محبوب‌ترین محیط‌های یکپارچه برنامه‌نویسی (IDE) زبان PHP در سال 2014

محبوب‌ترین محیط‌های یکپارچه برنامه‌نویسی (IDE) زبان PHP در سال 2014

 

IDE که مخفف واژگان Integrated Development Environment به معنی "محیط یکپارچه برنامه نویسی" می باشد، نرم افزاریی است که از آن طریق به صورت راحت تر و اثربخش تری می توان کدنویسی نمود. در این مقاله قصد داریم تا محبوب ترین آنها از دید برنامه نویسان و توسعه دهندگان را با مد نظر قرار دادن برخی ویژگی هایشان مورد بررسی قرار دهیم.

برنده همیشگی: PhpStorm
خواه کدنویسی برای پروژه های شخصی و خواه از زبان برنامه نویسی پی اچ پی در پروژه های کاری استفاده شود، محیط یکپارچه برنامه نویسی PhpStrom در صدر جدول قرار می گیرد و Sublime Text و Netbeans به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار می گیرند. با توجه به مطالعات قبلی، پیشتاز بودن PhpStorm نتیجه دور از انتظاری نبود اما اختلاف موجود غیر قابل پیش بینی به نظر می رسید.

PhpStrom زاده IntelliJ IDEA و Jetbrains Java است و اساساً نسخه تکمیل شده ای است که از ساپورت زبان برنامه نویسی PHP نیز برخوردار است. با توجه به اینکه پلاگین ها نقش بسزایی در این IDE بازی می کنند، PhpStorm می تواند به راحتی زبان های برنامه نویسی دیگر را نیز پشتیبانی کند و مزیت بسیار مهم آن این است که می توان با Node JS، Dart، Go و ... در محیط یکسانی کار کنید.

از دیگر مزایای مورد توجه کاربران نرم افزار PhpStrom سرعت بسیار بالای آن با مد نظر قرار دادن حجم این نرم افزار، ساپورت کردن دیگر زبان های برنامه نویسی و فریم ورک ها چه از طریق پلاگین های موجود و چه از طرق دیگر می باشد. علاوه بر این، PhpStorm را می تواند در سیستم عامل های مختلف هم مورد استفاده قرار داد به این شکل که فقط شما کافی است تا به فایل تنظمات این نرم افزار دسترسی داشته باشید تا به راحتی از تنظیمات یکسانی در پلتفرم های مختلف برخوردار باشید (می توانید این فایل را روی فضای ابری اختصاصی خود قرار دهید تا در هر کجا و هر زمانی به آن دسترسی داشته باشید.)

محیط یکپارچه برنامه نویسی Sublime Text
دوم بودن جایگاه Sublime Text کاملاً منطقی به نظر می رسد چرا که علاوه بر سرعت چشم گیر، هم رایگان و هم قابل استفاده در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مکینتاش می باشد. این IDE در کسری از ثانیه لود می شود، به فرمان ها به موقع پاسخ می دهد، پروژه های متفاوتی را پشتیبانی می کند و تعداد پلاگین های بسیار زیادی برای این IDE نوشته شده است، و توسعه دهندگان بسیار با انگیزه ای روی این پروژه کار می کنند.

این محیط یکپارچه برنامه نویسی زبان های مختلفی را پشتیبانی می کند و زمانیکه روی یک سیستم جدید به کار گرفته می شود نیازی به تنظیمات اولیه چندانی ندارد (یکی از نقاط ضعف بسیار بزرگ این نرم افزار - البته از دید توسعه دهندگان ایرانی - عدم پشتیبانی خوب این نرم افزار از زبان های راست به چپ مثل زبان های فارسی و عربی است.

درست است که پلاگین هایی برای رفع این نقص نوشته شده اما کماکان این نرم افزار با کاراکترهای فارسی مشکل دارد. توسعه دهندگان این IDE قول داده اند که در نسخه 3 این مشکل تا حدودی رفع گردد اما این در حالی است که نسخه 3 این نرم افزار هم روانه بازار شده اما کماکان این مشکل مشاهده می شود.)

محیط یکپارچه برنامه نویسی Netbeans 
Netbeans که در واقع همان نسخه رایگان PhpStorm است جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است و این IDE هم به طور تقریبی عملکردی مانند PhpStorm دارد اما این در حالی است که سرعت آن تا اندازه ای پایین تر است و از زبان های برنامه نویسی محدود تری پشتیبانی می کند. با این وجود، این IDE باز هم توجه بسیاری را به خود معطوف ساخته است.

پس از اینها، Zend، Eclipse و ++Notepad با اختلاف نسبتاً زیادی در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند. دنیای IDE ها بسیار گسترده است و امید آن می رود که انتخاب یکی از این محیط ها را برای علاقمندان به زبان های برنامه نویسی به خصوص زبان PHP آسان تر کرده باشیم. رقابت همواره باعث پیشرفت است و به طور حتم این نتایج دیگر تولید کنندگان نرم افزار را به تلاش بیشتر برای هرچه بهتر کردن کیفیت نرم افزارهایشان ترغیب نموده است. در این میان جای یک نرم افزار بسیار خالی است و آن هم Adobe Brackets می باشد.

نرم افزار برکتس شرکت بزرگ ادوبی یک پروژه متن باز است که با زبان های اچ تی ام ال، سی اس اس و جاوا اسکریپت نوشته شده است. این نرم افزار کاملاً رایگان است و از زبان های بسیاری پشتیبانی می کند. اگرچه که نمی توان نام این نرم افزار را IDE گذاشت و بیشتر یک ویرایشگر کد است تا محیط یکپارچه برنامه نویسی، اما این در حالی است که در آینده ای نه چندان دور انتظار می رود که سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.