آیا می دانستید که لقب زیباترین نسخه ی لینوکس متعلق به کدام توزیع است؟

آیا می دانستید که لقب زیباترین نسخه ی لینوکس متعلق به کدام توزیع است؟

elementary OS سیستم عاملی بسیار محبوب و یکی از زیباترین توزیع های لینوکسی حال حاضر دنیا است. ورژن جدید این سیستم عامل تحت عنوان Loki چند ماه دیگر عرضه خواهد شد اما نسخه ی بتای Loki در حال حاضر با بسیاری قابلیت جدید و جذاب در دسترس است. در دنیای سیستم عامل های اپن سورس، تعداد زیادی توزیع لینوکسی وجود دارند. سوای این ها، تعدادی توزیع لینوکسی معین وجود دارند که نامشان را به عنوان سیستم عامل های اپن سورسی مشهور ثبت کرده اند. بعضی از آن ها برای قابلیت شخصی سازی و برخی برای سهولت استفاده شان شناخته شده اند. در این مقاله در مورد نسخه ی بتای یکی از زیباترین و محبوب ترین توزیع های لینوکسی یعنی elementary OS صحبت می کنیم. برای آشنایی بیشتر با سیستم عامل المنتری، با سکان آکادمی همراه باشید.

elementary OS 0.4 معروف به Loki مبتنی بر آخرین توزیع اوبونتو 16.04 است و اولین نسخه بتای آن برای دانلود در دسترس قرار دارد. این سیستم عامل، توزیع مهمی است چرا که بسیاری از ویژگی های جدید را برای کاربران فراهم می کند. توسعه دهندگان کار زیادی روی این نسخه از المنتری او اس انجام داده اند و بیش از ۲۰ بلوپرینت را اجرا و بیش از ۸۰۰ مشکل را حل کرده اند.

تغییرات و ویژگی های جدید در (elementary OS 0.4 (Loki
همان طور که پیش از این گفتیم، این توزیع مبتنی بر اوبونتو 16.04 Xenial Xerus است، یعنی از کرنل 4.4 LTS لینوکس و تکنولوژی های اصلی دیگر مثل GTK+ 3.18 بهره می برد. Loki همچنین زبان برنامه نویسی اپن سورس Vala 0.32 را به همراه خواهد داشت.

المنتری او اس ۰.۴ بتا با ابزار جدیدی همچون GtkPopoverMenu همراه شده است. دو ویجت جدید (Avatar و AlertView) نیز به این سیستم عامل افزوده شده اند. برای کمک به توسعه دهندگان، یک متا پکیج elementary-sdk اضافه شده تا بتوان از آخرین لایبرری ها و ابزار توسعه بهره برد.

برای امنیت بیشتر در متدهای نصب نرم افزار، هیچ اپ پیش فرضی برای کار با پکیج های deb. وجود ندارد. کاربرانی که می خواهند ابزارها را از ریپوزیتوری های پیش فرض شان نصب کنند، اطمینان حاصل می کنند که نرم افزار از محلی ایمن به دستشان می رسد (اگر درباره ی اینکه چگونه می توان اپ هارا به آسانی نصب کرد، کنجکاو هستید، توسعه دهندگان المنتری او اس بزودی آن را اعلام خواهند کرد.)

قبل از نصب ISO های المنتری او اس، کاربران در نظر داشته باشند که نباید انتظار یک تجربه لینوکسی بدون باگ را داشته باشند. هرچند، تست نسخه بتا برای توسعه یک توزیع لینوکسی مهم است.

با دانلود elementary OS 0.4 یا Loki بتا، می توانید جزو اولین تست کنندگان آخرین نسخه از المنتری او اس بوده و نظرات خود را پیرامون «زیباترین توزیع لینوکسی دنیا» با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی