نسخهٔ 2.0 لایبرری Chart.js منتشر شد

نسخهٔ 2.0 لایبرری Chart.js منتشر شد

امروزه بسیاری از وب سایت‌ها و اپلیکیشن های موبایل را می‌بینیم که برخی از داده‌های خود را از طریق نمودارها در معرض دید کاربران خود قرار می دهند. با توجه به رشد بی سابقه ی تمایل توسعه دهندگان و طراحان به استفاده از نمودارها، لایبرری های جاوا اسکریپت زیادی را می‌بینیم که طراحی شده‌اند تا فرایند استفاده از نمودارها در برنامه‌های مختلف را به ساده‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر سازند. در این مقاله، قصد داریم به معرفی لایبرری Chart.js و ویژگی‌های جدید آن در نسخه ی 2.0 بپردازیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

در HTML5 شاهد عرضه ی تگ جدیدی تحت عنوان <canvas> بودیم که این تگ امکانات بسیار زیادی را در اختیار طراحان سایت قرار می دهد. نسخه ی 2.0 از این لایبرری، با استفاده از تگ <canvas> امکانات زیادی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد که از آن جمله می‌توان ادغام نمودارهای خطی و میله یی برای نمایش بهتر داده ها، نمایش نمودارهایی با داده های پیچیده، ترنزیشن های مختلف برای آپدیت رنگ ها، داده ها و ... اشاره کرد. برای نصب Chart.js از طریق npm یا bower، صرفاً کافی است تا دستورات زیر را در ترمینال وارد کنید:

npm install chart.js --save
bower install Chart.js --save

اگر هم که می‌خواهید از CDN این لایبرری استفاده کنید، می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/Chart.js/2.0.0/Chart.js

در پایان هم ذکر این نکته لازم است که Chart.js اپن سورس بوده و در صورتی که علاقمند به توسعه ی آن هستید، می‌توانید در بهبود این پروژه مشارکت کنید. در صورتی که به غیر از Chart.js لایبرری دیگری را می شناسید که می تواند به طراحان وب کمک کند، در بخش نظرات این پست می توانید با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


فرنوش فهیم