عکس العمل افراد در مواجهه با فناوری جدید

پیشرفت فناوری در دنیای کنونی به سرعتی غیر قابل وصف رسیده است و این در حالی است که افراد در مواجه با فناوری های جدید که در عرصه های مختلفی بروز پیدا می کنند به چندین گروه تقسیم بندی می شوند. 

گروه اول که به اصطلاح Innovators نامیده می‌شوند جزو افرادی محسوب می‌گردند که خود از خلاقیت کافی به منظور به کارگیری فناوری و یا هر رویکرد و استراتژی متفاوت دیگری که کمک به پیشرفت فردی و کاری ایشان می‌کند برخوردارند. این گروه از افراد نیاز به هیچ گونه مشوقی ندارند چرا که خود از انگیزه کافی برای بهره گیری از خلاقیت بر خوردار هستند. این گروه از افراد می‌توانند خط مشی‌هایی را نه تنها برای خود و دیگر افراد جامعه بلکه برای سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کنند نیز طرح کنند. اگرچه که درصد کمی از افراد، در حدود 2.5%، جزو این گروه محسوب می‌شوند اما این در حالی است که نقش سازنده ایشان را به هیچ وجه نمی‌توان نادیده انگاشت. این گروه از افراد با مشاهده یک فناوری و استراتژی جدید در محیط پیرامون خود صرفاً به استفاده از آن نمی‌پردازند بلکه تلاش می‌کنند تا به توسعه آن نیز پرداخته و دیگر افراد را به استفاده از آن ترغیب کنند.

گروه دوم که اصطلاحاً Early Adopters نامیده می‌شوند و 13.5% از افراد را به خود اختصاص می‌دهد کسانی هستند که در این پروسه بیشترین ریسک را متحمل می‌شوند زیرا افرادی که جزو این گروه هستند ذاتاً دوست دارند تا همواره اولین شخصی باشند که چیز جدیدی را امتحان می‌کنند. معمولاً این افراد جزو افراد مرفه جامعه هستند و برای این منظور حاضرند ریسک آن را هم متقبل شوند، تکنولوژی‌های جدید خریداری کنند و نیز فراگیری خود را از راهی که شخص دیگری آن را نپیموده است دنبال کنند. این گروه از افراد با مشاهده یک فناوری جدید می‌توانند رابطه خوبی میان آن و نیازهای خود ایجاد کنند.

گروه سوم تحت عنوان Early Majority که 34% از مخاطبین را به خود اختصاص می‌دهد گروه محتاطی هستند که دنباله رو گروه پیش از خود هستند. در واقع افرادی که در این گروه قرار دارند ترجیح می‌دهند که نتایج اثبات شده چیزی را مشاهده کرده سپس به استفاده از آن اقدام کنند. این گروه از افراد به هیچ وجه از پیچیدگی استقبال نمی‌کنند و همواره به دنبال راه کارهای ساده، به اثبات رسیده و مقرون به صرفه می‌باشند. اپلیکیشن و یا وب سایتی که نیازمند صرف زمان به منظور یادگیری نحوه کار با آن باشد به احتمال قوی این گروه از افراد را جذب نخواهد کرد.

گروه چهارم که اصطلاحاً Late Majority نامیده می‌شود و حدوداً درصد مشابه گروه پیشین را به خود اختصاص می‌دهد بسیار محتاط بوده و از اینکه خود را به مخاطره بیندازند بیزارند. این گروه محافظه کار از ترس اینکه مبادا نتوانند از عهده یک تغییر بوجود آمده در یک فناوری جدید در مقایسه با نسخه قبلی آن برآیند به سختی به دنبال راه‌های جدید می روند و ترجیح می‌دهند از همان فناوری ها، نرم افزارها و ... که پیش از این مورد استفاده قرار می دادند استفاده کنند (برای روشن شدن این مطلب کاربرانی را مد نظر قرار دهید که می خواهند از ویندوز 7 به ویندوز 8.1 مهاجرت کنند).

گروه آخر اصطلاحاً Laggards نامیده می شوند که در پایین‌ترین لایه از این هرم قرار می‌گیرند. این گروه به کار گیری یک فناوری و یا رویکرد جدید را بسیار مخاطره آمیز تلقی کرده و چنانچه در شرایطی قرار گیرند که مجبور به تعامل با فرایندهای جدید گردند سراپا استرس خواهند شد. در حقیقت چنانچه این گروه کنترل کامل بر و آشنایی صد در صد با یک فناوری جدید نداشته باشند هرگز به دنبال آن نمی‌روند. این گروه 16% از کل جامعه افراد را به خود اختصاص می‌دهد که بیشتر این افراد جزو بزرگسالان هستند (در واقع از آنجا که افراد Technophobe یا "کسانیکه از تکنولوژی می ترسند" غالباً از افراد بزرگسال هستند، از این رو گفته می شود که Laggard ها بیشتر از بزرگسالان جامعه می باشند).

آنچه در این جا حائز اهمیت می باشد این است که مدیران استارت آپ ها، سازمان ها و شرکت ها به هیچ وجه نمی‌بایست طرحی ارائه دهند که همه گروه‌های فوق را در برگیرد زیرا با شناختی که از هر یک از گروه‌های فوق پیدا کردیم معلوم می‌گردد که طراحی یک برنامه جدید چه در قالب اپلیکیشن موبایل و چه در قالب برنامه‌های سنتی و همچنین یک استراتژی به کارگیری از یک فناوری جدید نیازمند مد نظر قرار دادن خصوصیات هر یک از گروه‌های فوق به جزء گروه اول می‌باشد (از آنجا که گروه اول به صورت خود جوش این مراحل را پشت سر می‌گذارند خیلی هدف قرار داده نمی‌شوند اما در عین حال افراد این گروه از هرگونه نوآوری استقبال خواهند کرد).

درصورتیکه طراحان و برنامه نویسان در فاز اول طرحی نوین در قالب یک اپلیکیشن موبایل، یک وب سایت تعاملی و یا هر نوع نوآوری ارائه دهند که صرفاً گروه دوم یعنی Early Adopters را هدف قرار دهد کفایت می‌کند زیرا به محض اینکه این گروه از افراد مهر تایید بر یک رویکرد و استراتژی جدید بزنند به ترتیب مابقی گروه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد و به آن مسیر هدایت خواهند کرد. از سوی دیگر این گروه از افراد می‌توانند یک نقش مبلغ هم ایفا کنند زیرا در صورتیکه طرح با موفقیت رو به رو شود، این گروه از افراد مابقی گروه‌ها را نیز تشویق خواهند کرد و چنانچه از این طرح استقبال نشود نتیجه کاملاً مشخص خواهد بود. همانطور که در نمودار فوق می بینیم، نقطه رشد یک فناوری جدید با حرف X مشخص شده است به طوری که از آن نقطه به بعد نمودار یک شیب کاملاً رو به بالا داشته تا زمانیکه بخش قابل توجهی از جامعه تحت پوشش قرار داده شوند.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)