DataGrip: آچار فرانسه‌ای برای کار با دیتابیس و زبان SQL

DataGrip: آچار فرانسه‌ای برای کار با دیتابیس و زبان SQL

Jet Brains شرکتی است که محصولات منحصر به فردی همچون IDE معروف IntelliJ IDEA -که اکثراً دولوپرهای جاوا از آن استفاده می‌کنند- را به بازار عرضه کرده است. همچنین این شرکت یک IDE قدرتمند دیگر برای دولوپرهای زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی تحت عنوان PhpStorm به بازار عرضه کرده که محبوبیت بسیاری دارا است و نیاز به توضیح هم نیست که زبان برنامه‌نویسی Kotlin هم ساخت این شرکت است. اما آنچه در این پست قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، یک IDE اختصاصی از این کمپانی برای کار با دیتابیس به خصوص زبان SQL تحت عنوان DataGrip است. 

DataGrip با در نظر گرفتن نیازهای یک DBA طراحی شده است (DBA مخفف واژگان DataBase Administrator است) که با زبان SQL کار می‌کنند. این نرم‌افزار با برخورداری از یک تاریخچهٔ لوکال از کارهایی که دولوپر انجام می‌دهد، این تضمین را برای شما ایجاد می‌کند که هیچ‌گونه دیتایی را از دست ندهید و بتوانید کوئری‌های مختلفی در شرایط گوناگون را تست کنید. علاوه بر این، دیتاگریپ این امکان را به شما می‌دهد تا خیلی سریع بین دیتابیس‌های مختلف سوئیچ کنید، محتویات آنها را مشاهده کرده و در صورت نیاز تغییراتی در آنها ایجاد نمایید.

بهینه‌سازی کوئری‌ها
همواره یکی از دغدغه‌های دولوپرها این بوده و هست تا کوئری‌هایی که به دیتابیس می‌زنند را بهینه کنند تا در نهایت حجم بار کمتری روی سرور ایجاد شود. برای همین منظور، نرم‌افزار دیتاگریپ این امکان را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا درک کنند کوئری‌ها چگونه ارسال می‌شوند، چگونه کار می‌کنند و عملکرد موتور دیتابیس انتخابی شما -به طور مثال Memory ،InnoDB ،MyISAM و غیره- به چه شکل است.

کمک به دولوپر در فرایند دیباگینگ
DataGrip با افزودن قابلیت تکمیل خودکار کد، این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که خیلی سریع‌تر بتوانند کدهای اس‌کیوال را بنویسند. در عین حال، این نرم‌افزار به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا با باگ‌هایی که سهواً در کدها ایجاد شده آشنایی پیدا کرده و به آنها پیشنهاداتی به منظور رفع‌شان خواهد داد.

ریفکتورینگ خودکار اسکمای دیتابیس
یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد این IDE این است که اگر دست به تغییر نام یک ستون بزنید، دیتاگریپ به صورت خودکار اسکمای دیتابیس شما را ریفکتور کرده و شما دیگر نیازی به آپدیت دستی نام یک ستون در جای‌جای جدول خود نخواهید داشت.

در پایان هم بایستی بگوییم طراحان این نرم‌افزار برای علاقمندان به ورژن کنترل نیز فکری اندیشیده‌اند؛ کلیهٔ سیستم‌های ورژن کنترل معروف مثل گیت، اس‌وی‌ان، مرکوریال و … در این نرم‌افزار پشتیبانی می‌شوند (جهت آشنایی بیشتر با مفهوم ورژن کنترل،‌ به آموزش سیستم ورژن کنترل چیست؟ مراجعه نمایید).