بهترین پکیج های پایتون برای توسعه دهندگان وب

بهترین پکیج های پایتون برای توسعه دهندگان وب

در سال های اخیر شاهد گسترش چشم گیر زبان برنامه نویسی Python در میان توسعه دهندگان بوده ایم و این در حالی است که هم توسعه دهندگان تازه کار و هم حرفه ای ها از این زبان برنامه نویسی با آغوش باز استقبال کرده اند. پایتون به سادگی، کارایی و چند کاره بودن مشهور است. شرکت های بزرگی مانند گوگل، اسپاتیفای، پینترست و اینستاگرام از پایتون برای ساخت نرم افزار هایشان -از اسکریپت ها گرفت تا اپلیکیشن های تحت وب- استفاده می کنند و این اپلیکیشن ها نیز خود در سرتاسر جهان میلیون ها مصرف کننده دارند. در ادامه نگاهی به پکیج های مختلفی که در برخی از معروف ترین و مشهور ترین اپلیکیشن ها به کار گرفته شده اند، می اندازیم تا چشم انداز بهتری از چند کاربره بودن پایتون را به شما نشان دهیم.

جنگو (Django)
جنگو به طور قطع یکی از فریمورک های توسعه یافته وب است که کاربردهای متنوعی دارا است. اگر به یک بک اند برای بلاگ شخصی نیاز دارید یا می خواهید برای کسب و کار خود یک سیستم مدیریت محتوای خوبی دست و پا کنید، جنگو می تواند به شما کمک کند تا از هیچ، یک وب اپلیکیشن کاملاً مجهز و قابل اعتماد درست کنید.

ریکوئستز (Requests)
ریکوئستز دقیقاً همان ویژگی های اصلی پایتون را دارد. API ساده و گیرای آن باعث شده این پکیج هزاران بار دانلود شود و در رده بهترین پکیج های موجود برای پایتون قرار گیرد. با استفاده از ریکوئستز، ایجاد درخواست HTTP تنها نیازمند یک خط کدنویسی است. همچنین دریافت و تجزیه (Parsing) یک ریسپانس نیز به همان سادگی انجام می شود.

سلنیوم (Selenium)
سلنیم یک فریمورک خودکار وب است که زبان های بسیار زیادی از جمله پایتون را پشتیبانی می کند. یک توسعه دهنده با استفاده از سلنیوم و از طریق برنامه نویسی می تواند باز کردن یک صفحه وب، پر کردن فیلدها، کلیک کردن روی دکمه ها و پر کردن فرم ها را به صورت خودکار کند. البته باید توجه داشته باشید که این اسکریپت ها در گذشته برای وارد کردن شرط بندی استفاده می شدند. بنابراین همیشه هنگام ایجاد چنین برنامه هایی، قبل از آن قوانین و مقررات آن را مطالعه کنید.

پیلو (Pillow)
پیلو یک کتابخانه تصویری پایتون یا PIL است. از پیلو می توان برای ساخت تصاویر مرکب، اعمال فیلترها مختلف، تغییر شفافیت، قرار دادن متن، تبدیل و تغییر نوع فایل تصویری و بسیاری مقاصد دیگر بهره برد. اگر می خواهید تصویر خود را ویرایش کنید، پیلو یکی از بهترین پکیج ها برای این منظور است.

Matplotlib
همان طور که از نامش پیداست، Matplotlib یک کتابخانه است که برای رسم توابع و مدل های ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد. Matplotlib با توسعه ی Numpy می تواند پلات ها، نمودارهای ستونی و بسیاری دیگر از فرم های نمایشی را تنها با یک خط کد مورد استفاده قرار دهید. از آنجا که Matplotlib اپن سورس است، می تواند با نرم افزارهای دیگر موجود در بازار مانند MATLAB و Mathematica تکمیل شود.

BeautifulSoup4
اگر می خواهید HTML را به عناصر مشخصی تجزیه (Parse) کنید، قطعاً beautifulSoup4 پکیجی است که باید سراغ آن بروید. گاهی اوقات استفاده از اکسپرشن های معمولی برای انجام کار مورد نظر کافی نیستند و نمی توانند اسناد HTML را با دقتی که مد نظر شما است، پردازش کنند. BeautifulSoup4 ویژگی های بسیاری دارد که با کمک آن می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

PyInstaller
بسیاری از توسعه دهندگان به این فکر هستند که بتوانند کدهای خود را بدون نیاز به پایتون پکیج کنند و بر روی کامپیوتر های مختلف اجرا کنند. در این زمینه PyInstaller می تواند بسیار کارآمد باشد. با استفاده از PyInstaller، پورت کردن یک برنامه به عنوان «یک برنامه منفرد قابل اجرا» یا Standalone Executable، به سادگی اجرای یک دستور در کامند پرامپت یا ترمینال -در لینوکس- خواهد بود

PyMongo
PyMongo کتابخانه پایتون کلاینت برای پایگاه داده های MongoDB است. ساختار NoSQL پکیج MongoDB تا حد زیادی به فرمت دیکشنری های پایتون نزدیک است که در آن هر Key به Value یی مشخص مربوط می باشد. در نتیجه برای ذخیره کردن ورودی ها در پایگاه های داده، فقط باید دیکشنری های موجود را وارد کرد. ویژگی های جانبی بسیاری در PyMongo وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کوئری های پیشرفته و ایندکس های تایم تو لیو (Time to Live) اشاره کرد.

Pygame
Pygame مدت هاست که در «توسعه بازی در پایتون» یا Python Game Development حضور دارد. با استفاده از این موتور بازی، کنترل رویدادهای ورودی، مدیریت اسپرایت ها (Sprite) و رندر کردن سورس کد بسیار ساده خواهد بود. Pygame همچنین قابلیت های چند رسانه دیگری از جمله درایو های سی دی، دوربین ها و دستگاه های صوتی نیز دارا است.

PyWin32
عبارت PyWin32 که خلاصه شده عبارت پایتون برای ویندوز اکستنشن است، ماژول های مختلف را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که با استفاده از آن ها می توانند به سطوح پایین ویندوز دسترسی داشته باشند. PyWin32 با داشتن قابلیت های بسیار متنوع به راحتی می تواند فایل ها را دستکاری کند، سخت افزار ها را تحت کنترل بگیرد، اجازه دسترسی را مدیریت کرده و نهایتاً با تکنیک های برنامه نویسی، رابط گرافیکی ویندوز را ایجاد کند. به طور کلی می توان گفت که سادگی رابط کاربردی PyWin32 باعث شده این پکیج نسبت به برنامه نویسی C و ++C ترجیح داده شود.

منبع