آشنایی با دیدگاه لینوس توروالدز در مورد توزیع‌های دبیان و اوبونتو

آشنایی با دیدگاه لینوس توروالدز در مورد توزیع‌های دبیان و اوبونتو

در بسیاری از مصاحبه ها، خالق لینوکس یعنی لینوس توروالدز به وضوع اعلام کرده که توزیع فدورا را روی سیستم هایش ترجیح می دهد؛ اما چرا لینوس توزیع های محبوب لینوکسی همچون دبیان یا اوبونتو را نمی پذیرد؟ این مسئله ریشه در تجربه ی بد او در نصب این گونه توزیع ها در گذشته دارد. برای آشنایی بیشتر با نظرات لینوس توروالدز در این رابطه، با سکان آکادمی همراه باشید.

از ۲۵ سال پیش، لینوس توروالدز به طور خستگی ناپذیر روی لینوکس کار کرده تا آن را کارآمدتر و کاربرپسندتر کند. این سیستم عامل ابداعی او حالا در دسترس دوستداران اپن سورس قرار دارد به این صورت که توزیع های متنوع لینوکسی به طیف وسیعی از کاربران خدمت رسانی می کنند.

لینوکس و نرم افزار های اپن سورسی مبتنی بر ایده ی آزادی انتخاب هستند و این ایده به عنوان نیروی محرک آنها عمل می کند. با‌گذشت زمان، اینترنت از توزیع های لینوکسی بر پایه دبیان و امکاناتی شبیه اوبونتو پر شده است. کرنل لینوکس کلید این سیستم عامل های اپن سورس است که اندروید گوگل را هم شامل می شود. اما، خالق لینوکس خودش از چه سیستم عاملی استفاده می کند؟ لینوس استفاده از فدورا را روی همه ی دیوایس هایش دوست دارد؛ به هر حال، شاید دوست داشته باشید نظرش درباره ی محبوب ترین سیستم عامل اپن سورس دنیا یعنی اوبونتو و توزیع کاربرپسند دبیان را بدانید که در ادامه به تفکیک به بررسی موضوعی این دو توزیع از دید لینوس می پردازیم.

نظر لینوس توروالدز درباره دبیان 
جالب است که لینوس نصب دبیان را سخت توصیف می کند. این قضیه طی یک مصاحبه در سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاد و او چند سال بعد هم همان نظر را داشت:

"متاسفم، شاید بخواهید گوشهایتان را بگیرید، ولی من توزیعی می خواهم که نصبش آسان باشد تا بتوانم در زندگی از آن استفاده کنم، که (منظورم) بیشتر کرنل است."

لینوس دبیان را یک «حرکت بیهوده» می خواند چرا که هدف یک توزیع این است که کارها را راحت کند و نصبش آسان باشد نه این که به پیچیدگی کارهای کاربر بیافزاید!

نظر لینوس توروالدز درباره اوبونتو 
در مصاحبه ای دیگر، لینوس درباره ی توزیع اوبونتو صحبت کرد. در حالی که او دبیان را خیلی فنی می خواند، از شرکت توسعه دهنده ی اوبونتو به خاطر آشنا کردن کاربرانی که از پلتفرم های ویندوز یا مکینتاش می آیند با لینوکس، قدردانی کرد. اما همچنان فدورا را به اوبونتو ترجیه می دهد.

"من طی این سال ها چند بار با اوبونتو کار کردم، بیشتر به خاطر این که اوبونتو کار خوبی انجام داد که دبیان را قابل استفاده کرد."

طی سال های اخیر، دبیان سعی کرده تا نحوه نصبش را ساده تر کند به طوری که نسبت به گذشته، بهبودهای زیادی صورت گرفته است. حال نوبت به نظرات شما است. اگر شما از علاقمندان به گنو/لینوکس هستید، برای استفاده روزانه خود کدام توزیع را ترجیح می دهید؟ و اگر هم به سایر پلتفرم ها همچون ویندوز و مک علاقمند اید، می توانید نظرات خود را پیرامون عدم تمایل خود به مهاجرت به لینوکس با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی