خالق Stack Overflow: توسعه دهندگان نرم افزار لازم است به این ۳ مهارت تجهیز شوند!

خالق Stack Overflow: توسعه دهندگان نرم افزار لازم است به این ۳ مهارت تجهیز شوند!

برای خیلی از برنامه نویسان تازه کار دشوار است که بفهمند چه مهارت هایی و چه زبان برنامه نویسی برای شروع کار لازم است. در این مقاله قصد داریم تجربیات Joel Spolsky، بنیان گذار سایت Stack Overflow که یکی از موفق ترین افراد در زمینه ی مهندسی نرم افزار است را از زبان خودش برای شما بیان کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد نقطه نظرات موسس استک اورفلو، با سکان آکادمی همراه باشید.

معمولا توسعه دهندگان برای موفقیت در مصاحبه های کاریشان باید به کارفرمایان نشان دهند که با زبان های برنامه نویسی زیادی آشنا هستند و تمام مهارت های لازم را دارند. این مسئله باعث می شود که بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال یادگیری فناوری های مختلف بروند و سعی کنند تمام کارها و زبان هایی که کارفرمایان انتظار دارند را یاد بگیرند ولی به گفته ی آقای اسپولسکی، کسانی که می خواهند در شغل خود موفق باشند باید ابتدا سه مهارت اصلی را فرا بگیرند. این سه مهارت علم اقتصاد، نویسندگی و برنامه نویسی زبان C می باشند.

آشنایی با علم اقتصاد مهارت مهمی است که هر توسعه دهنده ای باید یاد بگیرد ولی متاسفانه توسعه دهندگان معمولا با آن آشنایی ندارند و نمی دانند که ارزش ها را چگونه وارد کسب و کار خود کنند. نویسندگی نیز یکی از مهارت های مهم است زیرا در ارتباط برقرار کردن نقش بزرگی ایفا می کند و موفق ترین اشخاص کسانی هستند که می توانند نظرات و ایده هایشان را به بهترین نحو بیان و در کار گروهی شرکت کنند. و آخرین مورد زبان برنامه نویسی C هست و به دلیل این که یک زبان پایه ی فنی هست باید فرا گرفته شود. زبان برنامه نویسی C  به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بفهمند که از کامپیوتر ها چه استفاده هایی می توان کرد.

این روزها برنامه نویسان سعی می کنند زبان های سطح بالایی مانند پایتون، روبی یا جاوا را فرا بگیرند و از آنجایی که مداوم از این شاخه به آن شاخه می پرند نمی توانند در هیچ یک از زبان ها به سطح حرفه ای برسند و همین مسئله باعث می شود که در کارهایشان مشکل ایجاد شود. به گفته ی آقای اسپولسکی اگر کسی بخواهد چیزی را درست بفهمد، باید از پایه و اساس آن شروع کند.

به نظر او برنامه نویسان دو دسته هستند: دسته اول کسانی هستند که روی زبان برنامه نویسی خاصی تمرکز دارند و تمام مهارت های مرتبط با آن را فرا می گیرند. دسته ی دیگر کسانی هستند که مهارت های اصولی علم کامپیوتر را درک می کنند و به سرعت استعداد لازم را برای یادگرفتن تکنولوژی جدید به دست می آورند.

لازم به ذکر است که بزرگترین شرکت های فناوری جهان از جمله گوگل، فیسبوک و غیره، به دلیل سرعتی که در کارشان دارند قابلیت هایی که همراه با مهارت های دقیق تر و غیر اختصاصی هستند را با ارزش تر می دانند. در این قسمت سوالاتی که از آقای اسپولسکی پرسیده شده را به همراه جواب آنها قرار داده ایم که امیدواریم به برنامه نویسان مبتدی در یافتن راه درست کمک کنند.

آیا داشتن مدرک دانشگاهی علوم کامپیوتر برای توسعه دهندگان ضروری است؟ 
برای تمام کسانی که می خواهند به عنوان یک توسعه دهنده کار کنند مدرک علوم کامپیوتر می تواند بسیار مفید باشد. اگر مدرک علوم کامپیوتر را داشته باشید می توانید فرصت های کاری بهتری پیدا کنید. البته همان طور که می دانید تحصیلات دانشگاهی پیش نیاز برنامه نویسی نیست و خیلی از برنامه نویسان هستند که مدرک علوم کامپیوتر را ندارند. از نظر اسپولسکی تاکید زیاد روی داشتن مدرک علوم کامپیوتر باعث می شود که برنامه نویسان با استعدادی را از دست بدهیم زیرا گاهی اوقات افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند می توانند به خوبی کسانی باشند که دارای مدرک دانشگاهی هستند. به گفته ی اسپولسکی این تجربه است که مهم بوده و او ترجیح می دهد کسی را استخدام کند که ۱۰۰۰۰ ساعت تجربه ی کار دارد تا کسی که در بهترین دانشگاه درس خوانده است!

نظرتان در مورد دوره های MooC چیست؟ 
در سال های اخیر دوره های آموزشی آنلاین MooC راه اندازی شده و در این دوره های آموزشی اکثر زبان های برنامه نویسی و مهارت های مربوطه آموزش داده می شود. عده ای از افراد به دنبال گرفتن مدرک MooC می روند و عده ای دیگر ترجیح می دهند که در دانشگاه تحصیل کنند و مدرک دانشگاهی داشته باشند. لازم است بدانید که مدرک های رایگان و پولی MooC از نظر اعتبار متفاوت هستند.

آیا شما فکر می کنید که ثبت نام در دوره های آموزشی MooC کار درستی است؟ 
بله، ولی متاسفانه در دوره های آموزشی MooC این احتمال وجود دارد که شما نتوانید همه ی دوره های آموزشی را به پایان برسانید. تحقیقات نشان می دهند که تنها 13 درصد از کسانی که در دوره های MooC ثبت نام کرده اند توانسته اند دوره های آموزشی را به طور کامل بگذرانند. کلاس هایی که در این دوره ها برگزار می شوند بسیار خوب هستند و موفقیت در این کلاس ها تا حد زیادی به انگیزه ی افراد بستگی دارد. درست مانند کسانی که سال ها زبان فرانسه خوانده اند ولی چیز زیادی یاد نگرفته اند اما وقتی که به فرانسه سفر می کنند به دلیل انگیزه ای که دارند خیلی سریع زبان فرانسه را فرا می گیرند.

در نتیجه بهترین دوره های آموزشی MooC و برنامه نویسی دوره هایی هستند که مردم را در محیط کار قرار می دهند و به آنها این امکان را می دهند که تجربه ی لازم را کسب کنند. برای یاد گرفتن برنامه نویسی نیاز به تمرین زیادی هست ولی متاسفانه زمان کم دوره های آموزشی این اجازه را نمی دهد. تمرین زیاد برای کسانی هم که مدرک دانشگاهی دارند لازم است و افرادی که بدون تجربه ی برنامه نویسی با موفقیت از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند بسیار کم هستند. تخمین زده شده که برای کار به عنوان یک برنامه نویس، شخص باید حدود ۵۰۰۰ ساعت تمرین داشته باشد.

یادگرفتن در حین کار 
به گفته ی اسپولسکی روش یادگیری برنامه نویسی پیشرفت زیادی کرده است و توسعه دهندگان جدید می توانند در حین کار آن را یاد بگیرند. در گذشته برنامه نویسان مجبور بودند به تنهایی فشارهای زیادی را تحمل کنند ولی خوشبختانه امروزه با کمک اطلاعات زیادی که به صورت آنلاین وجود دارد، اگر برنامه نویسان در قسمتی با مشکلی رو به رو شوند می توانند به راحتی در گوگل راه حل آن را جست و جو کنند. در اینترنت امکانات زیادی برای کمک به برنامه نویسان وجود دارد برای مثال:

Stack Exchange، شبکه ای که Stack Overflow بخشی از آن است، قصد دارد به منظور پیشرفت دانش برنامه نویسی در حوزه های دیگر، مدل جامع Stack Overflow را بسازد. همین طور هدف سایت Stack Overflow این است که استانداردهای ضعیف اسناد رسمی را که برای بسیاری از فناوری ها در دسترس هست را بهبود ببخشد. هم چنین صفحات گروهی وجود دارند که به توسعه دهندگان این اجازه را می دهند که جزئیات پروژه هایی که روی آنها کار می کنند را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

اخیراً، جذب افراد جدید به دنیای برنامه نویسی و کمک کردن به کسانی که پیشاپیش در این رشته فعالیت می کنند مسئله ی مهمی شده زیرا آینده ی ما وابسته به آنهاست. نظر شما چیست؟ آیا با نظر آقای اسپولسکی موافق هستید؟ لطفاً نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع