5 نکتهٔ امنیتی برای کسانی که دغدغهٔ حریم خصوصی خود را دارند

5 نکتهٔ امنیتی برای کسانی که دغدغهٔ حریم خصوصی خود را دارند

ما به دلایل متفاوتی از اینترنت استفاده می‌کنیم. مثلاً زمانی که شما آنلاین و مشغول کار کردن هستید یا مثلاً در یوتیوب کلیپ‌های آموزش برنامه‌نویسی می‌بینید، عده‌ای در تلاش هستند تا با روش‌های مختلف به شما آسیب بزنند. بنابراین لازم است تا برای حفظ امنیت خودمان در فضای مجازی، نکاتی را رعایت کنیم.

زمانی که برای انجام کارهای بانکی، خرید آنلاین و چت کردن با دوستان‌تان و بسیاری فعالیت آنلاین دیگر از اینترنت استفاده می‌کنید، ممکن است اطلاعات شخصی خود را ناخواسته از دست بدهید و امنیت آنلاین‌تان را به مخاطره بیاندازید. کاربران حرفه‌ای اینترنت، خطرات موجود در فضای آنلاین را می‌شناسند و برای جلوگیری از آنها، اقدامات امنیتی متعددی انجام می‌دهند. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا 5 نکته درباره‌ٔ امنیت در فضای آنلاین را بشناسیم به طوری که با استفاده از این نکات، خواهیم توانست تجربهٔ آنلاین امن‌تری داشته باشیم. 

قبل از به اشتراک‌گذاری هر چیزی، خوب فکر کنید 
قبل از اینکه چیزی را در فضای آنلاین به اشتراک بگذارید، اطمینان حاصل کنید اطلاعاتی که منتشر می‌کنید خیلی شخصی نباشند چرا که پس از اشتراک‌گذاری به سادگی قابل یافتن، فوروارد کردن و کپی کردن خواهند بود. آن چیزی که به اشتراک می‌گذارید و هر میزان اطلاعاتی که دربارهٔ خودتان منتشر می‌کنید، چیزهای زیادی دربارهٔ شما و شخصیت‌تان می‌گویند. پس در این زمینه کاملاً محتاطانه عمل کنید.

از پسوردهای خود حفاظت کنید 
یکی از اصلی‌ترین مراحل در حفظ امنیت آنلاین، انتخاب پسوردهای قوی و غیر قابل حدس زدن است. این کار، حساب‌ها و دیوایس‌های شما را امن نگاه می‌دارد و از دسترسی ناخواسته به اکانت‌های شما جلوگیری می‌کند (برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع، به مقالهٔ چگونه برای مقابله با هکرها، پسوردی امن انتخاب کنیم؟ مراجعه نمایید).

تنظیمات مختلف سرویس‌های آنلاین بشناسید
معمولاً اکثر کاربران اینترنت از تنظیمات اولیهٔ هنگام ساختن اکانت جدید در سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند و قابلیت کاستومایز کردن سرویس را نادیده می‌گیرند در حالی که تنظیمات متعددی در سایت‌های مختلف وجود دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا انتخاب کنند که چه چیزی را به اشتراک بگذارند و با چه کسانی به اشتراک بگذارند. اطمینان حاصل کنید که این تنظیمات را می‌شناسید و برای حفظ امنیت پست‌ها، ویدیوها و اطلاعات پروفایل‌تان، از آنها استفاده می‌کنید.

از کلاهبرداری‌های اینترنتی دوری کنید 
هرچه تعداد افراد آنلاین و ارتباط آنها با یکدیگر بیشتر می‌شود، کلاهبرداری‌های اینترنتی نیز افزایش می‌یابند! اگر کسی به شما یک محصول رایگان یا جوایز لاتاری پیشنهاد کرد، بهتر است که آن را به سرعت قبول نکنید و به این مسئله شک کنید. 

حرفه‌ای کامنت‌ بگذارید
این جمله را همیشه به خاطر داشته باشید که چه در دنیای مجازی چه در دنیای واقعی، با دیگران همان طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. در فضای آنلاین نیز طوری کامنت و پست بگذارید که دوست دارید دیگران هم نسبت به شما چنین رفتاری داشته باشند.

شما هنگام گشت و گذار در اینترنت و استفاده از فضای مجازی چقدر به امنیت اطلاعات شخصی‌تان اهمیت می‌دهید؟ آیا از روش‌های ارائه شده در این مقاله استفاده می‌کنید؟ آیا تاکنون دچار مشکلات امنیتی یا قربانی کلاهبرداری‌های اینترنتی شده‌اید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.