عکس‌العمل کاربران مختلف در مواجهه با فناوری‌های جدید

عکس‌العمل کاربران مختلف در مواجهه با فناوری‌های جدید

پیشرفت فناوری در دنیای کنونی به سرعتی غیرقابل وصف رسیده است و این درحالی است که افراد در مواجه با فناوری‌های جدید که در عرصه‌های مختلفی بروز پیدا می‌کنند، به چندین گروه مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که در این مقاله قصد داریم تک‌تک ایشان را مورد بررسی قرار دهیم. 

Innovators
گروه اول که به‌اصطلاح Innovators نامیده می‌شوند جزو افرادی محسوب می‌گردند که خود از خلاقیت کافی به‌منظور به‌کارگیری فناوری و یا هر رویکرد و استراتژی متفاوت دیگری که کمک به پیشرفت فردی و کاری ایشان می‌کند برخوردارند؛ این گروه از افراد نیاز به هیچ‌گونه مشوقی ندارند چراکه خود از انگیزهٔ کافی برای بهره‌گیری از خلاقیت برخوردار هستند.

این گروه از افراد می‌توانند خط‌مشی‌هایی را نه‌تنها برای خود و دیگر افراد جامعه بلکه برای سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کنند نیز طرح کنند؛ اگرچه درصد کمی از افراد (در حدود 2.5%) جزو این گروه محسوب می‌شوند، اما این درحالی است که نقش سازندهٔ ایشان را به هیچ‌وجه نمی‌توان نادیده انگاشت. این گروه از افراد با مشاهدهٔ یک فناوری و استراتژی جدید در محیط پیرامون خود صرفاً به استفاده از آن نمی‌پردازند بلکه تلاش می‌کنند تا به توسعهٔ آن نیز پرداخته و دیگر افراد را به استفاده از آن ترغیب کنند.

Early Adopters
گروه دوم که اصطلاحاً Early Adopters نامیده می‌شوند و 13.5% از افراد جامعه را به خود اختصاص می‌دهد کسانی هستند که در این پروسه بیشترین ریسک را متحمل می‌شوند زیرا افرادی که جزو این گروه هستند ذاتاً دوست دارند تا همواره اولین شخصی باشند که چیز جدیدی را امتحان می‌کنند؛ معمولاً این افراد جزو افراد مرفه جامعه هستند و برای این منظور حاضرند ریسک آن‌را هم متقبل شوند، تکنولوژی‌های جدید خریداری کنند و نیز فراگیری خود را از راهی که شخص دیگری آن‌را نپیموده است دنبال کنند. این گروه از افراد با مشاهدهٔ یک فناوری جدید می‌توانند رابطه خوبی میان آن و نیازهای خود ایجاد کنند.

Early Majority
گروه سوم تحت‌عنوان Early Majority که 34% از افراد را به خود اختصاص می‌دهد، افراد محتاطی هستند که دنباله‌رو گروه پیش از خود هستند! درواقع، افرادی که در این گروه قرار دارند ترجیح می‌دهند که نتایج اثبات‌شده چیزی را مشاهده کرده سپس به استفاده از آن اقدام کنند. این گروه از افراد به هیچ‌وجه از پیچیدگی استقبال نمی‌کنند و همواره به‌دنبال راه‌کارهای ساده، به اثبات رسیده و مقرون‌به‌صرفه می‌باشند. اپلیکیشن و یا وب‌سایتی که نیازمند صرف زمان به‌منظور یادگیری نحوهٔ کار با آن باشد، به احتمال قوی این گروه از افراد را جذب نخواهد کرد!

Late Majority
گروه چهارم که اصطلاحاً Late Majority نامیده می‌شود و حدوداً درصد مشابه گروه پیشین را به خود اختصاص می‌دهد، بسیار محتاط بوده و از این‌که خود را به مخاطره بیندازند کاملاً بیزارند؛ این گروه محافظه‌کار از ترس این‌که مبادا نتوانند از عهدهٔ یک تغییر به‌وجود آمده در یک فناوری جدید در مقایسه با نسخهٔ قبلی آن برآیند، به‌سختی به‌دنبال راه‌های جدید می‌روند و ترجیح می‌دهند از همان فناوری‌ها، نرم‌افزارها و چیزهایی که پیش از این مورد استفاده قرار می‌دادند استفاده کنند (برای روشن‌تر شدن این مطلب، کاربرانی را مدنظر قرار دهید که می‌خواهند از ویندوز 7 به ویندوز ۱۰ مهاجرت کنند).

Laggards
گروه آخر اصطلاحاً Laggards نامیده می‌شوند که در پایین‌ترین لایه از این هرم قرار می‌گیرند؛ این گروه به‌کارگیری یک فناوری و یا رویکرد جدید را بسیار مخاطره‌آمیز تلقی کرده و چنانچه در شرایطی قرار گیرند که مجبور به تعامل با فرایندهای جدید گردند، سراپا استرس خواهند شد!

در حقیقت، چنانچه این گروه کنترل کامل بر و آشنایی ۱۰٪ با یک فناوری جدید نداشته باشند، هرگز به‌دنبال آن نمی‌روند؛ این گروه 16% از کل جامعه را به خود اختصاص می‌دهد که بیشتر این افراد جزو بزرگسالان هستند (درواقع، از آنجا که افراد Technophobe یا «کسانی‌که از تکنولوژی می‌ترسند» غالباً از افراد بزرگسال هستند، از این‌رو گفته می‌شود که Laggard‌ها بیشتر از بزرگسالان جامعه می‌باشند).

آنچه در این‌جا حائز اهمیت می‌باشد این است که مدیران استارتاپ‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها به هیچ‌وجه نمی‌بایست طرحی ارائه دهند که همهٔ گروه‌های فوق را در برگیرد زیرا با شناختی که از هر یک از گروه‌های فوق پیدا کردیم، معلوم می‌گردد که طراحی یک برنامهٔ جدید چه در قالب اپلیکیشن موبایل و چه در قالب برنامه‌های سنتی و همچنین استراتژی به‌کارگیری از یک فناوری جدید نیازمند مدنظر قرار دادن خصوصیات هر یک از گروه‌های فوق به‌جز گروه اول می‌باشد (از آنجا که گروه اول به‌صورت خودجوش این مراحل را پشت سر می‌گذارند، خیلی هدف قرار داده نمی‌شوند اما درعین‌حال افراد این گروه از هرگونه نوآوری استقبال خواهند کرد).

درصورتی‌که طراحان و برنامه‌نویسان در فاز اول، طرحی نوین در قالب یک اپلیکیشن موبایل، یک وب‌سایت تعاملی و یا هر نوع نوآوری ارائه دهند که صرفاً گروه دوم یعنی Early Adopters را هدف قرار دهد، برایشان کفایت می‌کند زیرا به‌محض این‌که این گروه از افراد مهر تأیید بر روی یک فناوری جدید بزنند، به‌ترتیب مابقی گروه‌ها را نیز تحت‌تأثیر قرار خواهند داد و به آن مسیر هدایت خواهند کرد.

از سوی دیگر، این گروه از افراد می‌توانند یک نقش مبلغ هم ایفا کنند زیرا درصورتی‌که طرح با موفقیت رو‌به‌رو شود، این گروه از افراد مابقی گروه‌ها را نیز تشویق خواهند کرد و چنانچه از این طرح استقبال نشود هم نتیجه کاملاً مشخص خواهد بود. 

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛‌ به‌نظر شما چگونه می‌توان افراد متعلق به گروه دوم -یعنی Early Adopters- را به سمت یک فناوری جدید کشاند تا ایشان نیز بتوانند به‌نوعی به‌عنوان مدیران بازاریابی محصول‌مان در موفقیت‌اش نقش بازی کنند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی