابر بسیاری از اشتباهات برنامه نویسی را به جان بخرد؟ دیدگاه TIOBE این‌گونه است: 

تنها توضیح منطقی برای این موضوع، این است که تعداد دستگاه‌های بسیار کوچکی که تنها قادر به اجرای کدهای اسمبلی هستند رو به افزایش است. این روزها حتی مسواک‌ها و قهوه‌سازها هم کدهای اسمبلی را اجرا می‌کنند.

دلیل دیگری که TIOBE برای محبوبیت اسمبلی می‌آورد «افزایش کارایی» است. نکته ی قابل توجه درباره زبان اسمبلی تناظر یک به یک کدهای آن با کدهای زبان ماشین برای هر معماری خاص کامپیوتری است. به عبارت دیگر، هر رایانه‌ای معماری خاص خود را دارد و هر معماری کدهای ویژه‌ی خود را. اسمبلی به صورت اختصاصی برای همان ماشین و ترجمه شدن به همان کدهای ماشین نوشته می‌شود. این نکته مرز میان زبان اسمبلی و دیگر زبان‌های سطح بالاتر است که روی معماری‌های مختلفی اجرا می‌شوند.

توسعه دهندگان برای نزدیک شدن به قلب ماشین‌های سخت‌افزاری راهی ساده‌تر از زبان اسمبلی ندارد. همین دلیل کافی است تا هر کسی برای شناخت بهتر طرز کار CPUها و اجرای برنامه روی آن‌ها به سراغ اسمبلی برود. همچنین واضح است که این زبان می‌تواند راهی موثر برای ساخت محصولاتی تازه باشد، به ویژه لوازم خانگی امروزی که با پردازشگرهای تعبیه شده در خودشان کار می‌کنند.

نظر شما چیست؟ آیا زبان اسمبلی به عنوان زبان مناسبی برای کسانی که تازه قدم به دنیای برنامه نویسی می گذارند هست یا یک فرد مبتدی باید از زبان های سطح بالایی همچون پایتون، روبی، جاوا و ... شروع به یادگیری کند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع