PyPI: رفیق گرمابه و گلستان دولوپرهای پایتون

PyPI: رفیق گرمابه و گلستان دولوپرهای پایتون

با اینکه زبان برنامه‌نویسی پایتون هیچ ربطی به مار پایتون ندارد، اما معمولاً همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید، از یک تصویر مار پایتون به عنوان سَمبلی برای این زبان برنامه‌نویسی محبوب استفاده می‌شود؛ شاید یکی از دلایل چنین کاری، این باشد که رسانه‌ها قصد دارند تا با این کار، قدرت زبان پایتون را به ماری با همین اسم تشبیه کنند.

بدون شک، زبان پایتون یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند حال حاضر است و شاهد این ادعا هم شرکت‌ها و سازمان بزرگی همچون گوگل، ناسا و … هستند که برای نرم‌افزارهای خود از این زبان استفاده می‌کنند. به نوعی می‌توان گفت که قدرت زبان پایتون در اکوسیستم این زبان خلاصه می‌شود. به عبارت دیگر، جامعهٔ توسعه‌دهندگان، مستندات این زبان، پروپوزال‌های بهبود این زبان و مهم‌تر از همه، ابزارهایی همچون PyPI است که این زبان را قدرتمند جلوه داده‌اند. 

Python Package Index یا به اختصار PyPI، دربرگیرندهٔ چیزی بیش از ۸۰۰۰۰ پکیج مختلف است که برای هر توسعه‌دهنده‌ای و هر نوع پروژه‌ای، بالاخره یک پکیج مناسب در آن میان یافت خواهد شد که مورد استفاده قرار گیرد. 

PyPI هم همچون سایر ریپازیتوری‌های اپن‌سورس، حاوی برخی پکیج‌هایی است که اصطلاحاً Depricated شده‌اند (یعنی دیگر نباید آنها را مورد استفاده قرار داد) و همچنین پیکج‌هایی که برای کارهای به‌خصوصی نوشته شده‌اند. در یک کلام، PyPI زندگی دولوپرهای پایتون را خیلی ساده و لذت‌بخش کرده و سرعت توسعهٔ پروژه‌های نرم‌افزاری با این زبان را به طور قابل‌توجهی بهبود بخشیده است.