معرفی نرم‌افزار DataGrip: آچار فرانسه ی شما برای کار با دیتابیس و زبان SQL

معرفی نرم‌افزار DataGrip: آچار فرانسه ی شما برای کار با دیتابیس و زبان SQL

شرکت نرم افزاری Jet Brains شرکتی است که محصولات منحصر به فردی همچون IDE معروف IntelliJ IDEA که اکثراً توسعه دهندگان جاوا از آن استفاده می‌کنند را به بازار عرضه کرده است. این شرکت باز هم یک IDE قدرتمند دیگر برای توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی پی اچ پی تحت عنوان PhpStorm به بازار عرضه کرده اما آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، یک IDE اختصاصی برای کار با دیتابیس به خصوص زبان SQL تحت عنوان DataGrip است. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار، با سکان آکادمی همراه باشید.

این IDE با در نظر گرفتن نیازهای یک DBA طراحی شده است (DBA مخفف واژگان Database Administrator یا «ادمین پایگاه داده» است) که با زبان SQL کار می کنند. این نرم‌افزار با برخورداری از یک تاریخچه ی لوکال از کارهایی که کاربر انجام می دهد، این تضمین را برای شما ایجاد می‌کند که هیچ گونه دیتایی را از دست ندهید و بتوانید کوئری های مختلفی در شرایط مختلفی را تست کنید. علاوه بر این، دیتاگریپ این امکان را به شما می‌دهد تا خیلی سریع بین دیتابیس های مختلف گشت زنی کنید، محتویات آن‌ها را مشاهده کنید و تغییراتی در آن‌ها ایجاد نمایید.

همواره یکی از دغدغه های توسعه دهندگان این بوده و هست تا کوئری های خود را به دیتابیس را بهینه کنند تا در نهایت حجم بار کمتری روی سرور ایجاد شود. برای همین منظور، نرم‌افزار دیتاگریپ این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا درک کنند کوئری ها چگونه ارسال می شوند، چگونه کار می‌کنند و عملکرد موتور دیتابیس انتخابی شما -به طور مثال Memory, InnoDB, MyISAM و غیره- به چه شکل است.

DataGrip با افزودن قابلیت تکمیل خودکار کد، این امکان را به توسعه دهندگان می‌دهد که خیلی سریع‌تر بتوانند کدهای اس کیو ال را بنویسند. در عین حال، این نرم‌افزار به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا با باگ هایی که سهواً در کدها ایجاد شده آشنایی پیدا کرده و به آن‌ها پیشنهاداتی به منظور رفع شان خواهد داد.

یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد این IDE این است که اگر دست به تغییر نام یک ستون بزنید، دیتاگریپ به صورت خودکار اسکمای دیتابیس شما را ریفکتور کرده و شما دیگر نیازی به انجام دستی آپدیت کردن نام یک ستون در جای جای جدول خود نخواهید داشت.

در پایان هم بایستی بگوییم طراحان این نرم‌افزار برای علاقمندان به ورژن کنترل نیز فکری اندیشیده اند؛ کلیه ی سیستم‌های ورژن کنترل معروف مثل گیت، اس وی ان، مرکوریال و … در این نرم‌افزار پشتیبانی می شوند.

با نصب IDE اختصاصی دیتابیس DataGrip می‌توانید بیش از این با قابلیت‌های این نرم‌افزار آشنا شده و نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


فرنوش فهیم