مهارت هایی که کارفرمایان از یک توسعه دهنده ی اپن سورس انتظار دارند

مهارت هایی که کارفرمایان از یک توسعه دهنده ی اپن سورس انتظار دارند

شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن، حلال مسئله هستید. طراحی و اجرا می کنید و اپلیکیشن های نسل بعدی که برای رفع نیازهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند را پشتیبانی می نمایید. راه حل هایی ارائه می دهید که باعث بهبود کلی کسب و کار و موفقیت بیشتر می شود. بنابراین جای تعجب نخواهد بود که حق تقدم استخدام با شما باشد، چرا که شرکت ها به دنبال افراد متخصص با توانایی حل مسایل حقیقی می گردند. در بین افراد حرفه ای در زمینه ی اپن سورس، توسعه دهندگان بیشترین خواهان را دارند. طبق آخرین گزارش مشاغل اپن سورس از Dice و بنیاد لینوکس، 74 درصد از مدیران به دنبال این دست توسعه دهندگان هستند. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، مهارت هایی است که شرکت های تراز اول دنیا به دنبال آن ها هستند. با سکان آکادمی همراه باشید.

درخواست زیاد، باعث نمی شود نتوانید ترندهای تکنولوژی را نادیده بگیرید. در حالی که شرکت ها می خواهند بیشتر «اپن» باشند، به توسعه دهندگانی نیاز دارند که تنها به تکنولوژی های اپن سورس آشنا نباشند بلکه در کدنویسی و داشتن بینش کافی در زمینه Data Mining یا «داده پژوهی» هم مهارت داشته باشند.

وقتی کارفرمایان انتظارات خود را بالا برده اند، این نکته اهمیت دارد که بدانید شرکت ها به دنبال چه مهارت های خاصی در یک توسعه دهنده اپلیکیشن هستند و خود را در این زمینه ها آموزش دهید. این مورد نه تنها باعث رشد و ارتقا جایگاه شما در شرکت فعلی تان می شود بلکه اگر دنبال فضای کاری متفاوتی بودید، شما را به گزینه ای مناسب تر تبدیل می کند. کارفرمایانی که خواهان توسعه دهنده اپلیکیشن اپن سورس هستند، مهارت های زیر را بیش از بقیه درخواست ها ثبت کرده اند:

بیگ دیتا: توسعه و اجرای اپلیکیشن ها نیاز به مقدار زیادی اطلاعات دارد. به همین دلیل، شرکت ها نیاز به توسعه دهندگان اپلیکیشنی دارند که تجربه کار با تکنولوژی های Big Data مثل Hadoop یا Apache Spark را دارند که وظیفه شان کمک در بدست آوردن، پردازش و آنالیز دیتاهای حجیم است. برای کسانی که با این ویژگی کمتر آشنایی دارند، هوشمندانه است که توانایی خود را در این مهارت بالا ببرند. متخصصین با تجربه در Big Data به طور میانگین درآمد 121328 دلاری در آمریکا دارند.

کلود: با گسترش Cloud (کلود یا رایانش ابری)، شرکت های بیشتری خواهان حرفه ای های اپن سورس با تجربه در زمینه ی کلود هستند. در گزارش مشاغل اپن سورس سال 2016، چیزی در حدود 51 درصد از کارفرمایان اعلام کردند که علم به تکنولوژی های کلود در تصمیم گیری آنها در استخدام اپن سورس بیشترین تاثیر را دارد. به طور خاص در مورد OpenStack که مهارتی مبتنی بر کلود است و پیشرفت زیادی دارد، شرکت های تجارت الکترونیک و امنیتی به دنبال متخصصین اپن سورس آشنا به این سیستم عامل مبتنی بر کلود هستند.

موبایل: برای بیشتر شرکت های امروزی، آشنایی در زمینه موبایل یک آپشن محسوب نمی شود بلکه بیشتر یک نیاز است. کارفرمایان به دنبال توسعه دهندگان اپلیکیشن با دانش فنی بالا در زمینه موبایل به همراه تجربه در زمینه UI/UX، پیش زمینه برنامه نویسی در زبان هایی همچون مثلا جاوا، سی و سی پلاس پلاس و مهارت های مدیریت پروژه هستند.

جاوا اسکریپت: جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی اصلی است که کارفرمایان از یک توسعه دهنده اپلیکیشن انتظار دارند. هر روز بیش از 13000 شغل مربوط به جاوااسکریپت در Dice ثبت می شوند، که حدودا 15 درصد از همه ی مشاغل این سایت را شامل می شود. همچنین هنگام کار با فریمورک های اپن سورس مثل AngularJS، تجربه کار در جاوا اسکریپت مورد نیاز است.

به گفته ی یوری بایکوف یکی از مدیران وب سایت Dice:

توسعه اپلیکیشن یک گروه شغلی وسیع است و عناوین شغلی گوناگونی را در بر می گیرد که شامل «توسعه دهنده اپلیکیشن»، «مهندس توسعه نرم افزار»، «توسعه دهنده نرم افزار»، «توسعه دهنده موبایل» و «مهندس Big Data» می شود ولی به این ها محدود نمی شود.

اگر می خواهید در آینده خودتان را به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن اپن سورس معرفی کنید، این مهارت ها نقطه شروع مناسبی هستند اما همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند. طبق گزارش مشاغل اپن سورس 2016، آموزش آنلاین رایگان رایج ترین روشی است که متخصصین اپن سورس برای به روز نگه داشتن مهارت هایشان استفاده می کنند، اما همچنان آموزش های رسمی دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای کسب مهارت های بیشتر رویشان حساب کنید مثل دوره های تک جلسه ای یا دوره های مبتنی بر کارگاه های آموزشی.

در پایان هم باید این نکته را یادآور شویم که هرکدام از این روش ها را که برای تکرار و تمرین بیشتر یا توسعه مهارت هایتان انتخاب کنید زیاد فرق نمی کند؛ چیزی که مهم است این است که به طور پیوسته در حال یادگیری باشید و در جریان ترندهای تکنولوژی هم قرار داشته باشید. به عنوان یک حلال مسئله، باید با آخرین پلتفرم ها و مهارت ها کاملا آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین راه حل ها را ارائه کنید.

منبع


مرتضی صمدی