خطرناکه حسن، خیلی خطرناکه حسن!

حسن آقا سایه ات پاینده باد. ظرفیت انتقاد پذیری شما رئیس جمهور عزیز آنقدر متفاوت از سایر روئسای جمهور قبلی بوده که از سیاسیون گرفته تا هنرمندان، شعرا، نویسندگان و … همگی شما رو سورژه ی طنز خود قرار داده اند. در این بین دیدیم که هیچ فردی از جامعه ی توسعه دهندگان و برنامه نویسان که یکی از مهم‌ترین جوامع کاری در عصر دیجیتال به شمار می آیند با شما سر شوخی را باز نکرده، لذا فرصت را غنیمت شمردیم تا چند کلامی با شما درد دل کنیم. پر واضح است که در دو دولت گذشته، آنقدر موانع بر سر راه موفقیت کشور عزیزمان ایران ایجاد شده که اگر شما خیلی فرصت کنی، آن‌ها را مرتفع سازی و بالتبع فرصتی برای خواندن این مقاله نخواهی یافت. به هر حال، امیدوارم اطرافیانت نیم نگاهی به چندی از درد دل های جامعه ی توسعه دهندگان گوش فرا داده و در صورت صلاحدید، شما را در جریان آن‌ها قرار دهند.

از این که شما را به عنوان شخص اول مملکتم انتخاب کردم هرگز پشیمان نیستم اما در مورد این که در دور دوم هم کمکان به شما رأی دهم، دچار تردید شده ام! لذا تصمیم گرفتم درد دل های خودم و مسلماً بسیاری از جوانان این مملکت را با شما در میان بگذارم تا بلکه یک یا چند رأی، به میلیون‌ها رأی ات اضافه شود.

دو برادر هستند به نام های علی و هادی پرتوی که در سیلیکون ولی جزو افراد شناخته شده یی هستند. آن‌ها سایتی به راه انداخته اند به نام code.org که از آن طریق به بچه‌ها مهارت های آی تی به‌ خصوص کدنویسی را می آموزند.
واقعیت امر آن است که در قرن حاضر، گفته می‌شود که در کشورهای جهان اول هر کسی که کدنویسی بلد نباشد به نوعی بی‌سواد است. حال سؤال اینجا است که چرا ما عرضه ی استفاده از چنین پتانسیل هایی را نداریم. وقتی هادی پرتوی در کنار باراک اوباما می ایستد و این سایت را به ایشان معرفی می کند، و اوباما هم شروع به کدنویسی با زبان جاوا اسکریپت می کند، چرا ما چنین فضایی را برای آدم‌های خلاقی همچون این دو برادر و هزاران نفر دیگر ایجاد نکنیم که به تولید علم بپردازند (برای آشنایی بیشتر با این موضوع، به مقاله ی اوباما: اولین رئیس جمهور برنامه نویس دنیا مراجعه نمایید.)

خود شما در برنامه ی پنجم توسعه گفته‌اید که دولت الکترونیک می بایست فراگیر شود. به عبارت دیگر، کارهایی مثل خرید خط تلفن، کارهای مالیاتی، گمرکی و … همگی می بایست از طریق بستر اینترنت صورت گیرند. خب چنین زیرساختی، نیاز به برنامه نویس دارد اما سؤال اینجا است که شما چه فکری برای تربیت منابع انسانی مورد نیاز این طرح کرده اید؟ حسن آقا من یک سؤال از شما دارم و آن هم این که فراگیری کدام مهارت در عصر حاضر ضروری تر است: یادگیری زبان عربی یا یادگیری زبان‌های انگلیسی و برنامه نویسی؟

زبان عربی تا جایی که ما بتوانیم به شکل صحیح قرآن تلاوت کنیم و نماز به جا بیاوریم کافی است و نمی‌دانم بیشتر از این چه لزومی دارد (البته کمی بیشتر که فکر کردم دیدم که یادگیری این زبان خیلی هم بد نیست. فرض کنید خیر سرمون بخواهیم بریم عربستان برای به جا آوردن حج. بعد سعودی ها ما رو بگیرن و مورد تجاوز قرار بدن! خب با زبان شیرین پارسی که نمیشه گفت بابا بی خیال شید، بلکه باید عربی بلد بود!) لپ کلام این که ما در آینده نیاز به برنامه نویس های به مراتب بیشتری از این در داخل ایران داریم اما این در حالی است که دانشگاه‌ها توان این کار را ندارند و شما می بایست از الان به فکر باشید. مواظب باش حسن، اوضاع بیریخته!

وزرات فناوری اطلاعات و ارتباطات شما داره سوتی می ده در حد مرگ! هر استان داره دولت الکترونیک خودش رو به راه می اندازه و مثلاً با یک شرکت استانی قرارداد می بندن و شروع می کنن به کدنویسی پروژه غافل از این که شما در نهایت نیاز به تجمیع این اطلاعات دارید اما پس از چند سال می‌بینید که یک پروژه ی استانی با پی اچ پی نوشته شده، دیگری با دات نت و یکی هم با جاوا. تازه پس از چند سال به این نتیجه می‌رسید که می بایست کار گروهی تشکیل می‌دادید و یک سیستم جامع می نوشتید. به نظرم الان هم دیر نشده و جلوی ضرر رو از هر کجا که بگیرید فایده است. مواظب باش حسن، خیلی خطرناکه حسن!

خب فرض کنیم که دولت الکترونیک به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی شد اما این دولت الکترونیک که روی هوا پیاده‌سازی نمی شه بلکه نیاز به اینترنت پر سرعت داره! آیا فکر اینجای کار رو هم کرده اید؟ علاوه بر این، همه جای دنیا برای این که افراد رو تشویق به استفاده از خدمات آنلاین کنند، خدمات رایگان یا حداقل ارزان‌قیمت به ایشان ارائه می‌دهند و باز هم سؤال اینجا است که برای این هم فکری اندیشیده اید؟

خیلی از کشورهای تراز اول هستند که سرویس های آنلاین مثل فروشگاه های اینترنتی را تا چند سال معاف از مالیات می‌کنند اما آیا دولت شما حتی چنین چیزی به ذهنش خطور کرده است چه رسد به عملی کردن آن!

برای این که این قضیه حسابی به تن شما بنشینه، مثالی می زنم. فرض کن من در یک شهرستان زندگی می‌کنم و قصد خرید یک مانیتور واید رو دارم اما این مانیتور در محل زندگی من وجود ندارد. خب باید بیام کجا، درست حدس زدی، شهر شما تهران. این آمدن و رفتن من از شهرم به تهران کلی ضرر فردی و ملی در بر خواهد داشت.

من یکی دو روز باید از کارم مرخصی بگیرم (ضرر شماره یک)، بعد سوار ماشین بشم و بیام تهران. بالتبع مصرف بنزین و استهلاک چرخ، لنت ترمز و روغن موتور هم پیش خواهد آمد (ضرر شماره دو) از این موارد، خوشبختانه فقط مجبورم بنزین را از تولید داخل استفاده کنم که اگر در این زمینه هم دستم باز بود، هرگز این کار را نمی کردم. خدا رو شرک، تایرهای تولید داخل که مزخرف هستند و کومهو باید خرید، لنت های ساخت داخل که ترمز نمی گیرند، پس باید فرانسوی اش رو گرفت (تازه اگر گیر بیاد) و روغن هم چی بهتر از توتال!

جدای از این ها، آدم شانس بیاره -به قول جادی- در این دیوونه خونه تصادف نکنه و نمیره! (ضرر شماره سه)؛ حال به تهران می‌رسیم شهری پر از آلودگی. آمدن من هم به این شهر مزید علت خواهد شد و به شلوغی و آلودگی آن افزوده خواهد شد (ضرر شماره چهار).

می‌بینید که یک خرید خیلی ساده چقدر ضرر و هزینه برای این مملکت در بر خواهد داشت. اما اگر شما بیاید و به فروشگاه های آنلاین بها بدهید، آن‌ها را معاف از مالیات کنید، به اداره پست دستور دهید که با آن‌ها مساعدت کامل انجام دهند و … خواهید دید که در دراز مدت میلیاردها تومان صرفه جویی مالی صورت خواهد گرفت (اما کو گوش شنوا).

حال بیاییم از یک بعد دیگر به این قضیه نگاه کنیم. این فروشگاه های آنلاین برای آن که بتوانند خدمات و محصولات خود را به بهترین شکل ممکن در دسترس خریداران قرار دهند، نیاز به پلتفرمی تحت عنوان شبکه‌های اجتماعی دارند که متأسفانه اکثر آن‌ها در ایران فیلتر هستند. باز هم سؤال من از شما این است که اگر مثلاً شبکه ی اجتماعی توییتر حرام است! پس چرا شما و همچنین گل سر سبد کابینه ی شما آقای ظریف در این شبکه حضور دارید. به شما توصیه می‌کنم به داستان خرما خوردن پیامبر (ص) رجوع کنید شاید تغییر نگرشی حاصل گردد. نکن حسن، خیلی خطرناکه حسن!

شبکه‌های اجتماعی اصلاً چیز بدی نیستند به شرط آن که فرهنگ استفاده از آن‌ها را هم به ملت همیشه در صحنه آموزش دهید. مسلماً خوب به یاد دارید زمانی که داشتن دستگاه ویدیو جرم محسوب می‌شد اما نتیجه چه شد؟ این ملت همیشه در صحنه باز هم حریص تر شدند تا جایی که به این نتیجه رسیدید که آن را آزاد کنید.

حسن آقای گل گلاب قبل از این که ادامه ی مقاله ام را بخوانی، توصیه می‌کنم که فیلم «در مدت معلوم» با بازی جواد عزتی رو نگاه کنی چرا که حرف‌هایم در ادامه بهتر و بیشتر به تن شما خواهد نشست. ما در یک کشور مسلمان زندگی می‌کنیم و دین اکثر ما ایرانیان اسلام است. در چنین دینی، رابطه با نامحرم، دیدن تصاویر نامحرم و چیزهایی از این دست حرام است. از طرفی، در اسلام سفارش شده که دخترها و پسرهای جوان خیلی زود متاهل شوند تا به فکر از اون کارها نیفتند!
آخه مرد مؤمن مگه شما بستر ازدواج رو برای این خلق الله فراهم کرده‌اید که می گید دوست دختر/پسر نداشته باشن، از اون فیلم‌ها هم نبین و خیلی کارهای دیگه نکنن!

فرض رو هم بر این بگذاریم که یک جوان کیس مناسب خود رو پیدا کرد، آخه مگه کارآفرینی براش شده که بتونه بره سر کار. فلسفه ی شما این است که اگر اینترنت باز باشد، جوانانی که نمی‌توانند ازدواج کنند و نیازهایی دارن، می‌روند و سایت‌های خفن نگاه می کنن. سؤال دیگر من این است که فکر می‌کنی الان مردم نمی تونن برن سیستم شما رو دور بزنن. ما که دیگه سن و سالی ازمون گذشته اما حاضرم با شما شرط ببندم با این که هیچ پروکسی روی سیستمم نصب نیست، زیر پنج دقیقه هر سایتی رو که خواستی برات باز کنم (استغفر الله)

از سوی دیگر، شمایی که اینقدر علاقمند به مزدوج کردن جوانان هستید، آیا آن‌ها را آماده ی ازدواج کرده اید؟ یادم می‌آید زمان که ما دانشگاه می‌رفتیم (امیدوارم خداوند از سر تقصیرات ما بگذرد که عمری که امانت دست ماست را بیش از چهار سال هدر دادم) یک واحد درسی داشتیم به اسم «تنظیم خانواده» که اخیراً شنیده‌ام اسمش عوض شده؛ کاری نداریم، در این درس بیش از آن که به ما تفکر انتقادی، روش‌های فکر کردن برای انتخاب همسر، هوش هیجانی در زناشویی، درک نیازهای طرفین، روش‌های مواجهه با چالش های زناشویی و … آموزش داده شود، روش‌های جلوگیری از بارداری و خزعبلاتی از این دست گفته می شد. لپ کلام این که مسیر رو داریم اشتباه می ریم. نکن حسن، خیلی خطرناکه حسن! مشکل ما با فیلتر کردن اینترنت حل نخواهد شد.

گریزی زدیم به دانشگاه ها، بد نیست از یک بعد دیگر هم به محیط های غیر علمی دانشگاهی نیم نگاهی بیندازیم. برای مثال، رشته ی نرم‌افزار را مد نظر قرار می دهیم. شما حداقل چهار سال وقت ملت همیشه در صحنه را تلف می‌کنید تا چیزهایی به آن‌ها بیاموزید که شاید تا چهارصد سال دیگر هم به درد یک توسعه‌دهنده ی نرم‌افزار نخورد؛ از یادگیری زبان‌های قدیمی -مثل پاسکال- گرفته تا واحدهای درسی که هرگز در تحلیل یک نرم‌افزار دردی را از برنامه نویس دوا نخواهند کرد! پس از فارغ التحصیلی، فرد یا باید ادامه تحصیل دهد و به فراگیری مشتی خزعبلات دیگر ادامه دهد یا برود سربازی (البته اگر آقا باشد) و در این مدت تقریباً دو ساله، آقای برنامه نویس هرچه الگوریتم و فلوچارت و … بلد بوده رو از یاد خواهد برد!

توصیه ی من این است که در دانشگاه‌ها مراکز رشد استارتاپ ها را تقویت کنید تا به طور مثال وقتی یک دانشجوی رشته ی نرم‌افزار وارد دانشگاه می شود، از همان سال اول عضو یک تیم استارتاپی شود مثلاً یک شبکه ی اجتماعی ایرانی. در مدت نه چندان کوتاه چهار ساله، تیم های دانشگاهی می‌توانند بستری برای آینده ی شغلی خود پی ریزی کنند تا پس از فارغ التحصیلی به فکر این نباشند تا شروع به گشت زنی در سایت‌های کاریابی کنند. علاوه بر این، یادگیری مهارت های توسعه ی نرم افزاری به صورت پروژه محور بسیار متفاوت از چیزی است که برخی اساتید دانشگاه‌های شما پای تخته می نویسند! در اساطیر ما، در دین ما، در سنت ما، در دولت ما و در دانشگاه‌های ما به اندازه ی کافی حرف‌های خوب زده شده، اما ما الان نیاز به عمل داریم و اگر الان دست به کار نشویم، اوضاع خطرناک می شه حسن!

یک نکته ی دیگر این که این افتضاحی که دوستان شما در سال‌های گذشته به بار آورده اند، پدر همه رو به نوعی درآورده، پدر ما برنامه نویس ها رو هم به شکلی دیگر. مثلاً می‌خواهیم بریم اس دی کی اندروید رو از سایت گوگل بگیریم اما با پیغام زیر مواجه می شویم:

403. That’s an error.
Your client does not have permission to get URL / from this server. That’s all we know.

برای یک برنامه نویس، این ارور از صدتا فحش رکیک هم بدتر است و این مشکلی است که کلید آن به دست شما است (همان کلیدی که در تیزرهای انتخاباتی نشان می دادی) تا سایر کشورهای دنیا، ما رو آدم حساب کنن و پرمیشن هایشان را به روی ما نبندند.

در پایان هم این نکته را یاد آور شوم که سایت شخصی شما rouhani.ir، سایت خوبی است اما چند مشکل دارد:
- ریسپانسیو نیست.
- در صفحه ی هوم پیج اش از تگ h1 استفاده نشده (اگر برای دور دوم هم بخوای کاندید بشی، خب این مسأله از دید موتورهای جستجو مهمه!)
- سورس کد صفحات سایتت Minify نشده و همین مسأله سرعت لود سایت رو بالا می بره.
- رنگ تبلیغاتی شما در انتخاب بنفش بود، اما هیچ نشانی از این رنگ در سایت شما دیده نمی شه (عجیبه!)
- در بخش گالری فیلم‌های سایتت، لینک فیلم در یوتیوب رو قرار دادی. آخه برادر دینی من اگه یوتیوب بده، اگر یوتیوب خلاف شرعه، اگر یوتیوب غیر مجازه، پس چرا خودت داری استفاده می کنی!
- این همه دارید فرهنگ سازی می‌کنید که به جای فاکس بگیم دورنگار، به جای ایمیل بگیم پست الکترونیک و … بعد خودتون در بخش ثبت نام و ارسال نظر سایت برای لیبل پست الکترونیک از واژه ی «ایمیل» استفاده کرده اید!
- این سایت لامصب توی بخش‌های مختلفش که می ری، دیگه دکمه ی رفتن به خانه یا صفحه ی اصلی وجود نداره که آدم به هوم پیج برگرده. این می تونه به یو ایکس سایت لطمه بزنه و 
- ...

جناب آقای دکتر حسن روحانی عزیز، در پایان لازم می دونم از شما عذرخواهی کنم اگر کمی پایم را فراتر از گیلیمم گذاشتم، شما رو حسن خطاب کردم، شوخی کردم، انتقاد کردم و به طور کلی زیاده روی کردم. شما رو دوست دارم از بیشتر از شما، ایران رو دوست دارم و فقط و فقط قصدم ارتقاء مملکت بود. یک نکته ی پایانی و آن هم این که اگر برو بچه‌های سامانه ی فیلترینگ، سکان آکادمی رو فیلتر کنن، باز هم چوب لای چرخ توسعه ی فضای آی تی به‌خصوص حوزه ی برنامه نویسی از یک سو و تعطیل شدن فضای کسب درآمد چند جوان باانگیزه برای تولید علم گذاشته اند. سفارش ما رو بکن بی خیال شن! در ضمن، با لباس اسپرت خیلی خوش تیپ تری؛ چه اشکالی داره این‌طوری بیای توی تلویزیون که ما جوون ها بیشتر باهات ارتباط برقرار کنیم (البته من که تلویزیون نمی بینیم)

ارادتمند شما
بهزاد مرادی
یک Crazy که تلاش برای بهبود مملکتش می کنه

1


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


 • مهدی در تاریخ: 1395/02/02

  سلام وحید جان اوبونتو ۱۶.۰۴ به صورت رسمی ریلیز شده لطفا خبرش رو پوشش بدین

 • فرنوش فهیم در تاریخ: 1395/02/02

  خیلی جالب بود، نکاتی که مطرح کردین قابل تامل هسنن.

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  mamnoon

 • محمدامین در تاریخ: 1395/02/02

  با تشکر از آقای مرادی بخاطر تمام فعالیت های مثبتی که تا الان انجام داده اند .
  پ ن: من دارم برنامه نویسی یاد میگیرم تا بتونم با استفاده از اون زبان عربی رو به تمام دنیا آموزش بدم ... بخاطر مقایسه شما جدا ناراحت شدم ... البته ناراحتی من بخاطر اینه که حتی اون دانش آموزای بیچاره ای که 12 سا بهشون عربی و دینی و قران یاد میدن بعد از فارغ التحصیلی اکثرشون اصلا نماز نمی خونند و 90 درصد اونهایی هم که می خوانند اشتباه می خونند ... مشکل از جای دیگس جناب مرادی ... البته چون شما حق استادی به گردن ما دارید قطعا همیشه واستون دعا می کنم و امیدوارم هر روز بتونید به اهدافتون نزدیک تر بشید ... موفق باشید

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  سلام
  ممنون از انتقاد سازنده ی شما. اگر شما رو ناراحت کردم پوزش می خواهم. مواردی که فرمودید جای تامل داند.

 • مهدی در تاریخ: 1395/02/02

  مقاله جنجالی بود ممنون ازشما ولی در بعضی موارد با شما موافق نیستم یکی در مورد اختیارات ریس جمهور به نظرم به اون صورت اختیارات قابل توجه ی از خودشون ندارن دروقعه این سازمانها و اقا زاده هستن که کنترل مملکت رو به دست گرفتن دوم اینکه درسه تنظیم خانواده حذف نشده که ای کاش شده بود فقط اسمش تغییر کرده به دانش خانواده درمورد اموزش زبانهای برنامه نویسی قدیدمی اگه منظورتون پاسکال هست که هیچی موافقم اما اگه منظورتون سی هست شدیدا مخالفم

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  منظور پاسگال بود.

 • webdevloper در تاریخ: 1395/02/02

  در گذشت دوست عزیزی مان جناب سکان آکادمی را به تمامی دوستان و کاربران آن مرحوم تسلیت عرض نموده و امید است تا دامین او بقای دامین شما باشد.
  مزار جناب سکان : whose_ قطعه خط قرمز رد کنا_ در کنار پدر و بزرگ خاندان تک نیوز_ نارنجی مهربان

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  دی

 • مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/02/02

  #مصداق_بارز_حرف_دل

  مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/02/02

  #که_لاجرم_بر_دل_نشست_البته

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  ممنون از شما

 • patriot در تاریخ: 1395/02/02

  حرف دل زدی ، حرف دل . به این مقاله با اشتیاق و با افتخار رای دادم . آقای مرادی موفق باشی .

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  ممنو از شما آقای وطن پرست عزیز

 • کاویان ربانی در تاریخ: 1395/02/03

  واقعا جالب بود ، آفرین
  ولی واقعا یه سوالی ذهن منو درگیر کرده ، اینکه چجوری حوصله می کنید این همه حرف رو بتایپید D:
  موفق باشید

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  اگر تایپ ده انگشتی بلد باشد، خیلی هم حال می ده

 • کوروش در تاریخ: 1395/02/03

  سلام و عرض ادب
  جناب مرادی واقعا کارتون خوبه و زحمت می کشید.دستتون رو می بوسم
  درمورد این مقاله هم فقط میشه گفت خانه از پای بست ویرانه...

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  سلام
  نظر لطف شماست

 • محمود حسن زاده در تاریخ: 1395/02/03

  تبریک از طرف یک دانشجوی "دانشگاه سکان آکادمی " به خاطر این کار حرفه ای
  در ضمن استاد بهزاد مرادی، شاید شما از دید رییس جمهور و مسئولین یک Crazy باشید ولی از دید من شما یک Knight هستید
  به امید، امیدواری اینکه چیزی تغییر کنه ...

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  ممنون از شما آقای حسن زاده عزیز

 • احمد میرزایی در تاریخ: 1395/02/03

  درود بر آقایی مرادی عزیز و سکان آکادمی.

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  Thanks

 • عیسی پور در تاریخ: 1395/02/03

  آقای مرادی عزیز توپتون خیلی پر بودااا D:
  بسیار خوب و جالب بود امیدوارم شخص آقای روحانی این مقاله رو مطالعه کنن
  سپاس

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/03

  براشون پیغام گذاشتم. ایشالا که مطالعه کنن.

 • Misagh Lotfi در تاریخ: 1395/02/03

  مقاله خوب و جالبی بود بهزاد مرادی جان..
  حرف دلمونو زدی

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/04

  خواهش می کنم

 • میلاد نوروزی در تاریخ: 1395/02/03

  سلام بهزاد جان ممنون بابت نقد خوبت حرف خیلی از ما رو زدی، با آرزوی موفقیت (دوست قدیمیت که همیشه به یادته - وینگو)

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/02/04

  قربان شما آقای نوروزی عزیز

 • بهنام در تاریخ: 1395/02/04


  مهندس دور زدن بدون پروکسی زیر پنج دقیقه رو واس مام یاد بده خخخخخ =D درباره دولت الکترونیک و مزایای تکنولوژی روز که زندگی رو برامون آسون تر کرده و جنبه های مثبت آن گفتین در برنامه کاربرانه که چهارشنبه ها حوالی ساعت 14 از شبکه اول صدا سیما پخش میشه در باره امنیت فضای سایبری بحث میشه پخش آن تازگیا شروع شده پیشنهاد میکنم از آپارات آن را ببیند و منصفانه در باره آن یه مقاله بیرو ن بدید

  در این برنامه خلاصه بگم : هرچیز ساخت خارج بده فقط چیزای داخلی خوبه و قابل اطمینان

  گوشی های موبایل همه ابزار های جاسوسی اند خود مهندس برنامه گرفته دوربین گوشی اسمارتشو چسب زده شایدم کنده بیرون به اصطلاح کورش کرده GPS گوشی و وای فای و میکروفون گوشی شو هم کنده چون میگه اصلا هیچ اعتمادی نیست برنامه هایی که رو گوشی های هوشمندمون نصبن بی خبر صدا و فیلم ضبط میکنن عکس میگرن موقعیت مکانی رو ثبت میکنن خلاصه از همه کابرا کلی اطلاعات جمع اوری میکنن حتی این گوشی عقیم شده رو هم موقع ورود به منزل باید دم در گذاشت پیش جا کفشی بهتره باطریشم در بیاریم حتی وبکم لپ تاپشم روش چسب زخم زده این گوشی هایی که حس گر اثر انگشت دارند یه نسخه از اثر انگشت کاربر منتقل میشه خارج ثبت میکنن این اثر انگشت فلانیه !! تمامی قسمت های گوشی و لپ تاپ باید قدم به قدم کد گذاری شه

  تمامی برنام ه های خارجی که حتی اسم بردن ((( تلگرام / وایبر / واتس اپ / انیستا گرام / لاین / فیسبوک / توییتر و غیره .. ))) همه و همه جاسوسی اند و خطرناک هستند.!!

  پیشنهاد میشه اول از اینترنت استفاده نشه اگرهم برنامه پیام رسان لازم داشتین برنامه ها ی ایرانی مثلا برنامه سلام و غیره رو جای گزین کنین که هم امنیتش کامله شنود و اطلاعت جمع نمیشه در صورت تخلف میشه پیگیری کرد

  سرویس های ایمیل غول های بزرگی مثل گوگل مایکروسافت که مال کشورهای ابر قدرت جهان اول هستش خطرناک و مضرن جاسوسی اند بجای ان از ایمیل ایرانی ساخت داخل مثل چاپار / رایانامه و غیره استفاده شود که امنیتش مثل سرویس های جی میل و غیره کامله وقویه

  تا روزی که اینترنت ملی مون آماده شه ودر اخر جالب این که خود برنامه کانال تلگرام و انیستاگرام داره !

  باز یهای کامپیوتری ساخت خارج هم بده پشتش برنامه ها ریختن تا فکر کاربرا رو برای اهداف از پیش تعیین شده شون آماده کنند با این تفاسیر دولت الکترنیک شدن و تکنولوژی روز خوب است یا خیر باید از امنیت مان در فضای سایبری ترسید یا بیخیال بود تا مورد سو استفاده واقع شویم

  webdevloper در تاریخ: 1395/02/04

  من که ندیدم اونو ولی اگه حقیقت و بخوای بله همینطوره! شاید اونجا دیگه خیلی اغماض کرده!
  اینا رو که خیلی وقته جادی میگه شمار رو ارجاع میدم به پادکستای جادی به نام رادیو گیگ

 • gmak در تاریخ: 1395/02/04

  http://cppdev.blog.ir/post/%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88-LTS-16-04-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%88-%D9%86%D8%B5%D8%A8
  این هم لینک دانلود و آموزش نصب اوبونتو البته در جواب دوستی که خواستند

 • هومن در تاریخ: 1395/03/02

  سلام آقا بهزاد عزیز
  مثل مقاله های قبلی بسیار دلیرانه و کاملا بدون نقصه
  ظاهرا با این حساب بنده هم به جمع هواداران سکان آکادمی من جمله آقا بهزاد پیوستم.
  براتون آرزوی سربلندی دارم

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/03/02

  نظر لطف شماست

 • مرتضی در تاریخ: 1395/04/02

  بگذریم از تملق و چاپلوسی که در متنتون موج میزد و اگر چه اصلا حوصله نداشتم متن طولانی شما رو بخونم اما شما دوست عزیزم باید بدونید تدریس زبان عربی از ابتدای دوره ی راهنمایی تا پایان متوسطه جزو ** قانون اساسی ** این کشور هست و صراحتا در قانون اساسی ذکر شده این مطلب .
  پینوشت : منم از اینکه در مدرسه بهم عربی درس دادن حالم بهم میخوره

  aherehef در تاریخ: 1395/04/22

  همه چیز جای خودش خوبه

 • aherehef در تاریخ: 1395/04/22

  خود شیرین!

 • مهدی در تاریخ: 1395/06/12

  بابا دمت گررم...خیلی عالی بوود...من چند روزیه با سایت شما آشنا شدم واقعا تا حالا نظیرشو ندیده بودم...الان هم دارم طراحی وب میخونم...انشا الله بتونم جبران کنم

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/06/13

  نظر لطف شماست

 • حسین ح در تاریخ: 1395/12/08

  بهزاد جان عالی بود
  به خصوص این قسمت:
  "ما که دیگه سن و سالی ازمون گذشته اما حاضرم با شما شرط ببندم با این که هیچ پروکسی روی سیستمم نصب نیست، زیر پنج دقیقه هر سایتی رو که خواستی برات باز کنم (استغفر الله)"
  و
  "(امیدوارم خداوند از سر تقصیرات ما بگذرد که عمری که امانت دست ماست را بیش از چهار سال هدر دادم) "
  و
  "برای یک برنامه نویس، این ارور از صدتا فحش رکیک هم بدتر است "
  یه چیز دیگه برام خیلی جالبه
  الان همه رو گوشیا و کامپیوتراشون فیلترشکن دارن
  کسی نیست که ندونه فیلترشکن چیه
  پس دقیقا این فیلترینگ برای چه کسی انجام شده؟؟

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/12/09

  سلام
  ممنون از نظر شما کاربر گرامی

 • حسین ح در تاریخ: 1395/12/08

  راستی بهزاد جان
  بهتره آدرس جدید سایت رو هم اعلام کنین
  یا یه برنامه آدرس یاب میساختم که آدرس جدید سایت رو اعلام کنه
  (مثل این سایت های موزیک)

  (راستی وقتی دارم نظر رو تایپ میکنم،تو یقسمت تایپ نظر قابلیت اسکرول وجود نداره و اگه بخوام جابجا بشم باید از کلید های مکان نما استفاده کنم یا صفحه تایپ نظر رو بزرگتر کنم
  اینم اگه درستش کنین خیلی خوب میشه :-)

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/12/09

  سعی می کنیم در نسخه‌های بعدی این مشکل را رفع کنیم.

 • محمد حسین جنتیان در تاریخ: 1395/12/10

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  من هم تلویزیون نمی بینم

 • حمیدرضا در تاریخ: 1395/12/13

  آقای مرادی از زمانی که این مطلب رو منتشر کردین 10 ماه میگذره.
  خیلی دوس دارم بدونم با اتفاقای وحشتناکی که توی این 10 ماه افتاده بازم به ایشون رای میدید یا نه؟

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/12/13

  حمیدرضا عزیز سلام
  بله

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)