۵ دلیلی که شما را مجاب می کند Python انتخاب اول شما باید باشد!

۵ دلیلی که شما را مجاب می کند Python انتخاب اول شما باید باشد!

با این که پایتون فقط و فقط ۲۵ ساله است اما به خوبی توانسته جای خود را در میان توسعه دهندگان باز کند و پله های ترقی را نیز یکی پس از دیگری بپیماید! در حال حاضر پایتون بر اساس شاخص Tiobe، از پله‌ی هشتم رنکینگ زبان‌های برنامه‌نویسی به پله‌ی چهارم رسیده است که این نشان از افزایش محبوبیت این زبان در میان برنامه نویسان دارد. در ادامه بدون در نظر گرفتن این که شما برنامه نویس ماهری هستید یا تازه برنامه‌نویسی را برای ادامه‌ی راه انتخاب کرده‌اید، ۵ دلیل برای یادگیری زبان پایتون به شما ارائه خواهیم داد. با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

۱- به سادگی می‌توان پایتون را فرا گرفت.
کدها و دستورات پایتون بسیار نزدیک به زبان انگلیسی است که به راحتی می‌شود آن را خواند و درک کرد. خوشبختانه نیازی به سمی کالن در آخر دستورات و یا بلاک های علامت گذاری شده با شناسه مشخص برای مجموعه‌ای از دستورات نیست. راهنمای نگارش کد PEP8 برای پایتون از سال ۲۰۰۱ قواعدی را برای خوانایی هرچه بیشتر پایتون در نظر گرفته است. نمونه‌ سورسی که در ادامه می‌بینید، بر اساس این راهنما نوشته شده است:

Good
 
if foo == 'blah':
 
do_something()
 
do_one()
 
do_two()
 
do_three()
 
Bad:
 
if foo == 'blah': do_something()
 
do_one(); do_two(); do_three()

۲- پایتون بر روی تمام پلتفرم‌ها اجرا می شود.
این قابلیت در مورد سایر زبان‌های محبوب نظیر Java و ++C هم صدق می کند اما می‌توان پایتون را بر روی دیوایس‌های کوچک نظیر Raspberry-Pi ویا حتی کوچک تر از آن یعنی Micro:Bit نیز اجرا کرد که چنین قابلیتی به منزله ی یکی دیگر از برگ برنده های زبان برنامه نویسی Python است.

۳- پایتون از نوع زبان های GPL است.
زبان‌های GPL (در مقابل DPL) به آن دسته از زبان‌های برنامه‌نویسی گفته‌ می‌شود که می‌توان در مقیاس عظیم از حوزه‌های کامپیوتری از آن‌ها در جهت نوشتن برنامه‌های کاربردی استفاده کرد و تمرکز آن ها بر یک حوزه‌ی خاص مانند پزشکی، تجاری و ... قرار ندارد. احتمالا کمتر برنامه نویسی را می توان یافت که از پایتون برای نوشتن سیستم ‌عامل و یا بازی‌های فوق حرفه یی استفاده کند اما مسلما پایتون زبان انعطاف پذیری است و قابلیت ساخت هر چیزی از نرم‌افزار های دسکتاپ گرفته تا اپلیکیشن‌های وب و فریم‌ورک‌های متعدد را دارا است.

حتی در سال‌های اخیر، پایتون قدرت خود را با ارائه پکیج SciPy در حوزه‌ی علوم ریاضیات و محاسبات عددی نیز به نمایش گذاشته است. اگر فکر می‌کنید این دلایل کافی نیستند، باید گفت که پایتون همچنین دارای ابزار‌های قدرتمند در حوزه‌ی GUI (رابط گرافیکی کاربری) مانند wxPython است که گوی سبقت را از لایبرری مشهور GUI زبان ++C یعنی wxWidgets ربود است.

پایتون از دو ورژن ۲ و ۳ سرچشمه گرفته است که آخرین نسخه‌های این دو خانواده به ترتیب شامل ۲.۷.۱۲ و ۳.۵.۲ است. اگر شما قصد یادگیری پایتون را دارید، مسلما ورژن ۳ این زبان انتخاب مناسب تری برای شما خواهد بود. اگر به کتابخانه‌ی خاصی نیاز پیدا کردید حتما لیست پکیج‌های پایتون را بررسی کنید. در حال حاضر حدود ۶۷ هزار پکیج در این مجموعه لیست شده اند که برخی از آن‌ها فقط با ورژن ۲ سازگار هستند.

۴- اگرچه پایتون یک زبان مفسّری است اما سرعت اجرای آن شگفت انگیز است.
زبان های مفسّری یا Interpreted به صورت خط به خط اجرا شده و اصطلاحا کامپایل نمی شوند (نیازی به تبدیل به دستورات ماشین ندارد) در حالی که زبان های کامپایلری یا Compiled باید ابتدا به زبان ماشین تبدیل شده و نیازمند یک کامپایلر برای اجرای دستورات دودویی هستند. تصوری که بین برنامه‌نویسان وجود دارد این است که زبان‌های مفسّری از سرعت اجرای کمتری نسبت به زبان‌های کامپایلری برخوردارند.

اگرچه چنین دیدگاهی را تاحدودی درست می توان تلقی نمود اما این در حالی است که در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی این ضعف را برای زبان‌های مفسّری از بین برده است. اگر این دلیل هم باز برای شما کافی نیست، می توان به پروژه‌ای با نام PyPy اشاره کرد که با هدف ارتقا‌ی سرعت پایتون انجام شده است. این نسخه از پایتون یعنی PyPy جایگزینی برای نسخه‌های ۲ و ۳ خواهد بود و به صورت قابل ملاحظه‌ای از مفسّر پیش‌فرض پایتون یعنی CPython که به زبان C نوشته ‌شده است، سریع‌تر خواهد بود.

۵- پایتون به صورت مداوم در حال پیشرفت است.
پایتون اگرچه هنوز جوان است و زبان کاملی نیست،‌ اما به سرعت در حال رشد است. درست در همین ماه‌های اخیر ورژن ۳.۵.۲ ارائه‌‌ شده که دارای عملگرها‌ی قدرتمندی برای ضرب ماتریس‌ها، دستورات پردازش ورودی و خروجی همزمان و غیر همزمان، توابع جستجوی سریع و بسیاری ویژگی دیگر است.

حال اگر مجاب شده اید که یادگیری زبانی که شرکت های بزرگی همچون گوگل از آن استفاده می کنند را فرا گیرید، خبر خوب این است که منابع آموزشی بسیاری در اختیار شما قرار دارد که یکی از معتبرترین آن ها، مستندات خود سایت پایتون است که البته به زبان انگلیسی است. 

آیا شما هم با دلایل بالا برای شروع یادگیری پایتون موافقید؟ علاوه بر دلایل فوق، به نظر شما چه دلایل دیگری برای یادگیری پایتون می تواند وجود داشته باشد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع