django CMS: سیستم مدیریت محتوای نوشته شده با پایتون بر پایه ی فریم ورک جنگو

django CMS: سیستم مدیریت محتوای نوشته شده با پایتون بر پایه ی فریم ورک جنگو

django CMS در سال 2007 توسط بسیاری از وب سایت ها مورد استفاده قرار گرفت. این CMS (سیستم مدیریت محتوا) در اصل توسط توسعه دهندگان وبی که از محدودیت های فنی و امنیتی دیگر سیستم ها به ستوه آمده بودند، ایجاد گشت. سبک بودن فریم ورک جنگو زبان برنامه نویسی پایتون باعث شده تا این سامانه به راحتی با دیگر نرم افزار ها یکپارچه شده و به بلافاصله قابل استفاده باشد. برای آشنایی بیشتر با django CMS، با سکان آکادمی همراه باشید.

استفاده ساده و راحت از django CMS آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای مدیران بلاگرها، وب مسترها و ... تبدیل کرده است. به طور کلی ویژگی های این سیستم مدیریت محتوا را می توان به دو بخش تقسیم کرد: ویژگی هایی که کار توسعه دهندگان را آسان می کنند و ویژگی هایی که برای راحتی کار ویرایشگران محتوا در نظر گرفته شده اند که در ادامه این ویژگی ها را به تفکیک شرح خواهیم داد:

برای توسعه دهندگان
django CMS یک سی ام اس نوشته شده بر پایه ی فریم ورک جنگو است که به معنای واقعی کلمه کاربرپسند است. تمام برنامه نویسان پایتون به سرعت کار با آن را یاد می گیرند، علاوه بر آن که این سامانه به راحتی با دیگر اپلیکیشن های نوشته شده با فریم ورک جنگو قابل یکپارچه سازی است.

نوشته شده با زبان برنامه نویسی پایتون
با استفاده از django CMS می توانید هم از ویژگی های زبان برنامه نویسی قدرتمند Python و هم از فریم ورک معروف آن یعنی Django بهره ببرید. django CMS تحت یکی از رایج ترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا یعنی پایتون نوشته شده است در حالی که فریمورک Django امنیت و سادگی کار با آن را تضمین می کند.

بهترین زیربنا
زیربنای کاملا مستحکم و بی نقصی که توسط پایتون و جنگو حاصل شده است، طرح کلی منظم، ساده و زیبای سی ام اس جنگو را ممکن ساخته است. پلاگین های Django به خوبی با زیرساخت های بزرگ تر سازگار می شوند تا از همه چیز، از زیرساخت های موجود و اعتبار سنجی (Authentication) گرفته تا دیتابیس و فریمورک های فرانت اند (Frontend)، استفاده کنند. django CMS هیچ گونه پیش فرض هاردکد شده و بویلرپلیتی برای یک تکنولوژی خاص ندارد. بنابراین لازم نیست سیستم خود را مطابق با django CMS بسازید، بلکه می توانید django CMS را مطابق با سیستم تان طراحی کنید.

اکوسیستم قابل گسترش و پیشرفته
سیستم مدیریت محتوای جنگو به گونه ای طراحی شده است که پایه و اساس سیستم مدیریت محتوایی باشد که شما نیاز دارید. به علاوه می توانید با استفاده از ویژگی های django CMS، از افزونه های مختلفی استفاده کنید و اپلیکیشن های جدید بسازید.

برای ویرایشگر محتوا
فضای django CMS برای کاربر طراحی شده است و از یک رابط مبتنی بر کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) بهره می برد. فضای django CMS بر طبق نیاز به انتشار محتوای چند زبانه به صورت پیش فرض طراحی شده و از ابزارهایی برای بهینه سازی برای موتور های جست و جو (SEO) نیز بهره می برد.

ویرایش با دبل کلیک
تنها با یک دبل کلیک بر روی متن، تصویر، دکمه یا ماژول محتوا، یک پنجره باز می شود که امکان ایجاد تغییراتی برای آن مدل را در اختیار شما قرار می دهد. با این روش به روز رسانی محتوا بسیار ساده خواهد بود.

پیش فرض چند زبانه
تمام سایت ها، صفحات و محتواها را می توان در زبان های مختلف در اختیار داشت. زمانی که محتوای مورد نظر در یک زبان خاص موجود نیست، کاربر می تواند برای آن رفتار فال بک و قوانین خاصی تعریف کند.

نوع صحفه
می توانید صفحات را به عنوان تایپ های مختلفی ذخیره کنید؛ یعنی اگر شما یک صفحه جدید ایجاد کنید، می توانید نوع صفحه، پلاگین ها و محتوای آن را به صورت خودکار و پر شده داشته باشید.

منبع