مارک زاکربرگ میلیون ها دلار برای گسترش برنامه نویسی در آفریقا صرف می کند

مارک زاکربرگ میلیون ها دلار برای گسترش برنامه نویسی در آفریقا صرف می کند

بنیاد چاو زوکربرگ (Chan-Zuckerberg Initiative) اولین حرکت خود را انجام داده و به عنوان اولین قدم در استارتاپی به نام Andela سرمایه گذاری کرده است. این استارتاپ توسعه دهندگان جوان نرم افزارها در آفریقا آموزش می دهد و هدف آن ایجاد نسل بعدی بنیان گذاران و مدیران ارشد حوزه فناوری در آفریقا می باشد. جهت آشنایی بیشتر با این بنیاد، با سکان آکادمی همراه باشید.

چند ماه پیش بود که مارک زاکربرگ با اعلام این که قصد دارد ۹۹ درصد از سهام فیسبوک خود را به خیریه بدهد و آن را صرف مسائلی مانند آموزش، درمانی بیماری ها و متحد کردن دنیا کند، بسیار خبر ساز شده بود و اکنون به نظر می رسد زاکربرگ و همسرش اولین گام جدی در این مسیر را برداشته اند.

آندلا (Andela) استارتاپی است که ریشه در سه کشور مختلف دارد: آمریکا، کنیا و نیجریه. هدف آندلا کشف استعدادهای جدید مهندسی نرم افزار از گوشه و کنار کشورهای آفریقایی است. این استارتاپ آموزش های لازم را به این استعدادهای جوان داده و آن ها را به شرکت های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، فیسبوک و گوگل معرفی می کند. اخیراً آندلا موفق شده است که نظر زاکربرگ و پریسیلا چان را به عنوان سرمایه گذاران اصلی خود جلب کند.

آندلا تاکنون ۲۴ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده است که بیشتر آن از طریق ابتکار چان زاکربرگ و گوگل ونچر (Google Venture) به دست آمده است که این سرمایه گذاری اولین همکاری چان و زاکربرگ است.

جرمی جانسون مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران استارتاپ آندلا گفته است که استارتاپ او قصد دارد نسل بعدی بنیان گذاران و مدیران ارشد را در آفریقا تربیت کند.

این استارتاپ که تمرکز اصلی اش آموزش می باشد، به سخت گیری و میزان بسیار پایین پذیرش مشهور است. در واقع در طول ۲ سال گذشته، آندلا تنها ۲۰۰ مهندس را تربیت کرده است که با توجه به ۴۰ هزار درخواست برای شرکت در این استارتاپ، رقم بسیار کمی است.  

آندلا قصد دارد به زودی عملیات خود را در دیگر کشورهای آفریقایی نیز گسترش دهد تا تعداد توسعه دهندگان نرم افزار خود را ۲ برابر کند. با توجه به هدف آندلا و در نظر گرفتن اهداف Chan-Zuckerberg Initiative، می توان گفت که این دو به نظر مکمل های بسیار خوبی برای هم به حساب می آیند. زاکربرگ در این باره گفته است:

ما در دنیایی زندگی می کنیم که استعداد در آن به طور یکسان در میان مردم توزیع شده ولی شانس پرورش آن نه! مأموریت آندلا کوچک تر کردن این شکاف است.

آیا به نظر شما اولین گام Chan-Zuckerberg Initiative با موفقیت همراه خواهد بود؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع