یادگیری برنامه نویسی برای کودکان با استفاده از Project Bloks گوگل

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان با استفاده از Project Bloks گوگل

گوگل ابزاری جدید ساخته است که به کودکان در یادگیری مفاهیم برنامه نویسی کمک می‌کند. این ابزار که با عنوان Project Bloks شناخته می‌شود بر اساس اصول و مفاهیم برنامه‌ نویسی محسوس و قابل لمس توسعه یافته است. این ابزار با کمک سه قطعه یا کامپوننت به کار رفته در آن، برنامه‌هایی فیزیکی می‌سازد و از این طریق مفاهیم پایه‌ای برنامه نویسی را به کدآموزان آموزش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با این پروژه، با سکان آکادمی همراه باشید.

گوگل برنامه نویسی را راهی برای گسترش خلاقیت و تفکر محاسباتی می‌داند. این دیدگاه توسط دولت‌های مختلفی در سراسر جهان مورد حمایت قرار گرفته است. دولت‌هایی که حتی برخی از آن‌ها برنامه نویسی را به عنوان یک مبحث اجباری در برنامه تحصیلی خود گنجانده‌اند. 

حال گوگل در جدیدترین تلاش خود برای ساده کردن برنامه نویسی و در دسترس قرار دادن آن برای همگان، در همکاری با دانشگاه استنفورد و شرکت طراحی IDEO، طرحی خلاقانه را آغاز کرده است که Project Bloks نامیده می‌شود.

Project Bloks یک پلتفرم باز یا آزاد می‌باشد که برای کمک به کودکان در یادگیری برنامه نویسی طراحی شده است. در این پلتفرم، کودکان از Blokها که قطعات تشکیل دهنده‌ی هر برنامه هستند استفاده می‌کنند تا برنامه‌ای فیزیکی بسازند که اشیایی در دنیای واقعی را کنترل می‌کنند.

این پلتفرم کارکرد ساده‌ای دارد. به طور مشخص برای کودکان سه قطعه در نظر گرفته شده است: Brain Board یا صفحه‌ی مغز، Base Board یا صفحه‌ی پایه، و نهایتا Punks یا گوی. صفحه‌ی مغز یا Brain Board قطعه‌ای است که نقش کنترل‌ کننده اصلی را بازی کرده و همچنین مکانی برای منبع تغذیه و بخش‌های ارتباطی فراهم می‌کند. صفحه‌ی پایه یا Base Board قطعه‌ای کوچک است که در نقش مکانی برای قرارگیری لامپ‌های LED، صفحات لمسی یا فیدبک های صوتی به کار می‌رود. گوی‌های کوچک (Punks) نیز واحدهای کنترلی هستند که برای انجام یک فانکشن (یک عمل خاص) مانند روشن و خاموش کردن یا بالا و پایین بردن صدا استفاده می‌شوند. یک گوی‌ با اتصال به یک صفحه‌ی دیگر دستوری مشخص را به صفحه‌ی مغز می‌فرستد.

گوگل در نظر دارد که منطق پشت برنامه نویسی و اصول ساده‌ی آن را با کمک Project Bloks به کودکان بیاموزد. کودکان می‌توانند مهارت‌های اساسی در کدنویسی را با کمک خلاقیت برنامه نویسی فیزیکی درک کرده و آن‌ها را به دنیای اپلیکیشن‌های واقعی منتقل کنند.

در حال حاضر دسترسی به وب سایت اصلی این پروژه مانند برخی دیگر از خدمات گوگل برای هموطنان ما مقدور نیست. امیدواریم با توسعه‌ی بیش از پیش این ابزار، شاهد استفاده کودکان مستعد کشورمان از چنین خدماتی باشیم. علاوه بر Project Bloks پلتفرم هایی دیگری همچون Scratch نیز برای آموزش اصول برنامه نویسی به کودکان به دنیا عرضه شده اند که با اقبال عمومی خوبی نیز مواجه شده اند. 

حال نوبت به نظرات شما می رسد. به نظر شما آموزش اصول برنامه نویسی فارغ از این که بخواهند در آینده برنامه نویس شوند یا نه، چه تاثیری در روند آموزشی ایشان خواهد داشت؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع