چگونه سورس کد پروژه های PHP را رمزنگاری کنیم؟

چگونه سورس کد پروژه های PHP را رمزنگاری کنیم؟

یکی از مشکلات همیشگی برنامه نویسان حرفه ای زبان PHP این است که به صورت عادی نمی توانند فایل های پروژه ها و نرم افزارهای تولید شده ی خود را در اختیار مشتریان قرار دهند مگر این که ریسک استفاده، توزیع و تغییرات غیر مجاز و نیز مهندسی معکوس آنها توسط سایرین را به جان بخرند! به عبارت دیگر، یک فایل نوشته شده به زبان PHP همانند بسیاری از فایل های سورس برنامه های تحت وب، قابل خوانده شدن، تغییر و دستکاری است. با این حساب نمی توان با خیالی آسوده نسبت به تولید نرم افزارهای تجاری و اختصاصی با این زبان اقدام نمود. (البته این موضوع تنها مختص زبان PHP نبوده و بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی تحت وب با این مشکل مواجه می باشند.) اما هر کجا که چالشی وجود دارد، راه کاری هم برای آن وجود خواهد داشت که در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از نمونه های معتبر آن آشنا سازیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

اولین کسی باشید که به این سؤال پاسخ می‌دهید

شرکت های مختلفی در دنیا، نرم افزارهای خاصی را برای رفع این مشکل تولید نموده اند که به این دسته از نرم افزارها، PHP Encoder (انکودر پی اچ پی) گفته می شود. این نرم افزارها قادرند تا ۲ ویژگی مهم را در اختیار برنامه نویسان PHP قرار دهند که عبارتند از:

۱- رمزنگاری سورس برنامه ها: با این قابلیت، کدهای خام نوشته شده به زبان PHP به کدهایی ناخوانا تبدیل خواهند شد که نه تنها نمی توان از ساختار آنها چیزی را متوجه شد، بلکه با کوچکترین تغییر در این فایل های انکد شده ، دیگر آن فایل ها قابل استفاده نخواهند بود.

۲- قفل گذاری: علاوه بر ویژگی بسیار مهم ذکر شده ی قبلی، این نرم افزارها قادر هستند تا برنامه ها و فایل های شما را بر اساس آیتم های مختلفی نظیر نام دامنه (Domain)، آی پی سرور، آدرس کارت شبکه (Mac Address)، تاریخ، تعداد روز و فایل لایسنس خارجی قفل گذاری نمایند. بدین ترتیب از این پس قادر خواهید بود تا بسته به نیاز خود، انواع محدودیت های لازم برای اجرای برنامه های خود را بر روی آنها اعمال نمایید.

با توجه به ویژگی هایی که در بالا به آنها اشاره شد، از این پس تولید نرم افزارها، وب سایت ها و اپلیکیشن های نوشته شده با زبان PHP و تجاری سازی آنها امری دور از انتظار و غیر قابل انجام نخواهد بود و به عنوان یک توسعه دهنده این زبان قادر خواهید بود تا سورس انکود و قفل گذاری شده پروژه های خود را با خیال راحت به مشتریان خود ارائه نمایید. (البته هیچگاه در دنیای کامپیوتر و نرم افزار نمی توان چیزی را مطلق و ۱۰۰ درصد دانست، اما این نرم افزارها به میزان بسیار زیادی اطمینان لازم برای جلوگیری از مشکلاتی که پیرامون آنها صحبت کردیم را ایجاد خواهند نمود.)

همان گونه که اشاره شد، شرکت های مختلفی در دنیا نسبت به تولید این نرم افزارها اقدام نموده اند که از مهمترین آنها می توان به شرکت های SourceGuardian (سورس گاردین)، Zend و ionCube اشاره نمود.  خوشبختانه، یکی از مطمئن ترین و بهترین این نرم افزارها یعنی سورس گاردین، توانسته است در کشور عزیزمان با داشتن یک نماینده رسمی در حوزه فروش و پشتیانی محصولات خود، امکان خرید و استفاده از این نرم افزار را با راحتی بیشتری در اختیار جامعه برنامه نویسان PHP ایران قرار دهد.

sourceguardian.ir مرجع رسمی ارائه ی محصولات سورس گاردین است که با بررسی این سایت می توانید با قابلیت های بیشتر این نرم افزار آشنا شده و به مستندات و راهنماهای استفاده از آن و بسیاری از اطلاعات دیگری که به آنها نیاز دارید دسترسی داشته باشید. همچنین از طریق همین سایت قادر خواهید بود تا به صورت ریالی و بدون نیاز به داشتن کارت های اعتباری بین المللی، نرم افزار مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

هر چند که با توجه به نرخ دلار، قیمت خرید این نرم افزارها ممکن است در نگاه اول بالا به نظر آیند، اما با کمی تأمل متوجه خواهیم شد که این هزینه، نسبت به خسارت هایی که عدم استفاده از این نرم افزارها برای ما به همراه خواهند داشت قابل مقایسه نخواهد بود.

حال نوبت به نظرات شما است. به نظر شما مناسب ترین راه کار برای رمزنگاری سورس کد پروژه های نرم افزاری چیست؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.