به‌کارگیری از مفهوم کایزن در کدنویسی

به‌کارگیری از مفهوم کایزن در کدنویسی

پس از جنگ جهانی دوم، ژاپنی‌ها مفهومی تحت عنوان Kaizen را ابداع کردند که این مفهوم تک کلمه‌ای توانست آیندهٔ ژاپن و بالتبع دنیا را دستخوش تغییرات شگرفی کند. اگر بخواهیم این واژهٔ ژاپنی را به صورت تحت‌الفظی به زبان فارسی ترجمه کنیم، با معادلی همچون «بهبود مستمر» رو‌به‌رو خواهیم شد (واژه Kai به معنی «تغییر یا اصلاح» می‌باشد و Zen هم به‌ معنی «خوب» است). 

از جمله شرکت‌های بزرگی از این مفهوم در مدیریت و توسعهٔ کسب‌وکار خود استفاده نموده و هم‌ اکنون هم آن‌ را به‌ کار می‌بندند، می‌توان به شرکت‌های تویوتا و کَنن اشاره کرد. چنانچه بخواهیم کایزن را به‌ صورت خیلی ساده توضیح دهیم، بایستی بگوییم که:

کایزن به ساز و کاری گفته می‌شود که در آن تغییرات کوچک به منظور بهبود عملکرد، اثربخشی بیشتر، راندمان بیشتر و در عین‌ حال جلوگیری از اتلاف وقت، نیرو و انرژی کمتر اعمال می‌شوند.

مکتب کایزن در مقابل فلسفهٔ اکثر کشورهای غربی قرار دارد که در آن گفته می‌شود تا زمانی‌ که چیزی خراب نشده است، نیازی به تعمیر آن نیست! و این در حالی است که کایزن دقیقاً عکس این را عمل می‌کند به این شکل که حتی اگر در کار خود مشکلی ندارید، برای بهبود و اعمال تغییرات مثبت در آن تلاش کنید چرا که اگر این کار را نکنید، از آنهایی که این سیاست را دنبال می‌کنند عقب خواهید ماند.

در کشور مترقی ژاپن، کایزن فقط به کسب‌وکار محدود نشده بلکه زندگی خصوصی افراد، روابط بین آدم‌ها و ... را نیز دستخوش تغییر ساخته است؛ به‌ عبارت‌ دیگر، ژاپنی‌هایی که پیرو مکتب کایزن هستند، یکسری استاندارد خواه در کسب‌و‌کار و خواه در زندگی خصوصی خود تعریف کرده و دائماً در تلاش به‌ منظور ارتقاء و بهبود آن استاندارها هستند.

چگونه از کایزین در کدنویسی استفاده کنیم؟
در ادامه قصد داریم ببینیم که به چه شکل می‌توان کایزن را وارد برنامه‌نویسی کرد. در واقع، آنچه در میان اکثر برنامه‌نویسان تازه‌کار مشاهده می‌شود (از طراح سایت گرفته تا دولوپر بک‌اند و غیره) این است که پس از فراگیری یکسری اصول، دستورات، مفاهیم و ... در زبان برنامه‌نویسی مد‌ نظر خود، دیگر تلاش چندانی برای کسب علم بیشتر در حوزهٔ مربوطه نمی‌کنند!

به‌ طور‌ مثال، بسیاری از دولوپرهای وب‌ را می‌بینیم که کماکان از نسخه‌های قبلی زبان HTML استفاده می‌کنند (اگر HTML را بتوان زبان نامید) و این در حالی است که شاهد تغییرات شگرفی در آخرین نسخه از این زبان -که HTML5 است- شاهد هستیم که اگر این گروه از طراحان بتوانند خود را با تغییرات صورت گرفته در این نسخه تطبیق دهند، دست ایشان در طراحی وب اپلیکیشن‌های به مراتب جذاب‌تر و حرفه‌ای‌تر باز خواهد شد.

یا به‌ عنوان مثال‌های دیگر، می‌توان به عدم کامنت‌گذاری در اسکریپت‌ها، کدنویسی به سبک اسپاگتی، نامگذاری متغیرها، متدها و کلاس‌ها بدون توجه به ماهیت آنها و کلی بدهی فنی اشاره کرد. حال ممکن است این سؤال برای کسانی‌ که به این صورت کدنویسی می‌کنند پیش بیاد که «خب! وقتی قرار نیست کسی کدهای برنامه یا اپلیکیشن ما را ببیند، پس چه لزومی دارد که تمیز کدنویسی کنیم؟» در پاسخ به این سؤال می‌توان به یکی از گفته‌های ارزشمند استیو جابز استناد کرد که می‌گفت:

اون طرف از یک کمد دیواری که رو به دیوار هست رو هم باید به گونه‌ای طراحی و رنگ‌آمیزی کرد که اگه روزی کسی اساس‌کشی داشت و پشت آن کمد دیواری رو دید، شکه نشود!

با همین استراتژی بود که وی کامپیوترهای مکینتاش را به گونه‌ای روانهٔ بازارهای جهانی کرد که علاوه‌ بر زیبایی ظاهری، زیبایی درونی هم داشتند و همین مسئله منجر به ربودن گوی سبقت از رقبای اپل گشت. قضیه در برنامه‌نویسی هم دقیقاً به همین صورت است.

درست است که احتمالاً اسکریپت‌هایی که می‌نویسیم قرار است فقط‌ و‌ فقط توسط خودمان ویرایش شوند (که البته در بسیاری از مواقع هم این‌ طور نیست)، اما فرض را بر این بگذاریم که ممکن است روزی پیش بیاد که یک برنامه‌نویس دیگر قرار باشد تا کدهای ما را ویرایش کند و آنجا است که اهمیت کدنویسی اصطلاحاً تمیز خود را به‌ خوبی نشان خواهد داد.

اگر بخواهیم از امروز کایزن را در کدنویسی به کار بندیم، با کار خیلی دشواری روبه‌رو نخواهیم بود زیرا همان‌طور که پیش از این توضیح دادیم، کایزن به معنی تغییرات شگرفت و یک‌باره نیست بلکه کایزنی کردن کدهای خود بدان معنا است که به مرور زمان سعی کنیم تمیزتر، اصولی‌تر، قابل ویرایش‌تر و به‌ طور کلی حرفه‌ای‌تر کد بزنیم. علاوه بر بهبود مستمر، یکی دیگر از اصول مکتب کایزن جلوگیری از هدر رفتن وقت و انرژی است. حال سؤال اینجا است که چگونه می‌توان این اصل مهم کایزن را در برنامه‌نویسی اعمال کرد.

برای روشن شدن مسئله، ابتدا مثالی می‌زنیم. فرض کنیم در حال توسعهٔ اپلیکیشنی هستیم که در آن یک اسکریپت را بارها‌ و‌ بارها می‌بایست مورد استفاده قرار دهیم. اگر بخواهیم این اسکریپت را که ممکن است هرچند کوتاه هم باشد هر دفعه بازنویسی کنیم، این کار منجر به اضافه شدن به حجم کدها، اتلاف وقت و مهم‌تر از همه ویرایش بسیار دشوار خواهد شد چرا‌ که در صورت نیاز به اعمال یک تغییر کوچک در اسکریپت خود، می‌بایست به هر تعداد که از آن اسکریپت در برنامه یا اپلیکیشن خود استفاده نموده‌ایم، ویرایش انجام دهیم.

اما اگر بخواهیم از اصل «جلوگیری از هدر رفتن وقت و انرژی» کایزن در کدنویسی استفاده کنیم، به‌ سادگی خواهیم توانست تا اسکریپت‌های تکراری را در قالب کلاس‌ها و متدهای مختلف تعریف کرده و هر کجا که نیاز داشتیم، یک آبجکت جدید از روی آن کلاس ایجاد نموده و از ویژگی‌های آن کلاس و بالتبع متدهای مربوط به آن استفاده کنیم.

در این صورت، حتی اگر اسکرپیت ما نیاز به تغییر داشته باشد، به‌ سادگی خواهیم توانست تا این اسکریپت را ویرایش نموده و بدون نیاز به کدنویسی بیشتر و اتلاف وقت، تغییرات صورت گرفته روی هر تعداد آبجکتی که از روی اسکریپت مربوطه ساخته باشیم اعمال خواهد شد.

اینها فقط مثال‌هایی بودند از حوزه‌هایی در برنامه‌نویسی که می‌توان با به‌ اصطلاح کایزنیزه کردن آنها -و مسلماً ایجاد یک فرهنگ بهبود مستر در کدنویسی خود- مهارت‌های برنامه‌نویسی خود را ارتقاء بخشیم. به‌ طور خلاصه، یک دولوپر کایزن‌-محور، دولوپری است که موارد زیر را رعایت می‌کند (خواه دولوپر فرانت‌اند باشد، خواه دولوپر بک‌اند):
- یادگیری دائمی در حوزهٔ زبان برنامه‌نویسی مد نظر خود
- کدنویسی تمیز و اصولی
- کامنت‌گذاری درست و به موقع 
- عدم پیروی از کدنویسی به سبک اسپاگتی
- نامگذاری اصولی متغیرها، کلاس‌ها و متدها
- استفادهٔ بهینه از OOP (شیئ‌گرایی) در برنامه‌نویسی
- در تعامل بودن با سایر دولوپرها 
- ثبت‌نام در خبرنامه‌های وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با حوزهٔ کاری خود
- در ارتباط بودن با سایر برنامه‌نویسان سراسر دنیا از طریق فوروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی
- ارتقاء مهارت‌های زبان انگلیسی به‌ خصوص مهارت‌های خواندن و نوشتن
- انتقادپذیری و تلاش در جهت رفع نقاط ضعف
- عدم کپی‌برداری از پروژه‌‌های غیر اپن‌سورس
- مشارکت در پروژهای اپن‌سورس
- خلاقیت به خرج دادن هم در طراحی فرانت‌اند و هم در کدنویسی بک‌اند 
- به‌کارگیری از مفاهیم طراحی UI و UX در طراحی اپلیکیشن
- دیباگ کردن کامل پروژه قبل از تحویل آن به مشتری 
- فراگیری مهارت‌های کار گروهی
- بازخورد گرفتن از کاربران و اعمال نظرات ایشان روی اپلیکیشن و ...

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به‌ نظر شما با دنبال کردن چه استراتژی‌های دیگری می‌توان مفهوم ژاپنی کایزن را در توسعهٔ نرم‌افزار نیز پیاده‌سازی کرد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی