فیل سفید چیست؟

فیل سفید چیست؟

در زندگی با شرایط زیادی رو‌به‌رو می‌شویم که برای فردی، مهارتی، شغلی و به طور کلی هر چیزی زمانی را اختصاص داده‌ایم اما علیرغم بی‌فایده بودنشان، دل کندن از آن‌ها بسیار برایمان دشوار است. چنین اتفاقی، اصطلاحاً The White Elephant یا The Albino Elephant به معنی «فیل سفید» نامیده می‌شود که در بسیاری از مواقع، عدم آگاهی از این قانون، می‌تواند زندگی فردی و کاری ما را دچار مشکل سازد. 

در گذشته، فیل‌های سفید در کشورهای آسیایی به‌ خصوص تایلند، هند، سریلانکا، میمار و … به عنوان حیوانات مقدسی شناخته می‌شدند و این در حالی بود که نگهداری یک فیل سفید، هزینه‌ٔ نسبتاً زیادی برای صاحبش داشت چرا که با غذاهای معمولی نمی‌شد این‌گونه فیل‌ها را تغذیه کرد و به خاطر مقدس بودنشان، باید توجه ویژه‌ای دریافت می‌کردند.

اصطلاح فیلد سفید در دنیای اقتصاد، به پادشاه کشوری به نام سیام -نام قدیم تایلند- برمی‌گردد که از دست یکی از درباریانش ناراحت شد و برای انتقام گرفتن، یک فیل سفید به وی هدیه داد! اگرچه که این فیل سفید چیز ارزشمندی بود و مایهٔ مباهات آن فرد محسوب می‌شد، اما هزینه‌ٔ نگهداری آن به شکلی بود که پذیرندهٔ هدیه را به خاک سیاه می‌نشاند و بالتبع پادشاه به هدفش دست می‌یافت! به عبارت دیگر، آن فرد دریافت‌ کنندهٔ هدیه از طرفی نمی‌خواست که یک حیوان مقدس را از دست بدهد اما از طرفی هم از عهدهٔ خرج و مخارج‌اش برنمی‌آمد و دچار یک دوگانگی شده بود!

به طور کلی، در دنیای اقتصاد و کسب‌وکار، فیل سفید به پروژه‌هایی گفته می‌شود که برای به ثمر رساندن آنها زمان و هزینهٔ زیادی صرف کرده‌ایم اما سودآوری چندانی برایمان ندارند. در اقتصاد سیاسی هم از اصطلاح فیل سفید استفاده می‌شود به این شکل که برخی سیاستمداران روی پروژه‌هایی اصرار می‌ورزند که هزینهٔ زیادی برای ملت به بار آورده اما ارزش افزودهٔ چندانی در تولید ناخالص داخلی نداشته و این دست سیاستمداران عملاً در جهت اجرای شیوه‌های ناکارا گام برمی‌دارند (مسکن مهر یکی از این‌گونه فیل‌های سفید دولت ایران است). به منظور درک بهتر مفهوم فیل سفید، در ادامه چند مثال مختلف از زندگی شخصی، زندگی کاری، دنیای اقتصاد و البته سیاست می‌آوریم.

مثال فیل سفید در زندگی زناشویی
در زندگی شخصی‌مان، حداقل یکی دو باری اتفاق می‌افتد که عاشق می‌شویم. فرض کنیم قهرمان قصهٔ ما فردی است به نام «محمدعلی» که عاشق دختری شده به نام «ایکس». محمدعلی قصهٔ ما برای رسیدن به ایکس خانم، سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته، تحقیر شده، زیر منت رفته، وام گرفته، برای درآوردن خرج زندگی مجبور شده به کارهایی دست بزند که از صمیم قلب با آنها مخالف بوده و …

به طور خلاصه، محمدعلی هزینهٔ خیلی زیادی برای به دست آوردن ایکس خانم صرف کرده است؛ حال چند سالی از زندگی این زوج می‌گذرد تا اینکه اتفاق بدی می‌افتد. مشکلاتی به زندگی این زوج ورود پیدا کرده که خوشحالی آنها را تحت‌الشعاع قرار داده، خانم ایکس آن دختر آرزوهای محمدعلی نیست، بد اخلاق است، محمدعلی را تحت فشار قرار می‌دهد و … اما محمدعلی هرگز حاضر به ترک زندگی مشترک نیست چرا که هر وقت که به فکر طلاق می‌افتد، هم‌زمان به یاد هزینهٔ زیادی که برای به دست آوردن خانم ایکس کرده‌ افتاده و از این تصمیم حذر می‌کند علیرغم این که طلاق به نفع‌اش خواهد بود!

مثال فیل سفید در خرید محصول
فرض کنیم که پس از گذشت یک سال، پول‌های اضافی‌مان را جمع کرده و یک کفش ریبوک اصل به مبلغ ۶۰۰۰۰۰ تومان می‌خریم. پس از مدتی می‌بینیم که این کفش علیرغم اصل بودنش، حس راحتی چندانی به پاهایمان نمی‌دهد. این کفش بلااستفاده است اما هرگز حاضر به دور انداختن آن نمی‌شویم و جالب است بدانیم هرچه پول هزینه شده برای این کفش بیشتر بوده باشد، احتمال نگاه داشتن این کفش بیشتر خواهد بود و این در حالی است که اگر یک جفت کفش به ارزش ۴۰۰۰۰ تومان خریده بودیم، به سادگی می‌توانستیم از آن دل بکنیم.

مثال فیل سفید در برنامه‌نویسی
در دنیای برنامه‌نویسی هم این اصطلاح کاملاً صدق می‌کند به این شکل که به طور مثال ما برای یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی نسبتاً قدیمی مثلاً دلفی زمان زیادی را صرف کرده‌ایم و هزینهٔ نسبتاً زیادی برای یادگیری این زبان برنامه‌نویسی صرف کرده‌ایم اما علیرغم این که بازار کار خیلی زیادی برای این زبان وجود ندارد، دل کندن از این زبان برایمان کاری دشوار بوده و به کدنویسی با این زبان ادامه می‌دهیم!

مثال فیل سفید در دنیای کسب‌وکار
مثال‌های مرتبط با دنیای اقتصاد هم کم نیستند. برای روشن‌تر شدن این مطلب، مثالی از دنیای وب فارسی می‌زنیم. فرض کنیم سایتی راه‌اندازی کرده‌ایم تحت عنوان www.example.ir. چیزی در حدود ۴ سال از عمر این سایت می‌گذرد و این در حالی است که برای بالا نگاه داشتن این سایت، ماهانه رقمی معادل با ۳ میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که جمعاً مبلغی بیش از ۱۴۰ میلیون تومان می‌شود.

باتوجه به وجود رقبای زیاد در وب فارسی، سایت آن‌طور که باید و شاید مورد استقبال کاربران وب فارسی قرار نگرفته و به نوعی می‌توان گفت که محکوم به شکست است اما ما کماکان حاضر هستیم به امید روزی که به قول معروف «سایت بگیرد»، به کار خود ادامه دهیم چرا که اصلاً دوست نداریم به این باور برسیم که ۱۴۰ میلیون تومان پول را هدر داده‌ایم و این می‌شود که روز به روز بشتر متضرر می‌شویم!

مثال فیل سفید در سیاست
در دنیای سیاست هم مثال‌های زیادی از فیل سفید می‌توان آورد و این در حالی است که تعداد فیل‌های سفید در حکومت‌های کشورهای جهان سوم و عقب افتاده، به مراتب بیش از کشورهای جهان اول است. برای روشن‌تر شدن این مسأله مثالی می‌زنیم.

فرض کنیم در کشوری زندگی می‌کنیم به نام «ایکس» که در این کشور، یک نیروگاه هسته‌ای وجود دارد که با‌گذشت چند سال، میلیاردها دلار صرف احداث آن شده اما کماکان آن‌طور که باید و شاید زیر بار نرفته است. فرض کنیم کشوری که فناوری این نیروگاه را به دولتمردان کشور ایکس انداخته، کشوری است با نام «ایگرگ» و جالب است بدانیم که کشور ایگرگ یکی از نسل‌های اولیهٔ نیروگاه‌های هسته را برای کشور ایکس احداث کرده که هم از لحاظ فناوری‌های استفاده شده و هم از لحاظ امنیت، با نسل‌های جدیدتر نیروگاه‌های هسته‌ای کاملاً فاصله دارد (برای روشن‌تر شدن این مطلب، می‌توانید فرض کنید که شما یک توسعه‌دهندهٔ وب هستید که به جای استفاده از نسخهٔ ۷ زبان PHP، از نسخهٔ ۲ این زبان برای پروژه‌های خود استفاده می‌کنید!)

دولتمردان کشور عقب افتادهٔ ایکس، در دام فیل سفید افتاده‌اند چرا که اگر توسعهٔ این نیروگاه را متوقف کنند، هیچ جوابی برای ملتی که سال‌های سال درد تحریم، تورم، فقر و … را چشیده‌اند نخواهند داشت و اگر هم به توسعهٔ نیروگاه ادامه دهند، روز به روز به هزینه‌های احمقانهٔ صرف شده برای چنین پروژه‌ای می‌افزایند!

کلام آخر
به طور کلی، یافتن فیل‌های سفید در زندگی کاری و شخصی یک چیز است، از بین بردن این فیل‌ها چیز دیگری است. مهارت اولیه‌ای که در این راستا باید کسب کنیم، شناخت فیل‌های سفیدی است که در پیرامون ما زندگی می‌کنند و پس از آن، باید با مهارت‌های از بین بردن، ترد کردن و یا جایگزین کردن این حیوانات شوم در زندگی‌مان آشنا شویم.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا تاکنون هیچ فیل سفیدی در زندگی شما وجود داشته است که باعث عقب افتادگی شما شده باشد؟ اگر این‌ طور است، آیا توانسته‌اید با موفقیت آنها را از زندگی خود بیرون کنید؟ اگر بتوانید با ذکر مثال‌هایی واقعی نظرات خود را پیرامون این مسأله بیان کنید، مسلماً به درک بهتر و عمیق‌تر این موضوع برای دیگر کاربران سکان آکادمی کمک خواهید کرد.بهزاد مرادی