چطور محیط کاری اثربخش در منزل خود ایجاد کنیم؟

چطور محیط کاری اثربخش در منزل خود ایجاد کنیم؟

خواه فریلنسر باشیم خواه کارمند، اگر بتوانیم اصطلاحاً یک Home Office برای خود ایجاد کنیم مزایای زیادی برایمان خواهد داشت اما این در حالی است که برای بسیاری از افراد که به دنبال دفتر کار در منزل خود هستند این مسئله صدق نمی کند و نتیجه عکس خواهد داشت. علت این مسئله که بسیاری از افراد موفق نمی شوند تا در منزل به صورت اثربخش کار کنند این است که چیزهای زیادی در خانه وجود دارند که حواس آدم را پرت می کنند و همین چیزها هستند که منجر می شوند تا ما از نظم لازم برای داشتن یک Home Office بهره مند نگردیم.

به هر حال اگر شما جزو آن دسته از خوانندگان هستید که روی کار کردن در منزل یا فریلسنر بودن پافشاری می کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است چرا که در آن راهکاری هایی را ارائه خواهیم داد که با عملی کردن آنها به سادگی خواهید توانست به یک فریلسنر موفق و یا یک کارمند دور کار خوب مبدل شوید.

اختصاص یک اتاق جداگانه به عنوان محل کار
روی میز غذاخوری و یا روی کاناپه به هیچ وجه جای مناسبی برای کار کردن نیست. حتماً یک اتاق اختصاصی به عنوان محل کار خود در نظر بگیرید و همانطور که صبح از همسر و یا سایر افراد خانواده خود خداحافظی می کردید و از درب منزل خارج می شدید، الان هم می بایست به اطلاع افراد خانواده رسانده که شما می خواهید مشغول به کار شوید سپس به اتاق کار خود رفته و درب اتاق را ببندید و مشغول به کار شوید.

خطوط قرمز را کاملاً مشخص کنید
داشتن یک اتاق کار تنها 50 درصد قضیه است و علاوه بر داشتن یک محل کار جداگانه، شما نیاز به یکسری قوانین هم دارید که بر اساس آن قوانین مشخص شود که چه افرادی، در چه زمانی و برای چه کاری می توانند وارد محل کار شما شوند. از پدر و مادر عزیزتان گرفته، خواهر و برادر دوست داشتنی، همسر دلبند، بچه های با نمک تا حتی سگ، گربه و ... هیچ کس و هیچ چیزی نمی تواند به سادگی وارد محل کار شود چرا که هر کدام از آنها به نوبه خود موجب حواس پرتی شما خواهند شد (البته فراموش نکنیم که گذاشتن یکسری قوانین سخت گیرانه با بی احترامی به اعضای خانواده کاملاً متفاوت است.) علاوه بر این، تحت هیچ عنوان رادیو، تلویزیون و سایر دستگاه هایی که موجب حواس پرتی شما می شوند را در اتاق کار خود قرار ندهید.

زمان کاری خود را مشخص کنید
تعیین زمان کاری از جمله کارهایی است که کمک زیادی به نظم کسانی می کنند که تمایل دارند در خانه کار کنند. در زمان کاری شما، فرض کنیم از ساعت 9 صبح تا 17، سایر افراد خانواده می بایست مزاحم شما نشوند مگر آنکه یک شرایط اورژانسی پیش آید. علاوه بر زمان کاری، اگر بتوان پوشش خاصی هم برای زمان هایی در نظر بگیریم که وارد اتاق کار خود می شویم، می توان این انتظار را داشت که کار ما از نظم به مراتب بیشتری نسبت به زمان هایی که با لباس راحتی کار می کنیم برخوردار خواهد بود.

ارتباطات خود را حذف کنید
اگرچه کار کردن از راه دور مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به عدم نیاز به رفت و آمد روزانه به محل کار اشاره کرد، اما این نکته را می بایست مد نظر داشته باشیم که کار کردن در منزل می تواند منجر به از بین رفتن ارتباطات بین فردی شما با سایر همکاران، شرکا و ... گردد. لذا نیاز است تا یک چارچوب برای در ارتباط بودن با افرادی که به نوعی با کار شما مرتبط هستند تعریف کرده و بر اساس آن عمل کنیم.

عملکرد خود را ارزیابی کنید
پس از چندی که مشغول به کار در منزل شدید می بایست عملکرد خود را مورد ارزیابی دقیق قرار داده تا متوجه شوید کار کردن شما در خانه دارای چه نقاط ضعفی است. ممکن است شما جزو آن دسته از افراد باشید که قادر به برقراری تعادل مابین زندگی شخصی و زندگی کاری خود نباشید. اگر جزو این دسته از افراد باشید، اصلاً جای نگرانی نیست فقط کافی است تا مجدد به محل کار اصلی خود بازگردید!!!